Spis treści ▼
Wśród niezliczonych korzyści, jakie mogą zaoferować konopie, wygląda na to, że używanie marihuany może być powiązane z niższym poziomem ciśnienia krwi.
Według nowych danych opublikowanych w czasopiśmie Nature: Scientific Reports, które oceniały związek między konsumpcją konopi indyjskich a ciśnieniem krwi w grupie ponad 91 000 osób, zarówno obecne, jak i wieloletnie używanie konopi wiąże się z niższym poziomem ciśnienia krwi. Efekty te zaobserwowano wśród wszystkich konsumentów, ale według badania „w większym stopniu u kobiet”.
Francuski badacz Alexandre Vallée przeprowadził badanie zatytułowane „Związek między używaniem konopi indyjskich a poziomem ciśnienia krwi w zależności od chorób współistniejących i statusu społeczno-ekonomicznego”, zwracając uwagę na sprzeczne dowody dotyczące wpływu używania konopi indyjskich na ciśnienie krwi.
Vallée powołuje się również na niską ilość badanych osób we wcześniejszych badaniach, a także fakt, że niewiele badań dotyczących zdrowia układu sercowo-naczyniowego i konopi indyjskich skupiało się konkretnie na różnicach między płciami.
Wpływ używania marihuany na ciśnienie krwi
Do tego badania zrekrutowano 156 959 ochotników z brytyjskiego Biobanku, którzy odpowiadali na pytania dotyczące używania konopi indyjskich. Z tej grupy naukowcy wykluczyli 65 798 uczestników z powodu brakujących danych, stosowania leków na nadciśnienie lub depresję oraz wcześniejszych incydentów sercowo-naczyniowych.
Skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi mierzono dwukrotnie w trakcie badania, albo za pomocą ciśnieniomierza, albo ręcznie za pomocą sfigmomanometru, nadmuchiwanego mankietu i stetoskopu.
Używanie konopi indyjskich zostało udokumentowane za pomocą kwestionariusza, w którym uczestnicy zostali zapytani o używanie konopi indyjskich przez całe życie. Ci, którzy powiedzieli, że nigdy nie używali marihuany, zostali sklasyfikowani jako grupa kontrolna, podczas gdy ci, którzy powiedzieli, że używali marihuany, nawet jeśli było to „dawno temu”, zostali sklasyfikowani jako użytkownicy konopi.
Używając innych pytań dotyczących częstości używania konopi indyjskich, użytkownicy konopi zostali dodatkowo podzieleni na dodatkowe grupy, aby określić częstotliwość używania konopi indyjskich, tj.:
- codziennie
- raz w tygodniu lub częściej, ale nie codziennie
- raz w miesiącu lub częściej, ale nie każdego tygodnia
Użytkownicy zostali również podzieleni na grupy, takie jak obecni i byli użytkownicy konopi indyjskich.
„Intensywne używanie konopi indyjskich przez całe życie było związane ze spadkiem zarówno skurczowego ciśnienia krwi, ciśnienia rozkurczowego krwi, jak i tętna u obu płci, ale z większym efektem wśród kobiet. Obecne używanie konopi indyjskich było związane z niższymi poziomami skurczowego ciśnienia krwi u mężczyzn i kobiet. Takie same wyniki zaobserwowano dla ciśnienia rozkurczowego krwi oraz tętna” – czytamy w badaniu.
Nie ma prostych odpowiedzi
Autor badań zauważył, że inne badania sugerowały większy wpływ używania konopi indyjskich na skurczowe ciśnienie krwi, niż na rozkurczowe ciśnienie krwi, powołując się na to, że ogólnie związek między konopiami indyjskimi a ciśnieniem krwi jako całości jest nadal niejasny.
W badaniu zauważono również, że zawartość i proporcje kannabinoidów mogą odgrywać tu również ważną rolę. Ostatnie badania wykazały, że CBD może obniżać ciśnienie krwi i wykazuje działanie wazorelaksacyjne w tętnicach, które polega na rozszerzeniu światła naczyń krwionośnych. THC również powiązano z rozkurczem naczyń krwionośnych, chociaż badania przeprowadzone na ten temat również były niespójne.
„Niemniej jednak nagłe zaprzestanie używania konopi indyjskich wiązało się ze wzrostem ciśnienia krwi”, sugeruje badanie.
Badanie koncentrowało się na uczestnikach z Wielkiej Brytanii w średnim wieku, więc wyników nie można było uogólnić na inne grupy demograficzne. W badaniu nie ustalono również danych na temat częstotliwości używania konopi indyjskich w ciągu 30 dni przed badaniem, co utrudnia rozróżnienie, czy związek między konopiami indyjskimi a ciśnieniem krwi był z natury krótkotrwały, czy przewlekły.
W badaniu nie oszacowano również stężenia THC ani CBD, a także nie przedstawiono danych dotyczących metod spożycia. Chociaż nadal istnieje wiele kwestii do zbadania w temacie wpływu używania konopi na ciśnienie krwi, to duża próbka badanych osób sugeruje, że regularni użytkownicy marihuany rzeczywiście mają niższe ciśnienie krwi, niż osoby nieużywające konopi.