Dołącz do nas

Prawo i polityka

Korea Południowa zezwoliła na import marihuany do celów medycznych

Korea Południowa zalegalizowała medyczną marihuane

Korea Południowa od 12 marca umożliwi import medycznej marihuany, dołączając w ten sposób do rosnącej liczby krajów, które pozwalają na terapeutyczne wykorzystanie konopi.

Korea Południowa zezwoli na przywóz konopi leczniczych od przyszłego miesiąca. Władze ochrony zdrowia powiedziały w połowie ubiegłego tygodnia, że celem zezwolenia na import jest zwiększenie możliwości leczenia pacjentom z rzadkimi chorobami. Ruch ten jest zgodny z międzynarodowym trendem związanym z leczniczym wykorzystaniem konopi.

Ministerstwo Żywności i Bezpieczeństwa Farmaceutycznego stwierdziło, że Zgromadzenie Narodowe zatwierdziło projekt nowej ustawy. Ustawa zmienia obecne prawo, pozwalając na import i eksport marihuany medycznej dla pacjentów cierpiących na epilepsję i inne choroby.

Ustawa wejdzie w życie 12 marca

Ustawa wejdzie w życie 12 marca, mówią władze. Ministerstwo poinformowało, że pacjenci powinni zwrócić się do Korea Orphan and Essential Drug, agencji rządowej, która odpowiedzialna jest za dostarczanie pacjentom nietypowych leków po uzyskaniu przez nich recepty.

Istnieje jednak więcej ograniczeń, np. pacjenci muszą przedstawić dokument medyczny wskazujący, że nie ma alternatywnej formy leczenia w tym kraju, podało ministerstwo.

Zmiana przepisów po 50 latach

Ustawa oznacza zmianę w polityce Korei Południowej, która trwa 50 lat. Seul od dziesięcioleci zakazuje wszelkiego importu, eksportu i produkcji marihuany. Zgodnie z krajowymi przepisami antynarkotykowymi, palenie i używanie marihuany do celów rekreacyjnych jest nadal nielegalne. Osoby skazane z tego powodu mogą spędzić w więzieniu ponad 5 lat.

Kliknij aby skomentować

Skomentuj artykuł!

avatar
  Subskrybuj temat  
Powiadom o

Prawo i polityka

Zimbabwe: Pierwsza prywatna firma otrzymała licencję na uprawę marihuany medycznej

Zimbabwe zatwierdziło pierwszą licencję na uprawę marihuany

Zimbabwe wydało pierwsze pozwolenie na uprawę medycznej marihuany – podaje Marijuana Business Daily. W liście z 7 marca Ministerstwo Zdrowia i Opieki nad Dziećmi poinformowało, że wniosek o uprawę marihuany złożony przez Precision Cannabis Therapeutics Zimbabwe został zatwierdzony. Zezwolenie wejdzie w życie po uiszczeniu opłaty licencyjnej wynoszącej 46.000$.

W zeszłym roku Zimbabwe zalegalizowało uprawę konopi do celów medycznych i naukowych. Chociaż program został wstrzymany w czerwcu, to wprowadzono przepisy dotyczące licencjonowania producentów i eksportu konopi. Prawo zezwala licencjonowanym producentom na wysyłanie konopi leczniczych do upoważnionych pacjentów, ale system zatwierdzania pacjentów nie został jeszcze ustanowiony.

Przepisy dopuszczają regulowaną produkcję marihuany, w tym świeżą i suszoną marihuanę, olej z konopi, żywe rośliny (klony) i nasiona. Obowiązkowe standardy uprawy i przetwarzania są wyższe niż te wprowadzone przez rząd kanadyjski.

Do rządu wpłynęło 37 wniosków o uprawę

Według doniesień w lokalnych mediach w zeszłym miesiącu rząd Zimbabwe przetwarzał 37 wniosków o produkcję konopi indyjskich. Nathan Emery, dyrektor operacyjny Precision Cannabis Therapeutics Zimbabwe, powiedział, że kraj zachęca do szerokiego rozwoju gospodarczego.

„Rząd Zimbabwe jest otwarty dla biznesu i wita inwestorów we wszystkich sektorach gospodarki, w tym w licencjonowanej uprawie marihuany medycznej” – powiedział.

