- Reklama -
Banner

Badania wskazują, że marihuana wpływa na przetwarzanie emocji

Złożona biochemia marihuany i to jak wpływa ona na mózg, dopiero zaczyna być rozumiana przez naukowców. Lucy Troup, asystentka profesora psychologii na Colorado State University odpowiedziała na pytanie, jak marihuana wpływa na zdolność przetwarzania emocji.

Badania opublikowane 29 lutego w czasopiśmie PLOS ONE sugerują, że marihuana znacznie wpływa na zdolność do rozpoznawania i współodczuwania różnych emocji, takich jak szczęście, smutek i gniew. Jednak wyniki sugerują również, że mózg może być w stanie przeciwdziałać tym efektom, w zależności od tego, czy narażenie na emocje było bezpośrednie czy pośrednie.

Lucy Troup od dawna jest zafascynowana psychologią narkotyków i narkomanii. Jej zainteresowanie marihuaną przyczyniło się do zalegalizowania marihuany w Kolorado i wyjaśnienia pozornie sprzecznych badań na temat długi i krótkoterminowych skutków palenia marihuany dla mózgu.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

“My nie mamy stanowiska ani pro, ani anty. Po prostu chcemy wiedzieć jak to działa. Chodzi o sam sens.” – twierdzi Lucy Troup.

Metoda badań

Przez prawie dwa lata, Troup i jej absolwenci prowadzili eksperyment z użyciem elektroencefalogramu (EEG) do pomiaru aktywności mózgu u około 70 ochotników. Wszyscy oni byli sklasyfikowani i podzieleni na trzy grupy: Nałogowi użytkownicy, okazjonalni użytkownicy i ci, którzy nigdy nie używali marihuany. Rekruci byli weryfikowani z bazy użytkowników w Kolorado – zarówno w przychodniach z medyczną marihuaną jak i w sklepach z marihuaną do celów rekreacyjnych.

Eksperyment przebiegał następująco: Uczestnicy zostali podłączeni do EEG, a następnie byli proszeni aby obejrzeli twarze wyrażające cztery emocje: neutralne, szczęście, lęk i zło. Użytkownicy marihuany wykazali większą reakcję na twarze wykazujące negatywną ekspresję (zwłaszcza “zło”), niż grupa kontrolna. Z drugiej strony, użytkownicy marihuany wykazali mniejszą reakcję na pozytywne emocje (szczęśliwe twarze), w porównaniu z grupą kontrolną.

Użytkownicy marihuany mają mniejszą empatię

Ponadto, uczestnicy badań zostali poproszeni o zwrócenie uwagi na emocje, a następnie o ich identyfikację. W tym przypadku wyniki otrzymane przez użytkowników i abstynentów były praktycznie nie do odróżnienia. Ale kiedy nakazano im skupić się na płci twarzy, a później na identyfikacji emocji, użytkownicy konopi znacznie rzadziej odpowiadali poprawnie, niż abstynenci. To oznaczało mniejszą zdolność do “pośredniego” identyfikowania emocji wśród osób używających konopi indyjskich. Użytkownicy konopi wykazali również słabszą empatię, czyli zdolność wczucia się w czyjeś emocje.

Badanie wydaje się sugerować, że marihuana ma wpływ na zdolność przetwarzania emocji. Nie ma różnic między użytkownikami marihuany i osobami postronnymi, kiedy są oni skierowani na konkretne emocje. Ale na głębszym poziomie przetwarzania emocji, zdolność empatii jest niższa wśród osób używających konopi indyjskich.

“Staraliśmy się sprawdzić, czy sposób przetwarzania emocji może być taki sam u osób, które używają marihuany, bo chcieliśmy sprawdzić, czy istnieje różnica,” powiedziała Troup. “Tak to się wszystko zaczęło.”

Troup prowadzi drugie badanie EEG, koncentrując się w nim na wpływie marihuany na zaburzenia nastroju, takie jak depresja i niepokój. Jeden z jej doktorantów bada również wpływ konopi na uczenie się.

2 KOMENTARZE

 1. Z tą empatią się akurat nie zgodzę, bo po zapaleniu moja inteligencja interpersonalna jest zdecydowanie większa. Mam bardziej przenikliwy umysł i lepiej czytam emocje, które ludzie próbują przekazać świadomie bądź nie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 

Mogą Cię zainteresować