Ile Polska wydaje na nieskuteczną walkę z narkotykami?

Pomimo, że wiele stanów zalegalizowało już marihuanę, to Stany Zjednoczone nadal wydają miliardy dolarów na wojnę z narkotykami i marihuaną. Ale stale podwyższane budżety na walkę z narkotykami nie wydają się działać. W 1971 roku budżet ten wynosił 100 000 000$, a w roku 2011 już 15 600 000 000$.

prohibicja-narkotykowa
- Reklama - nasiona marihuany GanjaFarmer.com.pl

Z drugiej strony, ten wykres jest nieco przestarzały. W rzeczywistości, po 2011 r., wydatki zaczynają maleć, jeśli spadek o 0,66% można nazwać spadkiem. W 2012 r. administracja Obamy wydała 15 300 000 000 dolarów na walkę z narkotykami, a na 2013 r., zaproponowała budżet w wysokości 15,2 miliardów dolarów. Proponowany na 2014 r. wydatki są jeszcze niższa bo “tylko” 14,7 miliardów dolarów.

money-war-drugs-infographic-11-30

Być może trzeba zmienić taktykę gry. Wystarczy spojrzeć na Kolorado  lub Urugwaj które po legalizacji marihuany odnotowuje milionowe wpływy do budżetu państwa, a do tego nastąpił spadek przestępczości. Patrząc na wykres, trzeba się zastanowić dlaczego co raz większe wydatki na wojnę z narkotykami, nie przynoszą skutku.

A ile Polska wydaje na walkę z narkotykami?

Według badań (raport dla EMCDDA) ponad 17% dorosłej populacji próbowało marihuany. Gorzej sprawa wygląda wśród młodzieży szkolnej, bo gwałtownie rośnie liczba nastolatków którzy mieli już kontakt z konopiami. W 1995r. 8% badanych w wieku 15-16 lat paliło trawkę, a w 2011r. już 23%. Chociaż Polska jest jednym z krajów, w którym kary za posiadanie suszu roślinnego są tak wysokie, to jak widać, coraz więcej młodzieży chętnie popala jointy.

W Polsce rynek narkotykowy kwitnie i ma się bardzo dobrze, a grupy przestępcze zarabiają miliony rocznie na handlu narkotykami. Według Instytutu Spraw Publicznych wynika, że Polska wydaje około 80mln rocznie na pokrycie kosztów związanych z samym posiadaniem narkotyków i marihuany.

Według szacunków, około 2-3 miliony Polaków czeka na legalizacje marihuany. Ten krok mógłby spowodować, że rocznie do budżetu państwa wpadałoby 8 miliardów złotych! Chyba lepiej zarobić 8 miliardów, niż wydać 80mln? Według naszego państwa – nie.

Legalizacja marihuany nie tylko przyniosła by większe wpływy do budżetu państwa, ale także zmniejszenie przestępczości tak jak to ma miejsce w Kolorado, jak również otworzyłaby tysiące nowych miejsc pracy. Tam powstało ponad 10 000 nowych miejsc pracy, ale gdyby porównać Kolorado w którym jest 2,6mln miejsc pracy do Polski, to u nas można by zatrudnić nawet 100 000 osób w samej branży konopnej.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Najnowsze
- Reklama -Telemedika - recepta na medyczną marihuanę
Wybrane dla Ciebie
ReklamaVaporShop.pl
Mogą Cię zainteresować
- Reklama -Nasiona marihuany GanjaFarmer.com.pl
- Reklama -