- Reklama -
Banner

Kury na diecie konopnej znoszą większe i zdrowsze jaja

Dodanie konopi do paszy dla kurcząt może być dobrym sposobem na wzbogacenie ich jaj – wynika z ostatnich badań przeprowadzonych w Niemczech. Chociaż rolnicy często podają kurom nasiona lnu lub chia, które również są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, to nasiona konopi nadal są rzadko używane.

Naukowcy z Federal Research Institute for Animal Health chcieli dowiedzieć się, czy nasiona konopi mogą być wykorzystane jako alternatywny dodatek do paszy. Badania opublikowane w Journal of Consumer Protection and Food Safety wskazują, że pasza z konopi może zapewnić “wzbogacenie tłuszczu żółtkowego w jajach”.

Masa z nasion konopi, która jest produktem ubocznym tłoczenia nasion na olej, porównano z masą rzepakową i lnianą – popularną wśród niemieckich hodowców jajek. Poziom THC i CBD w takiej masie wyniósł poniżej 0,005%.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

“Włączenie produktów z konopi do diety kur niosek nie ma negatywnego wpływu na wydajność kur niosek i prowadzi do wzbogacenia kwasów tłuszczowych omega-3 w zawartości jaj.”

W najnowszym badaniu, kury karmione konopiami znosiły największe wagowo jaja. Ich żółtka były bogatsze w tłuszcze omega-3, niż żółtka kur w grupie jedzącej nasiona rzepaku.

Pasza konopna dla zwierząt gospodarskich może być więc dobrym sposobem na wykorzystanie odpadów powstałych przy produkcji oleju z nasion konopi. Niestety przepisy w wielu krajach nie pozwalają na stosowanie konopi w paszy dla zwierząt gospodarskich – powołując się na brak badań nad ich bezpieczeństwem.

Wiadomo, że nasiona konopi należą do grupy “super food”, ponieważ zawierają idealną proporcję kwasów omega-6 do omega-3 oraz zawierają 10 aminokwasów. Są również bogate w witaminy i składniki mineralne. Większość Polaków spożywa za dużo kwasów omega-6 w stosunku do omega-3, dlatego nasiona konopi są produktem, o który warto wzbogacić swoją dietę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 

Mogą Cię zainteresować