- Reklama -
Banner

Legalna marihuana trafi do 79 holenderskich coffee shopów. Czy to początek końca czarnego rynku?

Coffee shopy z marihuaną w Holandii w 2021r. być zaopatrywane przez legalnych producentów w ramach próby, która ma na celu zwalczenie czarnego rynku – donosi Dutch News. Zgodnie z holenderskim prawem konopie indyjskie można sprzedawać w licencjonowanych coffee shopach, ale obecnie produkcja i dostarczanie marihuany do “kofików” jest nielegalne.

Luźna polityka dotycząca konopi indyjskich spowodowała rozkwit grup przestępczych. Od 2021 r. coffee shopy w 10 miastach otrzymają legalną marihuanę od licencjonowanych producentów w ramach czteroletniego eksperymentu.

Ogółem 79 coffee shopów od 2021 r. będzie zaopatrywanych przez oficjalnych hodowców konopi – co stanowi 14% całkowitej liczby sklepów z marihuaną w Holandii.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Uprawa konopi jest sporną kwestią w Holandii, kraju słynącym z liberalnych przepisów antynarkotykowych. Właściciele coffee shopów od dawna polegają na dostawach marihuany od hodowców z czarnego rynku, a eksperci z branży oskarżają rząd o zostawienie dla nich otwartej furtki.

Jak będzie przebiegał eksperyment?

Eksperyment ma na celu zapewnienie kontrolowanej i legalnej dostawy konopi indyjskich, zwiększenie przejrzystości branży i sprawdzenie, czy pozwoli to policjantom skupić się na innych przestępstwach.

Wybrane miasta, które zgodziły się na dostarczanie do coffee shopów legalnej marihuany, to: Arnhem, Almere, Breda, Groningen, Heerlen, Hellevoetsluis, Maastricht, Nijmegen, Tilburg i Zaanstad.

W ramach eksperymentu konopie będą uprawiane przez plantatorów zatwierdzonych na szczeblu krajowym. Coffee shopy w tych miastach będą zobowiązane do uczestnictwa w programie: innymi słowy, nie będą już mogły nabywać marihuany od hodowców nieposiadających licencji na uprawę.

Miasta, które nie zgodziły się na udział w eksperymencie, będą monitorowane, a następnie wyniki zostaną porównane z miastami podlegającymi eksperymentowi.

Dlaczego największe miasta się nie zarejestrowały?

Haga, Amsterdam, Utrecht i Rotterdam nie wezmą udziału w próbie, przede wszystkim dlatego, że musiałyby natychmiast porzucić swoich nielegalnych dostawców.

Kolejnym problemem jest możliwość sprzedaży haszyszu. Obecnie haszysz pochodzi jedynie z nielegalnych źródeł i zwykle jest on importowany z innych krajów. Licencjonowani dostawcy mają dostarczać jedynie kwiaty konopi indyjskich, podczas gdy haszysz stanowi około 25% ogólnej sprzedaży.

W Amsterdamie jest obecnie około 170 kawiarni z marihuaną, a burmistrz Femke Halsema ostrzegła w zeszłym roku, że byłoby niebezpieczne, gdyby wszyscy właściciele jednocześnie porzucili swoich dostawców.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 

Mogą Cię zainteresować