- Reklama -
Banner

Alkohol i tytoń są bardziej szkodliwe, niż wszystkie nielegalne narkotyki i marihuana

W nowym raporcie Towarzystwa Badań nad Uzależnieniem stwierdzono, że alkohol i tytoń to zdecydowanie najbardziej szkodliwe substancje używane na całym świecie.

Raport zawiera dane ze Światowej Organizacji Zdrowia, Biura ONZ ds. Narkotyków i Przestępczości oraz Instytutu Metrologii i Oceny Zdrowia. Mimo że istnieją pewne ograniczenia w danych, raport SSA przedstawia ogólny przegląd umieralności i chorób związanych z alkoholem, tytoniem i używaniem nielegalnych substancji.

Chociaż używanie marihuany jest szczególnie widoczne w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie,to autorzy badań zwracają główną uwagę na alkohol i tytoń. Naukowcy zmierzyli współczynnik uzależnień od konopi na poziomie zaledwie 259 na 100 000 osób, a najwyższe wskaźniki uzależnień wykazują regiony zamożne.

Alkohol i tytoń w 2015r. pozbawił ludzi 250.000.000 lat życia

W porównaniu do ich nielegalnych odpowiedników (w tym konopi indyjskich i twardych narkotyków, takich jak metamfetamina i kokaina), alkohol i tytoń kosztowały najwięcej pozbawionych lat życia i powodowały najwyższe wskaźniki umieralności, zgodnie z nowym raportem Towarzystwa Badań nad Uzależnieniem.

Naukowcy mogą badać ogólne efekty zażywania narkotyków, mierząc ich wpływ na “lata życia skorygowane o niepełnosprawność” lub DALY. Ta metryka bierze pod uwagę lata, w których ludzie chorują na raka, choroby układu oddechowego lub choroby serca oraz zgony spowodowane przedawkowaniem.

Korzystając z DALY i zgonów spowodowanych używaniem substancji, naukowcy byli w stanie zmierzyć szkodliwość alkoholu, tytoniu i przyczyn używania narkotyków w sposób względny i bezwzględny. Według raportu, szkody spowodowane nielegalnymi narkotykami nawet nie zbliżają się do szkód powodowanych przez alkohol i tytoń.

Przyjrzyj się surowym liczbom, zaczynając od współczynników umieralności przypisywanych danym substancjom. Używanie tytoniu zabiło najwięcej ludzi, 110,7 zgonów na 100 000 osób. Dla porównania alkohol jest o 30% mniej śmiertelny. Picie spowodowało 33.0 zgonów na 100 000 osób.

Od teraz liczby spadają gwałtownie. Średnio używanie nielegalnych narkotyków powoduje 6,9 zgonów na 100,00 osób. Liczba zgonów spowodowana używaniem marihuany jest od zawsze stała – 0 zgonów.

Ale najbardziej przerażająca jest utrata lat życia (DALY) skorygowanych o niepełnosprawność. Używanie alkoholu i tytoniu kosztowało ludzkość na całym świecie 250 000 000 lub ćwierć miliarda lat. Liczba utraconych lat życia spowodowanych używaniem nielegalnych narkotyków jest zaledwie ułamkiem tej liczby, ale wciąż jest to kilkadziesiąt milionów lat rocznie.

Najwięcej szkód powoduje w Europie

Raport wykazał, że Europa Wschodnia miała zarówno najwyższe wskaźniki śmiertelności, jak i DALY dla alkoholu i narkotyków. Oceania, obejmująca Nową Zelandię, Australię i wiele wysp Pacyfiku, odnotowała najwyższe wskaźniki śmiertelności i DALY dla tytoniu. W Europie najgorzej wypadły kraje o niskich i średnich dochodach.

W Afryce Północnej i Południowo-zachodniej spożycie alkoholu jest najniższe na świecie i wynosi mniej niż jeden litr rocznie na mieszkańca. Najniższe wskaźniki palenia odnotowano w zachodniej Afryce subsaharyjskiej.

“Uważamy się za bastiony cywilizacji, ale w tym konkretnym obszarze robimy coś gorszego niż rozwijający się świat”, powiedział profesor Robert West z University College London, jeden ze współautorów raportu, w odniesieniu do rozpowszechnienia zużycia legalnych i nielegalnych substancji w Europie i Ameryce Północnej.

Bardziej dostępne, bardziej szkodliwe

Podczas gdy nowy raport SSA może wykazywać tendencję wzrostową ilości lat straconych przez alkohol, tytoń i nielegalne narkotyki, to pokazuje, że nic się nie zmieniło pod względem tego, które substancje są najbardziej szkodliwe lub których ludzie używają najczęściej.

W porównaniu z nielegalnymi narkotykami, “palenie papierosów i alkohol są zawsze na samym przodzie” – powiedział profesor West. “Nie ma nawet miejsca, w którym mogłyby się zbliżyć szkodliwością.”

Jednak biorąc pod uwagę, jak wiele osób używa alkoholu i tytoniu w porównaniu z amfetaminą, kokainą i opioidami, ma to sens. Im więcej osób pije alkohol i pali papierosy, tym większe szkody wyrządzają.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Promocja!

  Fenix Titanium PRO+ 420VAPE

  Original price was: 449 zł.Current price is: 399 zł.
 • Promocja!

  VENTY – Waporyzator Storz & Bickel

  Original price was: 1999 zł.Current price is: 1649 zł.
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Promocja!

  Grinder metalowy RAW 4 części średnica 56 mm

  Original price was: 99 zł.Current price is: 89 zł.

Mogą Cię zainteresować