Czy marihuana może być alternatywą dla leków na receptę?

W Stanach Zjednoczonych obserwuje się znaczny spadek przedawkowania opioidów w stanach, które zalegalizowały marihuanę. Czy spadek liczby przedawkowań opioidów może być spowodowany liberalizacją prawa dotyczącego konopi? Najnowsze dane zebrane od pacjentów zapisanych w kanadyjskim programie MMPR wskazują, że pacjenci wybierają konopie jako alternatywę dla opioidów.

Czy legalizacja marihuany może ograniczyć stosowanie opioidowych leków na receptę?
- Reklama - nasiona marihuany GanjaFarmer.com.pl

Badanie prowadzone przez naukowców Philippe’a Lucasa i Zacha Walsha objęło 271 pacjentów kupujących marihuanę medyczną od kanadyjskiego producenta Tilray. Chcąc zrozumieć, kto używa medycznej marihuany i dlaczego, naukowcy odkryli, że 63% respondentów używa konopi zamiast leków na receptę.

Wyniki badań wykazały, że:

  • 30% respondentów zastąpiło opioidy konopiami
  • 16% zastąpiło benzodiazepiny
  • 12% zastąpiło leki przeciwdepresyjne
  • 40% używa konopi jako substytutu innych leków

Powód? „Mniej szkodliwych skutków ubocznych” – stwierdziło 39% pacjentów. Inni odpowiedzieli, że konopie indyjskie są bezpieczniejsze (27%) i skuteczniejsze w leczeniu objawów (16%).

W świetle rosnącej liczby uzależnień i śmiertelności związanej z tymi lekami na receptę, konopie mogą odgrywać znaczącą rolę w zmniejszaniu szkód wynikających z używania leków na receptę” – napisali autorzy badańI.

Badanie wykazało, że część pacjentów używała marihuany do celów rekreacyjnych zanim zaczęła używać jej do celów medycznych, a nie odwrotnie, jak to ma miejsce w przypadku wielu leków farmaceutycznych. Przejście od zastosowania medycznego do rekreacyjnego zostało zgłoszone przez mniej niż 3% respondentów, co wskazuje na niski potencjał ryzyka uzależnienia.

Konopie pomogły również pacjentom ograniczyć używanie innych substancji:

  • 25% respondentów zastąpiło alkohol konopiami
  • 12% respondentów zastąpiło papierosy / tytoń marihuaną
  • 3% respondentów zastąpiło narkotyki konopiami

Chociaż badania zostały przeprowadzone na niewielkiej grupie pacjentów, to naukowcy mają nadzieję, ze będą one podstawą do potwierdzenia doniesień pacjentów, którzy używają marihuany jako substytutu leków na receptę. Zespół naukowców chce teraz przeprowadzić badania w stanach, w których marihuana jest nielegalna, a powszechne jest stosowanie i nadużywanie leków na receptę.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Najnowsze
- Reklama -Telemedika - recepta na medyczną marihuanę
Wybrane dla Ciebie
ReklamaVaporShop.pl
Mogą Cię zainteresować
- Reklama -Nasiona marihuany GanjaFarmer.com.pl
- Reklama -