- Reklama -
Banner

Czy Stany Zjednoczone usuną marihuanę z listy najbardziej niebezpiecznych narkotyków?

Marihuana ma niższy potencjał nadużywania niż inne substancje podlegające tym samym ograniczeniom, a jej stosowanie jako środka leczniczego zostało poparte naukowo, jak twierdzą naukowcy z amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków, którzy poparli jej przeklasyfikowanie na substancję z Wykazu III. Obecnie marihuana jest klasyfikowana w Wykazie I , zarezerwowanym dla najniebezpieczniejszych substancji kontrolowanych, w tym heroiny.

W historycznym posunięciu, które miało miejsce w piątek, przedstawiciele Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) poparli zmianę klasyfikacji marihuany na substancję z Harmonogramu III. Ten krok uczyniłby medyczną marihuanę oraz badania ją wspierające legalnymi na szczeblu federalnym, choć nadal podlegałyby one rygorystycznym regulacjom, podobnymi do tych, jakim poddawane są terapie hormonalne czy ketamina.

Dokument liczący 252 strony, zalecający Administracji ds. Egzekwowania Narkotyków (DEA) przeklasyfikowanie marihuany z substancji Harmonogramu I do Harmonogramu III w ramach Ustawy o Substancjach Kontrolowanych (CSA), rozpoczyna się listem do administratora DEA, Anne Milgram. Stwierdza on, że „marihuana spełnia wymogi Wykazu III”.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Analiza ośmiu czynników przeprowadzona przez FDA (która zawsze jest taka sama) wykazała, że marihuana „ma obecnie akceptowane zastosowanie medyczne w leczeniu w Stanach Zjednoczonych” oraz „nie jest bezpośrednim prekursorem innej substancji kontrolowanej”.

Zgodnie z sekcją 21 U.S.C. 811(b) Ustawy CSA, osiem czynników determinujących kontrolę nad lekiem to:

 1. Jego rzeczywisty lub względny potencjał nadużywania.
 2. Dowody naukowe dotyczące jego farmakologicznego efektu, o ile są znane.
 3. Stan obecnej wiedzy naukowej na temat leku lub innej substancji.
 4. Historia i obecny wzorzec nadużywania.
 5. Zakres, czas trwania i znaczenie nadużywania.
 6. Ewentualne ryzyko dla zdrowia publicznego.
 7. Potencjał psychicznego lub fizjologicznego uzależnienia.
 8. Czy substancja jest bezpośrednim prekursorem substancji już kontrolowanej.

Dokumenty wyraźnie wskazują, że marihuana została uznana za posiadającą wartość medyczną, a 43 stany w USA są uprawnione do rekomendowania medycznego stosowania marihuany.

Oznacza to pierwszy raz, kiedy FDA zaleciła Administracji ds. Egzekwowania Narkotyków (DEA) umieszczenie marihuany w Harmonogramie III Ustawy o Substancjach Kontrolowanych (CSA). Prawo dotyczące medycznej marihuany i jej użytkowania dorosłych w Stanach Zjednoczonych opiera się głównie na przepisach stanowych i lokalnych, które zawsze były w rozbieżności z prawem federalnym.

Należy pamiętać, że leki z Harmonogramu III są nadal rygorystycznie regulowane i wymagają recepty: ketamina, sterydy anaboliczne czy testosteron. Substancje z Harmonogramu III są definiowane jako leki o „umiarkowanym do niskiego potencjale fizycznego i psychicznego uzależnienia”, z mniejszym potencjałem nadużywania niż leki z Harmonogramu I i II, ale większym niż te z Harmonogramu IV. W ramach Harmonogramu III, Kodeks Podatkowy 280E (IRC 280E) przestanie obowiązywać w przypadku firm związanych z marihuaną, co oznaczałoby możliwość korzystania z odliczeń podatkowych. Jednakże zmiana klasyfikacji na Harmonogram III nie spowoduje legalizacji programów dotyczących marihuany na poziomie stanowym.

Członkowie personelu FDA ds. substancji kontrolowanych piszą w dokumentach, że agencja zaleca zmianę harmonogramu marihuany, ponieważ spełnia ona trzy kryteria:

 • Niższy potencjał nadużywania niż inne substancje z Wykazów I i II
 • Obecnie akceptowane zastosowanie medyczne w leczeniu w USA
 • Niskie lub umiarkowane ryzyko uzależnienia fizycznego u osób nadużywających

Narodowy Instytut ds. Narkotyków zgadza się z zaleceniem.

Zmiana harmonogramu marihuany może otworzyć więcej możliwości badań, pozwolić firmom produkującym konopie indyjskie na bardziej swobodne i otwarte korzystanie z bankowości oraz sprawić, że firmy nie będą już podlegać 40-letniemu kodeksowi podatkowemu, który zabrania kredytów i odliczeń od dochodu generowanego przez sprzedaż załączników I i II Substancje.

6 października 2022 roku prezydent Biden nakazał federalnym agencjom szybkie rozważenie zmiany klasyfikacji marihuany z najbardziej restrykcyjnej kategorii Harmonogramu Ustawy o Substancjach Kontrolowanych (CSA). W odpowiedzi na ten ruch, różne organizacje i przedsiębiorstwa przekazały swoje uwagi FDA.

29 sierpnia 2023 roku amerykańskie Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej (HHS) zaleciło DEA przeklasyfikowanie marihuany z leku Harmonogramu I na Harmonogram III.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • https://vaporshop.pl/pl/3515-mini-bongo-sci-fi-420vape-bubbler-do-waporyzatora-szlif-145-mm-5904507550660.html

  Mini Bongo Sci-Fi 420VAPE Bubbler do waporyzatora szlif 14.5 mm

  179 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Fenix Titanium waporyzator do suszu z tytanową komorą

  349 
 • V3 PRO+ Plus 420VAPE Waporyzator do suszu

  359 

Mogą Cię zainteresować