Odkrycie pyłku konopi w pobliżu osady Wikingów w Nowej Fundlandii nasuwa pytanie, czy Wikingowie palili konopie podczas zwiedzania Ameryki Północnej. Naukowcy odkryli również dowody na to, że Wikingowie zajmowali osadę w Nowej Funlandii wiek wcześniej, niż sądzono.
Położone w północnej Nowej Funlandii miejsce L’Anse aux Meadows zostało założone przez Wikingów około 1000 roku. Do tej pory archeolodzy uważali, że miejsce to było zajmowane tylko przez krótki okres. Nowe badania, opublikowane 15 lipca w czasopiśmie Proceedings of National Academy of Sciences, sugerują, że Wikingowie żyli tam prawdopodobnie w XII lub nawet w XIII wieku.
W sierpniu 2018 r. Zespół archeologiczny wykopał torfowisko położone około 30 metrów na wschód od osady Wikingów w L’Anse aux Meadows. Znaleźli warstwę „ekofaktów” – pozostałości środowiskowych, które mogły zostać sprowadzone na miejsce przez ludzi – był to radiowęgiel datowany na XII lub XIII wiek.
Te “ekofakty” obejmują pozostałości po dwóch chrząszczach nie pochodzących z Nowej Funlandii – Simplocaria metallica z Grenlandii i Acidota quadrata z Arktyki. Warstwa na pozostałościach zawierała także pyłek z Juglans (orzechów włoskich) i konopi, dwóch gatunków, które nie rosną naturalnie w L’Anse aux Meadows; Wikingowie mogli więc zebrać wszystkie te gatunki roślin i zwierząt, kiedy płynęli na południe.
Odkrycie pyłku konopi rodzi pytanie, czy Wikingowie używali konopi do produkcji ubrań lub do celów leczniczo-rekreacyjnych, kiedy badali Amerykę Północną. Paul Ledger, główny autor artykułu i stażysta podoktorancki w Memorial University of Newfoundland, nalegał na ostrożność w interpretacji wyników, zauważając, że wiatr może łatwo przenosić pyłki.
Możliwe jest również, że niektóre inne „ekofakty” zostały sprowadzone na torfowisko przez rdzennych mieszkańców Nowej Fundlandii, a nie przez Wikingów. Ostatecznie „wyniki przedstawione w badaniach stawiają więcej pytań niż odpowiedzi” – napisał zespół archeologów.