Czy używanie marihuany wpływa na nerki? Najnowsze wyniki badań

Ponieważ marihuana staje się coraz bardziej akceptowana w Stanach Zjednoczonych, potrzebne jest przeprowadzenie badań nad jej korzyściami i ryzykiem. Jeśli chodzi o wpływ marihuany na nerki, to badania na zwierzętach sugerują, że marihuana może wpływać na czynność nerek, ale dane dotyczące ludzi są ograniczone.

wpływ marihuany na nerki
- Reklama - nasiona marihuany GanjaFarmer.com.pl

W pierwszym badaniu tego typu, Dr Julie Ishida z University of Colorado i jej współpracownicy zbadali potencjalne powiązania pomiędzy używaniem marihuany a czynnością nerek u zdrowych młodych dorosłych osób.

Ich analiza obejmowała dane z Coronary Artery Risk Development in Young Adults (CARDIA), które zawierały oceny wielokrotnego stosowania marihuany i zdrowia nerek. Badania zostały przeprowadzone na kilku tysiącach regularnych użytkowników marihuany i trwały one 15 lat.

Zespół badawczy stwierdził, że na początku badania osoby często używające marihuany miały niższą funkcję nerek. Jednak w ciągu 15 lat obserwacji okazało się, używanie marihuany nie wiązało się ze zmianami w funkcji nerek ani z pojawieniem się albuminy w moczu, co byłoby oznaką uszkodzenia nerek.

“Wyniki badania obserwacyjnego u młodych dorosłych z prawidłową czynnością nerek mogą być niewystarczające, aby podejmować decyzje dotyczące zezwolenia na używanie marihuany. Niemniej możliwe jest, że związek między używaniem marihuany a funkcjonowaniem nerek może być w innych grupach, takich jak starsze osoby dorosłe lub pacjenci z chorobą nerek, więc konieczne są dodatkowe badania “, powiedziała dr Ishida.

W badaniu na zdrowych młodych osobach dorosłych, stosowanie marihuany nie wiązało się ze zmianą funkcji nerek, ani pojawieniem się albuminy w moczu, co jest oznaką uszkodzenia nerek. Dodatkowe badania są potrzebne, aby ocenić skutki używania marihuany u osób starszych i pacjentów z chorobami nerek.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Najnowsze
- Reklama -Telemedika - recepta na medyczną marihuanę
Wybrane dla Ciebie
ReklamaVaporShop.pl
Mogą Cię zainteresować
- Reklama -Nasiona marihuany GanjaFarmer.com.pl
- Reklama -