- Reklama -
Banner

Czesi są coraz bardziej tolerancyjni wobec używania konopi indyjskich

W badaniu przeprowadzonym w kwietniu i maju 2023 r. Centrum Badań nad Opinią Publiczną (CVVM) zadało zestaw pytań dotyczących postaw społecznych wobec uzależnień. Respondenci w wieku powyżej 15 lat oceniali, w jakim stopniu uważają za dopuszczalne spożywanie niektórych substancji uzależniających, a mianowicie tytoniu, alkoholu, środków przeciwbólowych, nasennych lub uspokajających, produktów z konopi indyjskich (marihuany, haszyszu) oraz narkotyków, takich jak ecstasy, metamfetamina i heroina. 

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez CVVM, 62% Czechów uważa, że używanie marihuany jest moralnie akceptowalne. To o 9% więcej niż w 2019 roku.

Mimo pozytywnych zmian w podejściu do używaniu konopi, opinia czeskiej społeczności na temat używania innych substancji nie zmieniła się w ciągu ostatnich czterech lat. Nadal spotyka się z największym poziomem dezaprobaty używanie ekstazy, metamfetaminy i heroiny – ponad 80% respondentów.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Z drugiej strony, ponad 90% respondentów uważa, że stosowanie leków przeciwbólowych i alkoholu jest akceptowalne. Regularne lub okazjonalne stosowanie leków przeciwbólowych, tabletek nasennych czy środków uspokajających jest uznawane za moralnie akceptowalne przez 97% osób, podczas gdy 93% wyraziło to samo o alkoholu, a 88% o paleniu tytoniu.

W porównaniu do 2019 roku, wyniki są niemal identyczne. Większość respondentów (76%) uważa, że używanie narkotyków jest aktualnym problemem w Czechach, chociaż tylko jedna trzecia osób postrzega to jako problem w miejscu, w którym mieszkają.

Ponad połowa obywateli uważa, że odpowiednie instytucje w kraju radzą sobie adekwatnie z problemem używania narkotyków, podczas gdy 29% uważa, że działają niewystarczająco dobrze.

Według wyników ankiety, 76% respondentów uważa, że osobom uzależnionym od narkotyków powinna być zapewniona bezpłatna porada. 70% zgadza się, że każdy narkoman ma szansę na wyleczenie, a 68% jest za zapewnieniem bezpłatnego leczenia dla uzależnionych od narkotyków.

Połowa osób zgadza się z bezpłatnym leczeniem uzależnień bez ograniczeń. Podobny odsetek obywateli jest także za dostarczaniem czystych strzykawek, aby ograniczyć ryzyko związane z zakażeniem wirusem HIV. Jedna piąta respondentów stwierdziła, że praca streetworkerów zajmujących się narkomanią jest bezcelowa.

W porównaniu do ankiety z 2019 roku, więcej Czechów uważa, że leczenie dla osób uzależnionych od narkotyków powinno być bezpłatne, przynajmniej przez pewną liczbę prób, i że każdy narkoman ma szansę na wyleczenie.

“Długoterminowe porównania pokazują, że poglądy na te kwestie niewiele się zmieniają z czasem, a obecne badanie pokazuje dotychczas najbardziej tolerancyjne spojrzenie na uzależnionych od narkotyków, leczenie uzależnień i związane z tym usługi” – stwierdzili autorzy badania, w którym wzięło udział 800 osób w wieku 15 lat i więcej między 27 marca a 22 maja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 

Mogą Cię zainteresować