- Reklama -
Banner

Żywność z konopi będzie mogła zawierać THC – nowe rozporządzenie Unii Europejskiej

12 sierpnia 2022 r. zostało opublikowane rozporządzenie Komisji (UE) 2022/1393 zmieniające rozporządzenie nr 1881/2006 w odniesieniu do najwyższych dopuszczalnych poziomów delta-9-tetrahydrokannabinolu (Δ9-THC) w nasionach konopi i produktach z nich pochodzących.

Jest to istotna zmiana i ważny krok do uregulowana żywności z konopi, na którą czekali przedsiębiorcy z branży konopnej. Do tej pory jakakolwiek ilość THC w żywności była niedozwolona. Rozporządzenie nr 2022/1393 określa najwyższe dopuszczalne poziomy niektórych “zanieczyszczeń” w środkach spożywczych.

Zgodnie z nowymi regulacjami, ustanowione zostały następujące maksymalne limity THC w żywności z konopi:

- Reklama -
Growbox.pl - sklep z akcesoriami do uprawy roślin
 1. Nasiona konopi – 3,0 mg/kg
 2. Zmielone nasiona konopi, (częściowo) odtłuszczone nasiona konopi i inne produkty przetworzone/uzyskane z nasion konopi, z wyjątkiem oleju z nasion konopi – 3,0 mg/kg
 3. Olej z nasion konopi – 7,5 mg/kg
thc w zywnosci unia europsjka

Najwyższy dopuszczalny poziom zanieczyszczenia żywności THC odnosi się do sumy delta-9-tetrahydrokannabinolu (Δ9 -THC) i kwasu delta-9-tetrahydrokannabinolowego (Δ9 -THCA), wyrażonej jako Δ9 -THC. Produkty przetworzone/uzyskane z nasion konopi są natomiast w świetle przepisów produktami przetworzonymi/uzyskanymi wyłącznie z nasion konopi.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ustalił w 2015 r. ostrą dawkę referencyjną (ARfD) wynoszącą 1 μg Δ9-THC/kg masy ciała. Aby uzyskać więcej danych na temat obecności Δ9-THC i innych istotnych niepsychoaktywnych kannabinoidów w żywności pochodzącej z konopi oraz żywności zawierającej konopie lub składniki pochodzące z konopi, przyjęto zalecenie (UE) 2016/2115.

Zalecenie Komisji UE nr 2016/2115 dotyczy ostrej dawki referencyjnej, która miała być odniesieniem od oceny, czy dana żywność z konopi zawierająca THC jest bezpieczna.

Należy zatem ustalić maksymalne poziomy THC w nasionach konopi i produktach uzyskanych z nasion konopi, aby zapewnić wysoki poziom ochrony zdrowia ludzkiego. Ponieważ kwas delta-9-tetrahydrokannabinolowy (Δ9-THCA) może zostać przekształcony w Δ9-THC poprzez przetwarzanie, maksymalne poziomy powinny być ustalone dla sumy Δ9-THC i Δ9-THCA.” – wskazuje rozporządzenie nr 2022/1393. Maksymalne poziomy THC w produktach spożywczych z konopi zostały ustalone w nowym rozporządzeniu.

Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2023 r., jednak ustanowiony został okres przejściowy, który dopuszcza pozostawienie na rynku produktów aż do upływu ich daty minimalnej trwałości lub terminu przydatności do spożycia produktów legalnie wprowadzonych do obrotu przed datą wejścia nowych przepisów.

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 

Mogą Cię zainteresować