- Reklama -
Banner

Dania ogłasza koniec handlu narkotykami na Pusher Street w Christianii

Pusher Street, rynek w kopenhaskiej enklawie Christiania, znany z nielegalnej sprzedaży konopi indyjskich, ma zostać w tym roku na stałe zamknięty, oznajmił we wtorek duński minister sprawiedliwości.

Władze duńskie, pod przewodnictwem ministra sprawiedliwości Petera Hummelgaarda, ogłosiły decyzję o trwałym zamknięciu słynnego narkotykowego rynku w Christianii, jako istotnego kroku w rozwiązaniu trwających problemów związanych z tym miejscem.

„Nie ośmielę się teraz obiecywać konkretnej daty, ale w ciągu najbliższych sześciu miesięcy zobaczymy, jak ten plan w pełni wejdzie w życie. Oznacza to, że w tym roku nastąpi zamknięcie Pusher Street” – powiedział Hummelgaard.

Ta decyzja wynika z rosnących obaw dotyczących przestępczości zorganizowanej, przemocy i ogólnego wpływu nielegalnego handlu narkotykami na społeczność.

Słynna Pusher Street, położona w samym sercu Christianii, jest znana z tolerancji wobec konsumpcji i sprzedaży marihuany oraz grzybów. Od wielu lat różne gangi rywalizują o kontrolę nad tym miejscem, co prowadzi do przemocy i strzelanin.

Sytuacja pogorszyła się po czwartej śmiertelnej strzelaninie na Pusher Street od 2020 roku, co skłoniło 900 mieszkańców Christianii do żądania zakończenia handlu narkotykami.

Minister sprawiedliwości, Peter Hummelgaard, potwierdził decyzję, stwierdzając, że “Pusher Street zostanie zamknięta w tym roku” podczas wywiadu udzielonego stacji telewizyjnej TV2 Kosmopol. Minister naciskał na wdrożenie planu działań opracowanego we współpracy z mieszkańcami Christianii, który ma zostać ukończony w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Wspólne wysiłki i przyszłe projekty

Działania mające na celu wyeliminowanie handlu narkotykami miękkimi w wolnej dzielnicy Christianii wymagają ścisłej koordynacji między władzami duńskimi, władzami miasta Kopenhagi a mieszkańcami Christianii.

W odpowiedzi na ostatnie działania policyjne w Christianii, mieszkańcy wyrazili życzenie alternatywnego rozwoju tego miejsca, aby zapobiec powrotowi nielegalnych grup zajmujących się sprzedażą nielegalnych substancji psychoaktywnych. Jednak proces opracowywania realistycznego planu będzie trudny, a rzeczniczka Hulda Mader podkreśla potrzebę wsparcia finansowego i zapewnienia bezpieczeństwa ze strony władz.

Chociaż pan Hummelgaard nie ujawnił szczegółów dotyczących trwałego zamknięcia Pusher Street, przyznał, że konieczna jest zwiększona obecność policji w okolicy. Plan, który ma rozpocząć się w kwietniu, obejmuje również renowację dzielnicy, jak podaje TV2 Kosmopol.

Historia Christianii, od wolnego miasta do przekształcenia

Christiania, założona w 1971 roku przez grupę hippisów i artystów, miała na celu stworzenie alternatywnej społeczności opartej na zasadach pokoju i miłości, z decyzjami podejmowanymi kolektywnie i luźno stosowanymi normami prawnymi. W ciągu lat ta wizja napotkała na trudności, a Pusher Street stała się centrum nielegalnych działań związanych z narkotykami, co doprowadziło do konieczności zrewidowania i oceny dalszego kierunku dla tej społeczności.

Zamknięcie Pusher Street powinno stanowić zwrot w historii Christianii, zachęcając mieszkańców do aktywnego uczestnictwa w dyskusjach na temat przyszłości dzielnicy. Mieszkańcy zagłosowali za rozpoczęciem prac renowacyjnych, co oznacza ich zaangażowanie w przekształcenie przestrzeni w centrum kultury. Jest to okazja do ponownego zdefiniowania historii Christianii i przywrócenia jej pierwotnej etyki opartej na pokoju, miłości i alternatywnym stylu życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Promocja!

  Fenix Titanium waporyzator

  Original price was: 399 zł.Current price is: 319 zł.
 • Promocja! Volcano Classic - waporyzator stacjonarny

  Volcano Classic waporyzator stacjonarny Storz & Bickel

  Original price was: 1799 zł.Current price is: 1299 zł.
 • Promocja!

  Grinder metalowy RAW 4 części średnica 56 mm

  Original price was: 99 zł.Current price is: 89 zł.
 • Promocja!

  X-Max V3 PRO

  Original price was: 349 zł.Current price is: 279 zł.
 • Promocja!

  Młynek OCB Premium metalowy – 4 części sitko do pyłku

  Original price was: 79 zł.Current price is: 69 zł.

Mogą Cię zainteresować