Strona główna Psychodeliki Jak psychodeliki mogą pomóc osobom uzależnionym od alkoholu?

Jak psychodeliki mogą pomóc osobom uzależnionym od alkoholu?

1
Jak psychodeliki mogą pomóc osobom uzależnionym od alkoholu?

Zaburzenia związane z używaniem alkoholu (AUD) dotyczą szacunkowo 237 milionów ludzi na świecie. Każdego roku odnotowuje się około 3 miliony zgonów spowodowanych szkodliwym spożyciem alkoholu. Pomimo tak dużej skali problemu, brakuje skutecznych metod leczenia, a wskaźniki nawrotów są wysokie. Jednak pojawia się światełko w tunelu w postaci badań klinicznych wskazujących na terapeutyczny potencjał psychodelików w leczeniu problemowego picia.

AUD: Globalny problem

AUD dotyka miliony ludzi na całym świecie. Około jedna na 20 śmierci na świecie jest w jakiś sposób związana z alkoholem – przez choroby, urazy czy wypadki. W samej Polsce jest ponad 700000-900000 osób uzależnionych od alkoholu, a w USA około jedna trzecia ludzi spełnia kryteria AUD w ciągu swojego życia. Niestety, jedynie 21,9% pacjentów na świecie podejmuje leczenie AUD, a wielu z nich boryka się z nawrotami.

Dlaczego leczenie jest tak skomplikowane?

Leczenie AUD to skomplikowany proces. Może to być związane z mentalnym oporem przed przerwaniem picia, fizycznym uzależnieniem, strachem przed objawami odstawienia, brakiem świadomości dostępnych form wsparcia czy kosztami leczenia. Nawet jeśli osoba zostanie zbadana przez lekarza, dostępne metody leczenia mogą nie przynieść oczekiwanych efektów. Nawet 70% ludzi przyjmujących leki na AUD nie doświadcza poprawy.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Psychodeliki jako potencjalna odpowiedź

Coraz więcej badań wskazuje na psychodeliki jako interesującą alternatywę leczenia. Wierzy się, że działają one poprzez indukowanie “okna neuroplastyczności” w mózgu, co pozwala na rozwijanie nowych zachowań czy sposobów myślenia. W USA, badania przeprowadzone przez New York University Grossman School of Medicine pokazały, że leczenie psylocybiną poprawia efekty leczenia AUD w porównaniu z placebo.

Postępy w badaniach i potencjalne leczenie

Psychodeliki, takie jak psylocybina i ibogaina, oferują nadzieję tym, którzy najbardziej zmagają się z nałogiem. Wykazano, że działają poprzez indukowanie ‘okna neuroplastyczności’ w mózgu, co otwiera możliwość rozwoju nowych zachowań czy myśli. Naukowcy twierdzą, że te metody leczenia akoholizmu są obiecujące, a badania w USA wykazują poprawę wyników leczenia AUD za pomocą tych substancji.

To dopiero początek, ale nauka wydaje się wskazywać, że psychodeliki mogą pomóc tym, którzy cierpią na różne schorzenia psychiczne. Teraz jest czas na rozwój infrastruktury, która umożliwi dostarczenie tych leków osobom uzależnionym od alkoholu. Wymaga to współpracy pacjentów, regulatorów, inwestorów, profesjonalistów medycznych i producentów leków.

Współpraca jest kluczem

Chociaż to wciąż początek drogi, nauka zdaje się wskazywać, że psychodeliki, podawane we właściwym kontekście i z odpowiednim wsparciem, mogą pomóc tym, którzy cierpią na różne zaburzenia psychiczne. W związku z postępami w badaniach klinicznych i oczekiwanym zatwierdzeniem innych leków psychodelicznych w najbliższych latach, nadszedł czas, by rozwijać infrastrukturę, która pozwoli na ich dostarczenie osobom z AUD.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj