Kolumbia: Używanie marihuany w miejscach publicznych jest już dozwolone

Minęło siedem lat, odkąd Kolumbia zdekryminalizowała posiadanie niewielkich ilości marihuany i choć uprawa w domu na własny użytek jest dozwolona, to rekreacyjna marihuana do dziś pozostaje nielegalna.

Kolumbia zalegalizowała publiczne używanie i palenie marihuany
- Reklama - nasiona marihuany GanjaFarmer.com.pl

W ubiegłym tygodniu Kolumbijski Sąd Konstytucyjny poszedł o krok dalej i uchylił zakaz publicznego palenia marihuany – poinformował redaktor LA Weekly Michael Miller.

Kolumbijski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że fragmenty kodeksu policyjnego ustanowionego przez prezydenta Ivána Duque w 2017 r., który między innymi zakazuje publicznego spożywania konopi indyjskich, są niezgodne z konstytucją, ponieważ naruszają podstawowe prawa obywateli, a nie chronią bezpieczeństwa społeczeństwa i dzieci.

„Kodeks policyjny został wprowadzony w życie w 2017 r., a politycy próbowali ograniczyć i karać za używanie konopi, stąd wiele części tego kodeksu jest uważanych za uciążliwe i nieuzasadnione”, powiedział senator Gustavo Bolívar.

Natalia Springer w artykule na stronie Las2Orillas wyjaśnia, że kodeks policyjny został tak źle sformułowany, że Trybunał musiał go obalić. “Zgodnie z kodeksem, wypicie puszki piwa podczas pikniku w parku jest takim samym przestępstwem, jak sprzedaż kilograma kokainy przed szkołą podstawową”, wyjaśnia, dodając, że orzeczenie Trybunału nie sugeruje poparcia dla konsumpcji marihuany w przestrzeni publicznej, ale raczej chodzi o zmuszenie Kongresu do opracowania Kodeksu Policji w bardziej rozsądny sposób.

Publiczna konsumpcja krokiem do legalizacji?

Wyrok Trybunału może być krokiem w kierunku pełnej legalizacji, uważają niektórzy eksperci. Według lokalnych kolumbijskich mediów koalicja rządowa przygotowuje się do zaproponowania „całkowitej zmiany w wojnie z narkotykami” w formie projektu reformy prawa narkotykowego. Pod kierownictwem senatora Bolívara grupa pod koniec lipca planuje wprowadzić ustawę do Kongresu .

„Zamierzamy sformułować nową politykę narkotykową dla naszego kraju; opartą na dowodach i liczbach, które pozwolą nam wymyślić skuteczną strategię, ponieważ wszystkie dane, które zebraliśmy, wskazują na dużą porażkę w naszej wojnie z narkotykami – powiedział senator Bolívar, wyjaśniając powód nowej inicjatywy.

Wojna z narkotykami w Kolumbii trwa od wielu lat i wciąż nie przynosi skutku. W ciągu ostatnich 15 lat Kolumbia wydała ponad 140 milionów dolarów na walkę z narkotykami i kartelami narkotykowymi. Przemyt jednak nadal rośnie, tak samo jak liczba zgonów spowodowana walką z narkobiznesem.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Najnowsze
- Reklama -Telemedika - recepta na medyczną marihuanę
Wybrane dla Ciebie
ReklamaVaporShop.pl
Mogą Cię zainteresować
- Reklama -Nasiona marihuany GanjaFarmer.com.pl
- Reklama -