- Reklama -
Banner

Czym się różni legalizacja marihuany od dekryminalizacji?

Wojna z konopiami powoli się kończy. W Stanach Zjednoczonych już 8 stanów zalegalizowało marihuanę do celów rekreacyjnych, a w ponad połowie stanów legalna jest medyczna marihuana. W Europie ten proces toczy się wolniej. Jak dotąd Portugalia zdekryminalizowała wszystkie narkotyki, a w kilku innych krajach zdekryminalizowana została tylko marihuana. Ale czym się różni legalizacja od dekryminalizacji?

Legalizacja marihuany

W ogólnym ujęciu, legalizacja oznacza, że prawo pozwala na używanie i posiadanie marihuany i nie jest to uznane za nielegalne. Innymi słowy, nie można zostać aresztowanym lub oskarżonym o jej posiadanie. Kiedy posiadana ilość przekroczy dozwolony limit, wtedy można ponieść konsekwencje karne, w zależności od limitów ustalonych przez prawo.

Legalizacja nie oznacza więc, że można posiadać przy sobie dowolną ilość i robić z nią co się chce. W rzeczywistości, legalizacja pozwala rządowi na regulowanie i kontrolowanie tych działań. Tak jak w przypadku papierosów, osoby niepełnoletnie nie mogą ich kupić i istnieją ograniczenia dotyczące min. miejsc, w których można je palić.

Legalna marihuana pozwala na jej kontrolowanie – kto może ją uprawiać i w jakich ilościach, które sklepy otrzymały licencję na jej sprzedaż, jaką ilość można przy sobie posiadać bez konsekwencji karnych. Legalizacja sprawia, że marihuana może zostać opodatkowana, a co za tym idzie, jej cena jest wyższa niż na czarnym rynku, jednak dzięki kontrolom upraw legalna marihuana jest wolna od zanieczyszczeń.

Dekryminalizacja marihuany

W przeciwieństwie do legalizacji, dekryminalizacja marihuany oznacza, że jest ona wciąż nielegalna, ale egzekwowanie przepisów i kary z nią związane nie są tak dotkliwe. Policja może “przymknąć oko” na pewne zachowania, a te, które są niezgodne z prawem zazwyczaj kończą się mandatem lub grzywną zamiast więzieniem.

Dekryminalizacja marihuany oznacza, że rząd pozwala obywatelm na posiadanie niewielkiej ilości suszu konopi indyjskich i używanie go co celów prywatnych, ale masowa uprawa, transport i sprzedaż marihuany są nielegalne. Wszystko zależy jednak od przepisów obowiązujących w danym kraju.

Jednak kiedy rząd zdekryminalizuje marihuanę, nie może jej opodatkować, nie może kontrolować procesu jej uprawy a także samych konsumentów. Minusem dekryminalizacji jest fakt, że nie zamyka ona czarnego rynku, a popyt zaspokajany jest przez kartele i gangi związane ze sprzedażą marihuany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Promocja! Volcano Classic - waporyzator stacjonarny

  Volcano Classic waporyzator stacjonarny Storz & Bickel

  Original price was: 1799 zł.Current price is: 1299 zł.
 • Bibułki OCB BLACK King Size Slim Premium

 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Promocja!

  Fenix Titanium PRO+ 420VAPE

  Original price was: 449 zł.Current price is: 399 zł.
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 

Mogą Cię zainteresować