Dołącz do nas

Zdrowie

Kawa działa na mózg podobnie do marihuany, ale całkowicie odwrotnie

Kawa jest prawdopodobnie najbardziej popularnym stymulantem na świecie, ale naukowcy dopiero teraz zastanawiają się, jak wpływa ona na zdrowie człowieka. W nowym badaniu opublikowanym w Journal of Internal Medicine naukowcy wykazali, że kawa ma wyjątkowy wpływ na metabolizm człowieka. W szczególności picie kawy zmienia metabolizm steroidów i neuroprzekaźników, które są związane z marihuaną.

Międzynarodowy zespół naukowców ogłosił, że kawa zmienia poziomy niektórych metabolitów we krwi, których stężenie rośnie lub spada po jedzeniu lub piciu. Picie dużych ilości kawy sprawia, że neuroprzekaźniki związane z układem endokannabinoidowym, który reguluje stres, zmniejszają się – co jest przeciwieństwem tego, co dzieje się po używaniu marihuany. Naukowcy twierdzą, że używanie marihuany zwiększa poziom tych metabolitów i sugerują oni, że w ten sposób organizm może próbować w odzyskaniu równowagi po zaburzeniu jej kofeiną.

Endokannabinoidy i kofeina

47 uczestników badań przez trzy miesiące piło kawę według zaleceń naukowców.  W pierwszym miesiącu nie pili kawy w ogóle, w drugim codziennie spożywali 4 filiżanki, a w trzecim miesiącu mieli spożywać osiem filiżanek kawy dziennie (4 filiżanki dziennie to wg. naukowców zdrowy limit). Po każdym etapie badań, naukowcy pobierali próbki krwi, a następnie badali setki metabolitów, które się w niej znajdowali.

Picie dużych ilości kawy (szczególnie w przypadku ośmiu filiżanek dziennie) wiązało się ze zmniejszoną liczbą metabolitów związanych z układem endokannabinoidowym. Metabolizm endokannabinoidoów jest ważnym regulatorem odpowiedzi na stres, a niektóre endokannabinoidy zmniejszają się, kiedy są narażone na przewlekły stres.

“Zwiększone spożycie kawy w okresie badań mogło wytworzyć wystarczającą ilość stresu, aby wywołać spadek metabolitu w tym układzie” – powiedziała autorka badań, Marilyn Cornelis.

Układ endokannabinoidowy vs. kawa vs. marihuana

aby przedawkować marihuanę należałoby spalić 2,1kg marihuany naraz

Układ endokannabinoidowy odpowiedzialny jest za szeroki zakres funkcji organizmu: zdolności poznawcze, ciśnienie krwi, odporność, uzależnienia, sen, apetyt, energię i metabolizm glukozy. Picie kawy zostało również powiązane z łatwiejszą kontrolą masy ciała i zmniejszeniem ryzyka cukrzycy typu 2.

Ludzki organizm naturalnie produkuje endokannabinoidy, które naśladują aktywność kannabinoidów zawartych w marihuanie. Ale kiedy ktoś używa marihuany, zwiększa się metabolizm w układzie endokannabinoidowym, co jest całkowitym przeciwieństwem tego, co się dzieje w organizmie, kiedy pije się kawę.

Opublikowany

dnia

Kliknij aby skomentować
Subskrybuj temat
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Popularne