- Reklama -
Banner

Czy użytkownicy marihuany rzadziej chorują na raka?

Użytkownicy konopi indyjskich są zdrowsi i rzadziej zachorują na raka niż osoby niebędące użytkownikami konopi, zgodnie z przeglądem 30 badań opublikowanym niedawno w czasopiśmie Cannabis and Cannabinoid Research.

Meta-przegląd został przeprowadzony przez dr Thomasa M. Clarka z Indiana University South Bend. Clark zidentyfikował 34 różne badania kliniczne dotyczące wpływu konopi indyjskich na raka i wykorzystał analizę statystyczną, aby odkryć związek między używaniem konopi indyjskich a ryzykiem zachorowania na raka. W badaniu Clark zauważył, że ​​dym z konopi zawiera kilka czynników rakotwórczych podobnych do tych zawartych w dymie tytoniowym, które mogą potencjalnie zwiększać ryzyko rozwoju raka płuc lub pęcherza u palaczy trawki.

Wpływ używania konopi indyjskich na ryzyko raka jest bardzo interesujący” – wyjaśnia Clark. „Rak jest główną przyczyną zgonów w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. W samych Stanach Zjednoczonych prognozuje się, że w 2019 roku pojawiło się ponad 1,7 miliona diagnoz raka i 607 000 zgonów.

- Reklama -
Growbox.pl - sklep z akcesoriami do uprawy roślin

Używanie marihuany i ryzyko raka

Mimo że w dymie marihuany znajdują się czynniki rakotwórcze, przegląd badań wykazał, że osoby używające konopi indyjskich były mniej podatne na zachorowanie na raka niż osoby nieużywające konopi. Biorąc pod uwagę wszystkie formy raka, analiza statystyczna wskazuje, że używanie konopi indyjskich może zmniejszyć ryzyko raka nawet o 10 procent. Wyniki te są prawdziwe dla większości typów raka, ale badania pokazały, że marihuana nie zmniejszyła znacząco ryzyka zachorowania na raka jąder.

Zmniejszone ryzyko raka u osób używających konopi nie powinno być zaskakujące, ponieważ konopie i kannabinoidy zmniejszają otyłość, hamują przewlekłe stany zapalne, zmniejszają poziom insuliny na czczo i wrażliwość na insulinę oraz mają bezpośrednie działanie przeciwnowotworowe” – napisał Clark. Badania sugerują również, że przeciwnowotworowe działanie konopi indyjskich może nawet zrównoważyć dodatkowe ryzyko, jakie stwarza wdychanie substancji rakotwórczych obecnych w dymie.

Clark wyjaśnia, że ​​„drogi oddechowe i pęcherz byłyby narażone na czynniki rakotwórcze pochodzące z dymu z konopi indyjskich, ale ryzyko raka w okolicy jamy ustnej – gardła i krtani oraz pęcherza jest znacznie zmniejszone u osób używających konopi indyjskich. To pokazuje, że przeciwnowotworowe efekty konopi przewyższają skutki rakotwórcze, nawet w drogach oddechowych i pęcherzu, gdzie narażenie na czynniki rakotwórcze jest wysokie .”

Wcześniejsze badania powiązały otyłość i przewlekłe stany zapalne ze zwiększonym ryzykiem raka. Jednak wbrew powszechnemu mitowi o leniwych palaczach konopi, badania wskazują, że osoby używające konopi indyjskich są mniej narażone na otyłość niż osoby nieużywające konopi. Dziesiątki badań wykazały również silne właściwości przeciwzapalne CBD i innych kannabinoidów. Stwierdzono również, że konopie indyjskie zmniejszają ryzyko cukrzycy, co także jest związane ze zwiększonym ryzykiem raka.

Przeciwnowotworowe właściwości konopi indyjskich

Inne badania wykazały, że marihuana może również zabijać lub hamować wzrost komórek nowotworowych. „Kannabinoidy hamują inicjację nowotworu, przerzuty, adhezję naczyń, inwazyjność tkanek i angiogenezę, jednocześnie wybiórczo stymulując apoptozę komórek rakowych” – powiedział Clark w badaniu. „W badaniach laboratoryjnych i na modelach zwierzęcych kannabinoidy niszczą komórki rakowe, pozostawiając zdrowe komórki w nienaruszonym stanie.”

Wcześniejsze badania wykazały również, że „kannabinoidy hamują glejaki, nowotwory tarczycy, chłoniaka, nerwiaka zarodkowego i raka jamy ustnej, płuc, skóry, macicy, piersi, prostaty, trzustki i okrężnicy”.

Choć wyniki tego przeglądu wydają się obiecujące, Clark ostrzega, że badanie nie dowodzi, że regularne używanie konopi indyjskich nie jest „skutecznym lekiem na raka do samodzielnego stosowania. Jednak wyniki sugerują, że oprócz zapewnienia znacznej poprawy jakość życia pacjentów z rakiem, dodanie terapii konopiami indyjskimi do ustalonych schematów leczenia raka może znacznie poprawić skuteczność leczenia bez stymulowania wzrostu guza ”.


 

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 

Mogą Cię zainteresować