- Reklama -
Banner

Lekarze zgadzają się, że marihuana jest bezpieczniejsza niż alkohol i tytoń

Magazyn “The Hill” niedawno rozmawiał z trzema lekarzami na temat tego, która z trzech legalnych używek: alkohol, tytoń czy marihuana jest najgorsza. Lekarze mieli różne zdania na temat tego, która substancja jest najbardziej szkodliwa i niebezpieczna, ale wszyscy trzej byli jednomyślni co do tego, że spośród tych trzech substancji marihuana jest najmniej szkodliwa.

Lekarze zaznaczyli jednak pewne zastrzeżenia, że trudno “klasyfikować” te trzy substancje. “Trudno je jednoznacznie sklasyfikować pod względem ryzyka, ponieważ nie przeprowadzono żadnych dużych randomizowanych badań kontrolowanych porównujących te substancje“, wyjaśnił dr Michael L. Glickman, specjalista medycyny rodzinnej. Glickman dodał również, że ilość spożywanej substancji na pewno wpływa na stopień jej szkodliwości.

Dr Anand Akhil z Cleveland Clinic zwrócił uwagę, że każda osoba ma różne czynniki ryzyka i trudno jednoznacznie sklasyfikować te trzy używki. Dr Akhil stwierdził jednak, że alkohol uważa za najgorszą substancję spośród z tych trzech. “Konsumpcja alkoholu jest związana z ponad 200 schorzeniami i chorobami, niszcząc każdy system organów w ciele”, powiedział dr Akhil dla Hill. “Depresja, lęk, demencja, nowotwory, choroby serca i wątroby oraz choroby kości mogą być wynikiem picia alkoholu. Podobnie tytoń jest głównie związany z poważnymi nowotworami, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc i chorobami układu krążenia.”

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Trzeci lekarz, dr Kevin Most z Northwestern Central DuPage Hospital, zgodził się, że alkohol jest najgorszy, twierdząc, że szkodliwe skutki palenia tytoniu można zminimalizować, jeśli osoba przestanie palić w młodym wieku. “Jeśli ludzie zdadzą sobie sprawę z ryzyka raka płuc, na podstawie ilości lat palenia i ilości wypalanych papierosów, a przerwą palenie w młodym wieku… ich płuca mogą się odnowić i wrócić prawie do normy.” Glickman twierdzi, że tytoń jest najgorszy z trzech, ponieważ jako jedyny nie ma właściwości leczniczych.

Lekarze a ryzyko związane z marihuaną

Chociaż lekarze zachęcali do ostrożności z marihuaną – twierdząc, że może ona zaostrzyć niektóre problemy psychiczne i wpływać na pamięć i koncentrację – wszyscy zgodzili się, że marihuana jest najbezpieczniejsza, bezpieczniejsza od alkoholu i tytoniu. “Umieściłbym marihuanę na trzecim miejscu, głównie dlatego, że wiemy, iż ma wiele zastosowań leczniczych i używana we właściwy sposób i w kontrolowanym środowisku jest w porządku”, wyjaśnił dr Most.

Opinie lekarzy na temat marihuany pokrywają się z wcześniejszymi badaniami, które stwierdziły, że marihuana jest bezpieczniejsza niż alkohol i tytoń. Według badania z 2015 roku opublikowanego w Scientific Reports, marihuana jest około 114 razy mniej śmiertelna niż alkohol. Badanie to uznało alkohol za najbardziej śmiercionośną substancję spośród badanych, a potem heroinę, kokainę, tytoń, ekstazę, metamfetaminę i dalej marihuanę.

Spośród wszystkich badanych substancji tylko marihuana została sklasyfikowana jako substancja “o niskim ryzyku śmiertelności”. Dirk Lachenmeier, główny autor badania, powiedział NBC News, że wyniki “potwierdzają wcześniejsze wyniki innych grup badawczych [ale] z zupełnie innej metodologii”. Lachenmeier również powiedział NBC, że różnice w ryzyku różnych substancji były nawet większe niż się spodziewano.

Mimo że marihuana zdaje się być jednoznacznie uznawana za bezpieczniejszą niż alkohol i tytoń, według dr. Glickmana ważne jest, aby zachować ostrożność przy używaniu jakiejkolwiek substancji. “Uważam, że negatywne skutki dla zdrowia mogą wystąpić przy wszystkich trzech substancjach, nawet w umiarkowanych ilościach, w zależności od osoby i sytuacji“, ostrzegał dr Glickman w artykule dla Hill. “Nie ma używki całkowicie bezpiecznej.

1 KOMENTARZ

 1. Ciekawa analiza i wnioski. Chętnie poczytałbym o badaniach i zaleceniach lekarzy w kwestii chorób przenoszonych droga płciową. Która z nich jest najkorzystniejsza dla “aktywisty towarzyskiego”?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Filterki do jointów Purize z aktywnym węglem XTRA Slim SPY 50 szt.

  37 
 • Auto Amnesia XXL – automatyczne nasiona marihuany dające duże plony

  25 
 • Filtry węglowe Purize XTRA Slim White 100 szt.

  69 
 • Integra Boost 62% regulator wilgotności suszu 8 g

Mogą Cię zainteresować