- Reklama -
Banner

Chilijskie mamy walczą o medyczną marihuanę

Paulina Bobadilla była zdesperowana. Leki farmakologiczne nie zatrzymywały napadów padaczki i dziewczynka stała się tak nieczuła na ból, że oderwała własne paznokcie… Jechała ona górską drogą mając zamiar zjechać samochodem z klifu.

Wszystko, co chciałam zrobić, to umrzeć razem z nią” – mówi 34-letnia matka.

Jej desperacja by złagodzić cierpienia córki jest znana u innych Chilijskich rodziców, którzy mówią, że medyczna marihuana może pomóc dzieciom, i zamiast czekać na pozwolenie, biorą sprawy w swoje ręce.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

mama-cultiva

Pomimo ryzyka więzienia, około 100 rodziców utworzyło grupę “Mama Cultiva” lub “Mama Grows” w której dzielą się wiedzą na temat uprawy marihuany i wydobycia z niej olejku dla swoich dzieci z atakami padaczki.

W potajemnych spotkaniach, rodzice wymieniają się poradami i słuchają ekspertów od uprawy, którzy wyjaśniają im jak hodować i rozmnażać rośliny. Bobadilla i większość członków grupy hoduje marihuanę na ich podwórkach, choć mogą za to spędzić 15 lat w więzieniu.

Chile umożliwia stosowanie leku, ale sprzedaż, transport i hodowla jest nielegalna. Zatwierdzenie użycia medycznej marihuany jest trudne do wygrania i wymaga biurokratycznej pracy, którą większość widzi jako strata czasu. Propozycja dekryminalizacji jak na razie robi powolne postępy.

Podczas niedawnego spotkania Mama Cultiva, mama o imieniu Susana cierpliwie oddzielała wszystkie części rośliny przygotowując się do wydobycia olejku, podczas gdy w pobliżu jej mąż starał się panować nad synem, który krzyczał gdy dostał ataku.

medyczna-marihuana-olej

Uprawa roślin jest powolną pracą i członkowie skarżą się, że czasem muszą uciekać się do zakupu od dilerów. Susana powiedziała nawet, że jeden diler sprzedał jej same liście, z których nie produkuje się oleju.

Wyjaśniłam mu, że to dla mojego chorego syna, i muszę mieć kwiaty marihuany, a nie liście.” powiedziała.

23-letnia Gabriela Reyes podaje olej z konopi 7-miesięcznemu synowi. Lucas spędził pierwsze miesiące życia w szpitalu, mając nawet 300 napadów padaczki dziennie. Kiedy leki przeciwdrgawkowe już nie działały, lekarze powiedzieli, że jego stan jest krytyczny.

Reyes dowiedziała się o oleju z konopi, i zaczęła od kilku kropel które wkrapiała do butelki syna. Od tego czasu napady spadły do kilkunastu dziennie, a dziecko jest teraz w stanie normalnie jeść, i ostatnio pierwszy raz próbował ziemniaków.

charlottes-web-marihuana

Bobadilla postanowiła spróbować marihuany po obejrzeniu filmu o Charlotte Figi, amerykańskiej dziewczynki z rzadką chorobą genetyczną, która powodowała setki ataków padaczki, co ograniczało jej zdolność do chodzenia i mówienia. Olej z konopi indyjskich niemal całkowicie wyeliminował jej napady i Charlotte, która teraz ma 8 lat, mieszka w Kolorado i jest w stanie chodzić, mówić i robić sobie jedzienie.

Szczep marihuany z którego produkuje się olej został nazwany na jej cześć – Charlotte’s Web. Jej historia pomogła innym dzieciom dotkniętych padaczką, których rodzice jeździli, albo przenosili się do Kolorado, aby korzystać z legalnego leku.

Przed rozpoczęciem własnej produkcji oleju, Bibadilla musiała wydawać około 800 dolarów miesięcznie na medyczną marihuanę, i musiała sprzedać swój salon fryzjerski. Teraz może ona produkować olej konopny za około 100 dolarów miesięcznie. Jej brat został aresztowany we wrześniu, kiedy zabrakło jej marihuany i pomógł jej kupić 23 gramy od dilera. Teraz grozi mu do pięciu lat więzenia.

“Nie jestem przestraszona tym, że mogę iść do więzienia,” powiedziała. “Co mnie przeraża to, że zabiorą lekarstwo dzieciom.”

 

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Integra Boost 62% regulator wilgotności suszu 8 g

 • Bibułki Purize 420 King Size Slim 420 szt.

  42 
 • ActiTube EXTRA SLIM Full Flavour – Aktywne filtry węglowe 6 mm 50 szt

  29 
 • Filtry węglowe Purize XTRA Slim White 100 szt.

  69 

Mogą Cię zainteresować