- Reklama -
Banner

Używanie marihuany w ciąży wiąże się ze zwiększonym ryzykiem ADHD, autyzmu i niepełnosprawności intelektualnej u dzieci – wskazują nowe badania

Badacze zidentyfikowali silne powiązanie między zaburzeniami związanymi z nadużywaniem konopi indyjskich w okresie prenatalnym (CUD) a zwiększonym ryzykiem zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), zaburzeń ze spektrum autyzmu (ASD) i niepełnosprawnością intelektualną (ID). Badanie przeanalizowało ponad 222 000 par matka-dziecko w Australii, ujawniając, że dzieci matek, które nadużywały marihuany w ciąży, miały prawie dwa razy większe prawdopodobieństwo rozwoju tych zaburzeń neurorozwojowych.

Ponadto, czynniki takie jak palenie tytoniu przez matkę i komplikacje w ciąży okazały się dodatkowo zwiększać te ryzyka. To badanie podkreśla krytyczną potrzebę zwiększenia świadomości i środków zapobiegawczych w celu złagodzenia negatywnych skutków prenatalnej ekspozycji na konopie indyjskie u potomstwa.

Kluczowe Fakty

 • Potomstwo matek z nadużywających marihuany (CUD) w ciąży ma do 98% zwiększone ryzyko rozwoju ADHD, ASD i ID.
 • Badanie wykazało synergiczne efekty między prenatalnym CUD a paleniem tytoniu przez matkę, jak również inne komplikacje w ciąży, co potęguje ryzyko zaburzeń neurorozwojowych.
 • Badanie to podkreśla znaczenie świadomości i poradnictwa dotyczącego potencjalnych niebezpieczeństw związanych z używaniem konopi indyjskich w ciąży, aby zapobiec długotrwałym szkodom dla dzieci.

Źródło: Europejskie Towarzystwo Psychiatrii

Nowe badanie przedstawione na Kongresie Europejskiego Towarzystwa Psychiatrii w 2024 roku ujawnia znaczące powiązanie między zaburzeniami związanymi z używaniem konopi indyjskich w okresie prenatalnym (CUD) a zwiększonym ryzykiem zaburzeń neurorozwojowych u potomstwa, w tym zaburzenia z deficytem uwagi i hiperaktywnością (ADHD), zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD) i niepełnosprawność intelektualna (ID).

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Konopie indyjskie pozostają najczęściej używaną nielegalną substancją psychoaktywną w Europie. Szacuje się, że około 1,3% dorosłych w Unii Europejskiej (3,7 miliona osób) używa konopi indyjskich codziennie lub prawie codziennie.

Dzieci urodzone przez matki z prenatalnym CUD wykazały 98% zwiększone ryzyko ADHD, 94% zwiększone ryzyko ASD i 46% zwiększone ryzyko ID w porównaniu z potomstwem bez takiej ekspozycji. Chociaż mężczyźni zwykle częściej używają konopi indyjskich, najnowsze statystyki pokazują, że kobiety doganiają mężczyzn w używaniu marihuany, zwłaszcza wśród młodszej populacji.

Istnieje rosnące zaniepokojenie wzrostem używania konopi indyjskich obserwowanym u młodych kobiet w UE, zwłaszcza wśród ciężarnych i karmiących kobiet.

To zaniepokojenie jest potęgowane przez niedawne badania, które wykazały, że obecna zawartość delta9-tetrahydrokannabinolu (THC) jest około 2 razy wyższa niż 15–20 lat temu, co zwiększa ryzyko negatywnych skutków dla młodych kobiet i ich potomstwa po użyciu w ciąży.

Ponadto zauważono, że występowanie ADHD i ASD u dzieci i młodzieży rośnie, z szacunkami na poziomie 5,3% do 5,9% na całym świecie i 4,6% dla Europy dla ADHD oraz 1 na 2000 dla ASD w całej UE.

To obszerne badanie, przeprowadzone przez naukowców z Curtin University w Australii, przeanalizowało dane z ponad 222 000 par matka-dziecko w Nowej Południowej Walii w Australii. Zespół badawczy wykorzystał innowacyjne podejście, wykorzystując połączone dane z rejestrów zdrowotnych, zapewniając, że zarówno ekspozycja (prenatalne CUD), jak i wyniki (zaburzenia neurorozwojowe) zostały potwierdzone przy użyciu narzędzi diagnostycznych opartych na systemie klasyfikacji ICD-10-AM.

Kluczowe wnioski z badania obejmują:

 • Dzieci urodzone przez matki nadużywające marihuany w ciąży wykazały 98% zwiększone ryzyko ADHD, 94% zwiększone ryzyko ASD i 46% zwiększone ryzyko ID w porównaniu z potomstwem bez takiej ekspozycji.
 • Badanie zidentyfikowało również interakcję między prenatalnym CUD a paleniem tytoniu przez matkę. Dzieci urodzone przez matki z prenatalnym CUD i historią palenia w ciąży wykazały jeszcze wyższe ryzyko rozwoju ADHD, ASD i ID.
 • Ponadto, badanie znalazło związek między prenatalnym CUD a innymi komplikacjami w ciąży, takimi jak niska masa urodzeniowa i przedwczesny poród, co dodatkowo zwiększa ryzyko zaburzeń neurorozwojowych u potomstwa.

Abay Woday Tadesse, główny badacz badania na Curtin School of Population Health, skomentował wyniki, stwierdzając: „Zwiększone ryzyko zaburzeń neurorozwojowych u dzieci matek z diagnozą prenatalnego używania konopi, które zaobserwowaliśmy w tym badaniu, podkreśla krytyczne potrzeby środków zapobiegawczych, w tym poradnictwa przedpoczęciowego, aby złagodzić potencjalne negatywne wyniki”.

Profesor Rosa Alati, kierownik Curtin School of Population Health i główny autor badania, dodała: „Te wyniki podkreślają potrzebę zwiększenia świadomości ryzyka związanego z używaniem konopi indyjskich w ciąży wśród kobiet planujących ciążę”.

„To badanie jest unikalne, ponieważ wykorzystuje połączone dane z potwierdzonymi diagnozami, dostarczając bardziej solidny obraz potencjalnych ryzyk związanych z prenatalnym używaniem konopi indyjskich.

„Wyniki podkreślają potrzebę kampanii edukacyjnych w zakresie zdrowia publicznego i interwencji klinicznych w celu zwiększenia świadomości na temat potencjalnych ryzyk związanych z używaniem konopi indyjskich w ciąży oraz wsparcia kobiet w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących ich zdrowia i dobrostanu ich dzieci,” wyjaśnia dr Julian Beezhold, sekretarz generalny Europejskiego Towarzystwa Psychiatrii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 

Mogą Cię zainteresować