- Reklama -
Banner

Uprawy medycznej marihuany w Polsce i 0,3% THC w konopiach włóknistych. Sejm uchwalił ustawę

Sejm uchwalił ustawę zezwalającą na uprawę marihuany do celów medycznych w Polsce. Uprawy medycznych konopi będą mogły być prowadzone przez instytut badawczy po uzyskaniu zezwolenia głównego inspektora farmaceutycznego. Ustawa zwiększa również dopuszczalne stężenie THC w konopiach włóknistych z 0,2% do 0,3%.

We wtorek, 8 lutego, Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Jej celem jest wsparcie rozwoju upraw konopi poprzez zwiększenie limitu dopuszczalnego stężenia THC w konopiach włóknistych do 0,3% i zezwolenie na uprawę konopi indyjskich do celów medycznych. Jeśli zostaną zatwierdzone przez senat i podpisane przez prezydenta, to czekają nas spore zmiany.

Uprawy medycznej marihuany

Największą zmianą będzie możliwość uprawy marihuany do celów medycznych. Niestety takiej możliwości nie będą mieli przedsiębiorcy. Zezwolenie na uprawę będą mogły uzyskać jedynie państwowe instytuty badawcze nadzorowane przez ministra właściwego do spraw rolnictwa po uzyskaniu zgody głównego inspektora farmaceutycznego.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Chociaż tymczasowy monopol na uprawę “konopi medycznych” będzie posiadał Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, to niewykluczone, że w przyszłości więcej podmiotów badawczych będzie mogło uprawiać lecznicze konopie. Czy wyłączność na uprawę konopi indyjskich do celów medycznych sprawi, że ostateczne ceny medycznej marihuany dla pacjentów będą bardziej konkurencyjne? Czas pokaże.

Uzyskiwanie surowca w kraju sprawi, że nie będziemy musieli sprowadzać go z zagranicy. Teoretycznie pozwoli to znacznie obniżyć jego cenę, a więc i cenę leków recepturowych przepisywanych pacjentom. Niższa cena surowca to także potencjalnie większe możliwości w zakresie ich refundacji. Projekt ustawy zezwalający na refundację medycznej marihuany został jednak odrzucony już w pierwszym czytaniu na początku stycznia.

Ustawa dotycząca medycznych konopi wprowadza minimalne wymogi, jakie powinny spełniać podmioty chcące uprawiać konopie do celów medycznych:

  • zabezpieczenie upraw przed kradzieżą
  • zabezpieczenie upraw przed dostępem osób nieuprawnionych
  • prowadzenie wykazów osób uprawnionych do wejścia
  • prowadzenie wykazów pojazdów uprawnionych do wjazdu
  • wprowadzenie systemu RFID, która wykorzystuje fale radiowe do odczytu i przesyłania danych zawartych na etykiecie naniesionej na każdą z uprawianych roślin, umożliwiając identyfikację każdej z tych roślin znajdujących się jednocześnie w polu odczytów

Zmiany dotyczące konopi włóknistych

Główną zmianą dotyczącą konopi włóknistych jest zwiększenie dopuszczalnego limitu THC do 0,3%. Na pewno skorzystają na tym rolnicy i przetwórcy, jednak nadal nie rozwiązuje to problemu karania rolników za przekroczenia, które niejednokrotnie przekraczają nawet 0,5% THC. Ten problem został rozwiązany w Czechach, gdzie od 1 stycznia 2022 r. dopuszczalne stężenie THC w konopiach włóknistych wynosi 1%.

Nowe przepisy zmieniają również proces uzyskiwania pozwolenia na uprawę konopi przez rolników. Po wejściu w życie nowych przepisów będzie obowiązywał nowy rejestr prowadzony przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, do którego rejestrować się będą rolnicy i podmioty skupujące konopie. Wcześniej rolnicy musieli zgłosić powierzchnię uprawy i czekać na ustanowienie rejonizacji przez marszałka województwa, a po pozwolenie na uprawę konopi włóknistych udawali się do urzędu miasta lub gminy.

Niektóre ze zmian powodują jednak utrudnienia dla rolników, które nie obowiązywały w obecnej ustawie.

  • Rolnicy będą musieli podać wszystkie uprawiane odmiany konopi przypisane do odpowiednich działek ewidencyjnych wraz z dokładną powierzchnią
  • Zadeklarowana powierzchnia nie będzie mogła różnić się o więcej niż 5%
  • Różnica powyżej 5% będzie skutkowała karą grzywny
  • Rolnicy będą musieli podać dokładne miejsce przechowywania zbiorów
  • Materiał siewny będzie musiał zostać kupiony przez uzyskaniem zgody na wysiew

Kolejną zmianą jest możliwość uprawy konopi na własne potrzeby, a powierzchnia takich upraw ma być ograniczona do 10 arów rocznie. Ustawodawcy wyjaśnili, że ten zapis umożliwia osobom fizycznym uprawę konopi włóknistych na własnej działce, jednak uprawa nie może być prowadzona w celach zarobkowych.

Projekt przewiduje również rozszerzenie celów prowadzenia upraw m.in. z przeznaczeniem na cele energetyczne, weterynaryjne, paszowe, pszczelarskie oraz jako nawozy i środki ochrony roślin.

Teraz projekty ustaw trafią do senatu i wejdą w życie, jeśli zostaną zatwierdzone i podpisane przez prezydenta. Mamy nadzieję, że kiedy ustawa zostanie zatwierdzona, to rejestr KOWR będzie działał sprawnie i nie spowoduje, że rolnicy nie będą mogli uzyskać pozwolenia na uprawę na starych zasadach, a na nowych jeszcze nie.

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
  • Growkit APE

    Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

    189 
  • Fenix Titanium waporyzator do suszu z tytanową komorą

    349 
  • DynaVap VapCap M 2021 waporyzator manualny do suszu

    279 
  • Filterki do jointów Purize z aktywnym węglem XTRA Slim SPY 50 szt.

    37 
  • https://vaporshop.pl/pl/3515-mini-bongo-sci-fi-420vape-bubbler-do-waporyzatora-szlif-145-mm-5904507550660.html

    Mini Bongo Sci-Fi 420VAPE Bubbler do waporyzatora szlif 14.5 mm

    179 

Mogą Cię zainteresować