- Reklama -
Banner

Co ćpają Europejczycy? Nowy raport dotyczący używania narkotyków w Europie

Nowe badanie dotyczące wzorców konsumpcji narkotyków wśród mieszkańców Unii Europejskiej (UE) pokazuje, że używanie marihuany wzrosło, a zażywanie MDMA znacznie spadło.

Badanie przeprowadzone online między marcem a kwietniem 2021 r. przez Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA) wykazało, że największe zmiany w spożyciu nielegalnych substancji dotyczą konopi indyjskich i ecstasy.

Celem było zbadanie wzorców zażywania narkotyków i uwzględnienie ich w przyszłej polityce narkotykowej. Ankieta została przeprowadzona w 21 krajach UE i dziewięciu krajach spoza UE wśród pełnoletnich osób, które zgłosiły używanie narkotyków.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Wyniki ankiety, opublikowane 20 stycznia, pokazały wzorce używania narkotyków na podstawie odpowiedzi 48469 uczestników. Okazuje się, że najczęściej używanym narkotykiem w Europie jest alkohol. Do picia alkoholu w ciągu ostatniego roku przyznało się aż 94% ankietowanych. 93% respondentów ankiety stwierdziło, że używało marihuany w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a 83% badanych w ciągu ostatniego roku paliło tytoń.

Wzorce używania narkotyków w Europie

„MDMA/ecstasy (35 procent), kokaina (35 procent) i amfetamina (28 procent) były kolejnymi najczęściej używanymi nielegalnymi substancjami, przy czym kolejność tych trzech narkotyków różniła się w zależności od kraju. Około jedna trzecia respondentów (32 procent) przyznała, że używa więcej marihuany, a 42 procent używa mniej MDMA/ekstazy”.

Wyniki pokazują również, że ankietowana grupa używała LSD (20 proc.), nowej substancji psychoaktywnej (16 proc.), ketaminy (13 proc.) i heroiny (trzy proc.).

Uczestnicy z Albanii, Bośni i Hercegowiny, Macedonii Północnej, Czarnogóry, Serbii i Kosowa również zgłosili wysokie spożycie konopi indyjskich i zmniejszenie używania innnych substancji – zwłaszcza ecstasy.

„Większość respondentów (91 proc.) zgłosiła używanie konopi indyjskich w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a następnie kokainy (38 proc.), MDMA/ecstasy (22 proc.) i amfetaminy (20 proc.). Około jedna trzecia respondentów (32 procent) przyznała, że ​​używa więcej konopi indyjskich, a 34 procent używa mniej MDMA/ecstasy”.

Motywacja do używania narkotyków

Motywacje do zażywania poszczególnych narkotyków często odzwierciedlają efekty, jakich spodziewają się użytkownicy, gdy z nich korzystają. Jeśli chodzi o miejsce spożywania tych substancji, to 85 procent uczestników w Unii Europejskiej i 72 procent z Bałkanów Zachodnich używało tych substancji w domu, a nie w miejscach publicznych.

Konopie indyjskie

Marihuana

Badania pokazały również motywację do używania konopi w domu. Użytkownicy marihuany najczęściej chcieli się zrelaksować i poprawić sen. Marihuana najczęściej stosowana była w celu:

  • redukcji stresu/relaksu (78%)
  • osiągnięcia haju/rozerwania się (70%)
  • poprawy snu (51%)
  • leczenia depresji (39%)
  • łagodzenia niepokoju/socjalizacji (35%)
  • redukcji bólu (24%)
  • zwiększenia wydajności w szkole/pracy/sporcie (15%)
  • z ciekawości (10%)

Ankietowani zostali zapytani, czy pandemia COVID-19 miała wpływ na konsumpcję marihuany. 20% ankietowanych stwierdziło, że podczas pandemii używało mniej marihuany, 38% nie zmieniło ilości zużywanej marihuany, 32% używało jej więcej, a 10% udzieliło odpowiedzi “nie wiem”.

MDMA

MDMA

Stosowanie MDMA/ecstasy było natomiast wykorzystywane głównie do uzyskania efektów euforycznych i towarzyskich. Dane opublikowane przez EMCDDA pokazują, że motywacją do stosowania MDMA były:

  • dla zabawy/rozerwanie się (87%)
  • socjalizacja (41%)
  • z ciekawości (24%)
  • redukcja stresu/relaks (22%)
  • leczenie depresji i niepokoju (14%)
  • inne (7%)
  • zwiększenie wydajności w szkole/pracy/sporcie (3%)
  • redukcja bólu i stanów zapalnych (1%)

Odnotowany spadek używania MDMA przez respondentów w tym okresie może być związany z blokadami związanymi z COVID-19, kiedy wiele osób było zamkniętych w swoich domach, a dostęp do miejsc spotkań towarzyskich był ograniczony. 

Procent ankietowanych, którzy przyznali się do używania poszczególnych substancji w ciągu ostatnich 12 miesięcy:

Alkohol94%
Marihuana93%
Tytoń84%
MDMA35%
Kokaina34%
Amfetamina28%
LSD20%
Nowe substancje16%
Ketamina13%
Metamfetamina9%
Heroina3%

Wpływ ankiet na politykę narkotykową

Informacje udostępnione przez prawie 50 000 ankietowanych osób to tylko niewielka część UE, ale nadal dają wgląd w zmieniające się nawyki mieszkańców. Chociaż ankiety internetowe nie są reprezentatywne dla ogółu społeczeństwa, starannie przeprowadzone i połączone z tradycyjnymi metodami gromadzenia danych mogą pomóc w nakreśleniu bardziej szczegółowego, realistycznego i aktualnego obrazu zażywania narkotyków i rynków narkotykowych w Europie.

Dyrektor EMCDDA, Alexis Goosdeel, podzielił się oświadczeniem dotyczącym celu tego badania. „Ankiety internetowe są kluczowym elementem naszego monitorowania zmieniającego się problemu narkotykowego w Europie” – powiedział Goosdeel.

„Pomagają nam dotrzeć do ważnej grupy docelowej za pomocą internetu. Dzisiejsze wyniki ujawniają szeroką gamę narkotyków dostępnych w Europie i dostarczają cennych informacji na temat pojawiających się trendów i zmieniających się wzorców zażywania podczas pandemii COVID-19. 100 organizacji dołączyło do nas w tworzeniu, tłumaczeniu i rozpowszechnianiu ankiety, zapewniając, że jest to teraz nieocenione narzędzie, które pomaga dostosować i kształtować politykę narkotykową w przyszłości”.

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
  • Fenix Titanium waporyzator do suszu z tytanową komorą

    349 
  • Filterki do jointów Purize z aktywnym węglem XTRA Slim SPY 50 szt.

    37 
  • Filtry węglowe Purize XTRA Slim White 100 szt.

    69 
  • V3 PRO+ Plus 420VAPE Waporyzator do suszu

    359 
  • Growkit APE

    Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

    189 

Mogą Cię zainteresować