- Reklama -
Banner

5 nadchodzących zmian w globalnej polityce narkotykowej

Światowa Komisja ds Polityki Narkotykowej opublikowała przełomowy raport “Przejęcie kontroli: przygotowania do polityki narkotykowej, która będzie działała” , który twierdzi, że wojna z narkotykami jest kolosalną pomyłką i coś się musi zmienić.

“Fakty mówią same za siebie. Nadszedł czas aby zmienić kurs”, mówi Kofi Annan o wojnie z narkotykami. “Potrzebujemy polityki narkotykowej, która rzeczywiście działa a nie polityki, która kryminalizuje zażywanie narkotyków, podczas gdy nie zapewnia dostępu do zapobiegania lub leczenia. Doprowadziło to nie tylko do przepełnionych więzień, ale także ciężkich problemów zdrowotnych i społecznych.”

Oto pięć głównych zmian, które światowi liderzy proponują zmienić w światowym systemie polityki narkotykowej.

1. Zdrowie i bezpieczeństwo społeczne przede wszystkim

Karanie osób zażywających narkotyki zamiast ich leczenia tylko pogarsza problem. Nie pozwala to na wprowadzenie sprawdzonych terapii leczenia uzależnień i narzędzi, których celem jest zmniejszenie ryzyka związanego z używaniem narkotyków. Redukcja szkód i innowacyjne strategie leczenia, takie jak wymiany igieł, terapie zastępcze okazują się bardziej bezpieczne, skuteczne i mniej kosztowne niż zamykanie użytkowników w więzieniach.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

“Ryzyko związane ze wzrostem stosowania narkotyków drastycznie rośnie, kiedy są one produkowane, sprzedawane i spożywane w nieuregulowanym środowisku przestępczym.” Powiedział Richard Branson.

2. Stop karaniu za używanie i posiadanie narkotyków

Narzucenie przymusowego leczenia dla ludzi, których jedynym przestępstwem jest posiadanie narkotyków nie wykazało zmniejszenia tempa spożywania narkotyków. Wydajemy setki milionów złotych na przetrzymywanie w więzieniach użytkowników narkotyków za przestępstwa bez ofiar. To odpycha od policji i szukania pomocy medycznej, wśród osób, które usłyszały wyrok skazujący.

“Podejście do polityki narkotykowej bazujące na zdrowiu może okazać się znacznie tańsze i bardziej skuteczne niż kryminalizacja i więzienie”, powiedział były prezydent Meksyku Ernesto Zedillo.

3. Umożliwienie eksperymentu na kontrolowanym rynku

Chociaż wiadomo, że alkohol i tytoń są jednymi z najbardziej niebezpiecznych narkotyków znanych ludzkości, to można zminimalizować ryzyko przy starannych, opartych na dowodach regulacjach. Nie ma powodu, dlaczego nie możemy korzystać z obecnie nielegalnych narkotyków, począwszy od marihuany, liści koki i niektórych nowych substancji psychoaktywnych, które okazały się być znacznie bezpieczniejsze niż alkohol i tytoń.

4. Zapewnienie równego dostępu do podstawowych leków

Istnieje wiele przeszkód, które trzeba przejść aby uzyskać lek, który jest uznany za zakazany dla osób w potrzebie. Wiele substancji psycho-aktywnych, które zostały sprawdzone w leczeniu PTSD, lęku społecznego, uzależnień i depresji są zakazane, a szacuje się, że 80% ludności na świecie nie ma dostępu do leków łagodzących ból z powodu obecnych przepisów polityki narkotykowej.

5. Skupienie się na zmniejszeniu mocy organizacji przestępczych

Zakaz wcale nie zmniejsza poziomu spożywania narkotyków, ale zamiast tego zmusza często brutalne kartele narkotykowe do handlu narkotykami w rynku podziemnym. Zarobki karteli są ogromne, szacuje się je na setki miliardów dolarów, do daje im większą motywację aby zwiększyć liczbę sprzedawanych narkotyków i uzależnień. Ogromne zyski wędrują do handlarzy i karteli zamiast do skarbu państwa. Opodatkowany i regulowany rynek narkotyków przyniesie bezpieczniejsze i tańsze substancje dla użytkowników przy zachowaniu pożytku dla społeczeństwa.

Dekryminalizacja używania narkotyków jest z pewnością sprawą kluczową. Znaczne reformy prawne i instytucjonalne, zarówno na poziomie krajowym jak i międzynarodowym są potrzebne, aby umożliwić rządom i społeczeństwu dostęp do regulowanej i rygorystycznej podaży narkotyków, jeśli przestępczość zorganizowana zarabiająca z handlu narkotykami ma zostać naprawdę wyeliminowana”, powiedział były prezydent Meksyku Ernesto Zedillo.

Dowiedz się więcej o wojnie z narkotykami

W 2016 roku organizacja United Nation organizuje kolejną sesję Zgromadzenia Ogólnego (UNGASS) w zakresie narkotyków, a komisja oczekuje, że będzie miała ona duży wpływ na dalsze losy. Ostatnie spotkanie UN na temat narkotyków w 1998 roku nazwane “Świat wolny od narkotyków” wyznaczył mnóstwo nierealnych celów.

Propozycje przedstawione w raporcie są oparte na wiedzy polityka, empatii, zdrowiu i prawach człowieka, a zatem mogą być postrzegane jako prawdziwy kamień milowy. W sprawozdaniu stwierdzono, że musimy odejść od polityki, która piętnuje użytkowników narkotyków a zamiast tego skupić się na programie redukcji szkód. Z narkotykami czy bez, każdy powinien mieć fundamentalne prawo do wolności decydowania o swoim losie.

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 

Mogą Cię zainteresować