- Reklama -
Banner

Czy marihuana może być alternatywą dla leków na receptę?

W Stanach Zjednoczonych obserwuje się znaczny spadek przedawkowania opioidów w stanach, które zalegalizowały marihuanę. Czy spadek liczby przedawkowań opioidów może być spowodowany liberalizacją prawa dotyczącego konopi? Najnowsze dane zebrane od pacjentów zapisanych w kanadyjskim programie MMPR wskazują, że pacjenci wybierają konopie jako alternatywę dla opioidów.

Badanie prowadzone przez naukowców Philippe’a Lucasa i Zacha Walsha objęło 271 pacjentów kupujących marihuanę medyczną od kanadyjskiego producenta Tilray. Chcąc zrozumieć, kto używa medycznej marihuany i dlaczego, naukowcy odkryli, że 63% respondentów używa konopi zamiast leków na receptę.

Wyniki badań wykazały, że:

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych
 • 30% respondentów zastąpiło opioidy konopiami
 • 16% zastąpiło benzodiazepiny
 • 12% zastąpiło leki przeciwdepresyjne
 • 40% używa konopi jako substytutu innych leków

Powód? „Mniej szkodliwych skutków ubocznych” – stwierdziło 39% pacjentów. Inni odpowiedzieli, że konopie indyjskie są bezpieczniejsze (27%) i skuteczniejsze w leczeniu objawów (16%).

W świetle rosnącej liczby uzależnień i śmiertelności związanej z tymi lekami na receptę, konopie mogą odgrywać znaczącą rolę w zmniejszaniu szkód wynikających z używania leków na receptę” – napisali autorzy badańI.

Badanie wykazało, że część pacjentów używała marihuany do celów rekreacyjnych zanim zaczęła używać jej do celów medycznych, a nie odwrotnie, jak to ma miejsce w przypadku wielu leków farmaceutycznych. Przejście od zastosowania medycznego do rekreacyjnego zostało zgłoszone przez mniej niż 3% respondentów, co wskazuje na niski potencjał ryzyka uzależnienia.

Konopie pomogły również pacjentom ograniczyć używanie innych substancji:

 • 25% respondentów zastąpiło alkohol konopiami
 • 12% respondentów zastąpiło papierosy / tytoń marihuaną
 • 3% respondentów zastąpiło narkotyki konopiami

Chociaż badania zostały przeprowadzone na niewielkiej grupie pacjentów, to naukowcy mają nadzieję, ze będą one podstawą do potwierdzenia doniesień pacjentów, którzy używają marihuany jako substytutu leków na receptę. Zespół naukowców chce teraz przeprowadzić badania w stanach, w których marihuana jest nielegalna, a powszechne jest stosowanie i nadużywanie leków na receptę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 

Mogą Cię zainteresować