Najważniejsze informacje na temat przyjętej przez Zimbabwe ustawy o medycznej marihuanie:

  • Produkty regulowane obejmują suszoną marihuanę, świeże konopie indyjskie, olej, rośliny i nasiona marihuany.
  • Licencjonowani producenci mogą przesyłać medyczną marihuanę „autoryzowanym” pacjentom.
  • Standardy uprawy i przetwarzania będą wyższe niż w Kanadzie.
  • Wszelkie reklamy dotyczące marihuany są zakazane.
  • Licencja na uprawę będzie kosztować 50,000 USD, czyli około 50 razy więcej niż dochód na osobę w kraju.

Pierwszym krajem w Afryce, który udzielił licencji na uprawę konopi do celów medycznych i naukowych był Lesotho, który w ubiegłym roku dokonał pierwszego eksportu marihuany do Kanady. Rhizo Sciences, firma z Seattle, która podpisała umowę na wyłączność dostaw z producentem konopi indyjskich Lesotho Medi Kingdom i poinformowała, że przesyłka zostanie przeanalizowana przez laboratorium, zanim zostanie wykorzystana do celów badawczych i rozwojowych. Dallas McMillan, dyrektor generalny Rhizo Sciences, powiedział, że firma planuje dostarczać medyczną marihuanę pionowo zintegrowanym firmom konopnym w Kanadzie.

 

Czytaj dalej

Prawo i polityka

Wiedeń: Trwa Komisja ds. Środków Odurzających. Eksperci będą rozmawiać o dekryminalizacji marihuany

W Wiedniu trwa 62 komisja ds narkotykó

Wiedeń, 13 marca 2019 r. – Oczekuje się, że około 14 000 uczestników z państw członkowskich, parlamentów, organizacji międzyrządowych, społeczeństwa obywatelskiego i środowiska naukowego zbierze się na 62. sesji Komisji ds. Narkotyków (CND) w dniach 14-22 marca w Wiedniu.

Prezydent Boliwii Evo Morales, premier Mauritiusa, Pravind Kumar Jugnauth, a także ministrowie spraw zagranicznych z Gwatemali, Filipin, Federacji Rosyjskiej, Sudanu, Wenezueli i dwudziestu ośmiu ministrów, takich jak ministrowie spraw wewnętrznych i sprawiedliwości wezmą udział w debacie odbywającej się od 14 do 15 marca. Debata ma na celu podsumowanie realizacji zobowiązań podjętych w celu wspólnego zajęcia się problemem narkotyków na świecie.

Sesję inauguracyjną 14 marca wygłosi Yury Fedotov, dyrektor wykonawczy Biura ONZ ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) i Viroj Sumyai, prezes Międzynarodowej Rady Kontroli Środków Odurzających (INCB). Następnie zostaną ogłoszone oświadczenia przedstawicieli grup regionalnych , a także przedstawicieli wysokiego szczebla państw członkowskich. Podczas uroczystego otwarcia, oświadczenia wygłoszą również przedstawiciele młodzieży, społeczeństwa obywatelskiego i środowiska naukowego.

Eksperci zajmą się tematem dekryminalizacji marihuany

Rezolucje rozpatrywane przez Komisję dotyczą kontroli narkotyków syntetycznych, a także kontroli prekursorów wykorzystywanych w nielegalnej produkcji środków odurzających i substancji psychotropowych. Komisja zajmie się również kwestią dekryminalizacji marihuany i narkotyków, aby znaleźć alternatywę dla karania za posiadanie i używanie, które nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Podczas Komisji ds. Środków Odurzających zostanie również zaprezentowany raport Światowej Organizacji Zdrowia, który proponuje, aby kraje Unii Europejskiej zdekryminalizowały posiadanie i używanie marihuany oraz usunęły konopie indyjskie ze spisów narkotyków. Wnioski wyciagnięte po zakończeniu komisji będą mogły mieć duży wpływ na prawo narkotykowe nie tylko w Unii Europejskiej, ale także na całym świecie.

Projekt porządku obrad 62. Komisji ds. Środków Odurzających jest dostępny tutaj.

Czytaj dalej

Polecane produkty

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne