- Reklama -
Banner

Badanie pokazuje, jak ekstrakty z marihuany zabijają różne typy komórek nowotworowych

Ekstrakty z marihuany mogą zabijać niektóre typy komórek nowotworowych i hamować ich rozprzestrzenianie się – według ostatnich badań. Ale efekty tych ekstraktów różnią się w zależności od ich składu chemicznego.

Naukowcy odkryli, że atakowanie komórek nowotworowych wyizolowanymi kannabinoidami, takimi jak samo THC, nie wydaje się być szczególnie skuteczne – ale ekstrakty zawierające pełne spektrum związków zawartych w konopiach okazały się bardziej skuteczne.

Naukowcy chcieli zbadać, w jaki sposób różne kombinacje kannabinoidów mogą pomóc w leczeniu różnych typów komórek nowotworowych. Zespół przetestował działanie przeciwnowotworowe 12 ekstraktów z konopi na 12 ludzkich komórkach nowotworowych, aby „ustalić, czy całe preparaty z konopi o specyficznych profilach fitokannabinoidowych mogą być korzystne jako forma terapii dla niektórych podtypów raka”. Wyniki opublikowano w czasopiśmie Oncotarget.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych
ekstrakty z konopi w leczeniu nowotworow

„Nasze wyniki pokazują, że specyficzne ekstrakty z konopi zaburzyły przeżywalność i rozprzestrzenianie komórek nowotworowych, jak również indukowały apoptozę (powodowały śmierć komórek nowotworowych – przyp. red)”.

Każda próbka komórek poddawana była działaniu ekstraktów z marihuany w rosnących dawkach (2-10 µg / ml) w ciągu 24 godzin. Naukowcy wykorzystali pięć ekstraktów z marihuany, które okazały się szczególnie skuteczne w wielu rodzajach nowotworów, ale ogólnie badania pokazują, że istnieje znaczna zmienność skuteczności dla różnych typów nowotworów – nawet gdy nowotwory pochodzą z tego samego narządu.

Preparaty z konopi indyjskich miały również szeroką skuteczność w zapobieganiu rozprzestrzeniania się komórek nowotworowych. Po zastosowaniu ekstraktów do rozrastających się komórek, trzy ekstrakty zmniejszyły ich rozmiar do 37-51 procent ich pierwotnej wielkości. Były też inne ekstrakty, które nie zmniejszyły rozprzestrzeniania komórek nowotworowych w statystycznie istotny problem.

Najsilniej działające ekstrakty miały wysokie stężenie THC i duże ilości kannabinoidów w postaci dekarboksylowanej.

„To badanie pokazuje aktywność przeciwnowotworową różnych ekstraktów z całej rośliny konopi na zestawie ludzkich komórek nowotworowych”.

Badanie wykazało, że „ekstrakty z konopi bardzo skutecznie przyczyniły się do śmierci komórek, a niektóre z tych ekstraktów były bogate w THC” i że, jak wykazały wcześniejsze badania, „stosowanie ekstraktów z całej rośliny konopi jest bardziej skuteczne w wywoływaniu śmierci komórek rakowych niż stosowanie czystego THC na badanych liniach komórek.”

„Co więcej, nie wszystkie ekstrakty bogate w THC dają takie same efekty po zastosowaniu w tych samych stężeniach na określonej linii komórek nowotworowych” – napisali autorzy badania.

Co ciekawe, naukowcy wysunęli również teorię, że „obecność lub brak receptorów kannabinoidowych w testowanych liniach komórkowych może wyjaśniać różną siłę ekstraktów w zmniejszaniu przeżywalności komórek”.

Zespół wezwał do dalszych badań nad „specyficznymi właściwościami i mechanizmami działania ekstraktów z konopi na komórki rakowe.

„Mamy nadzieję, że to badanie położy podwaliny pod przyszłe badania przedkliniczne i kontrolowane badania kliniczne w celu dostarczenia dowodów na skuteczność konopi w leczeniu wielu podtypów raka” – podsumowali naukowcy.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 

Mogą Cię zainteresować