- Reklama -
Banner

Oto dlaczego niektórzy użytkownicy marihuany uzależniają się od niej

Spis treści

Wariacje genetyczne w systemie endokannabinoidowym mogą tłumaczyć, dlaczego niektóre osoby, które przeżyły traumę w dzieciństwie mogą uzależnić się od marihuany, podczas gdy inni są w stanie używać marihuany bez problemów, sugerują nowe badania z Washington University w St. Louis.

“Od dawna wiadomo, że przeciwności losu doznane w dzieciństwie, w szczególności wykorzysywanie seksualne, jest związne z rozwojem uzależnienia od konopi indyjskich. Bardzo mało wiemy jednak o poszczególnych czynnikach różnicowych, które sprawiają, że osoby są wrażliwe lub odporne na te efekty”, powiedział Ryan Bogdan, doktor i asystent profesora nauk psychologicznych i mózgu w Arts & Sciences i autor badań.

Badania opublikowane w Journal of Abnormal Psychology są jednym z pierwszych, które wskazują konkretny wariant genetyczny, który może wpływać na podatność na uzależnienie od marihuany w kontekście traumy.

Amygdala_small

THC, główny składnik psychoaktywny marihuany wpływa na szereg funkcji fizjologicznych i psychicznych, ponieważ naśladuje enzymy, które układ endokannabinoidowy naturalnie produkuje do wysyłania sygnałów pomiędzy neuronami. Sygnały te uruchamiają produkcję innych substancji, takich jak adrenalina, które pomagają organizmowi modulować reakcję na czynniki zewnętrzne, takie jak strach, stres i głód.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

“W tym badaniu, badaliśmy czy zróżnicowanie genów w systemie endokananbinoidowym może być szczególnie ważne na etapie ustalenia uzależnienia od konopi, szczególnie w kontekście traumy”, powiedział główny autor badań  Caitlin E. Carey.

W pierwszej fazie badań, naukowcy przeanalizowali dane genetyczne 1558 Australijskich użytkowników marihuany, któzy sami zgłosili różne rodzaje przemocy seksualnej jako dzieci. Carey i inni naukowcy zbadali, czy polimorfizm pojedynczego nukleotydu (SNPs), który znajduje się w pobliżu genów układu endokannabinoidowego jest związany z rozwojem uzależnienia od marihuany w kontekście wykorzystywania seksualnego w dzieciństwie.

Spośród badanych wariantów endokannabinoidowych, jeden wariant w genie monoacyloglicerol lipazy (MGLL) wykzazał istotną interakcję  pomiędzy wykorzystywaniem seksualnym w dzieciństwie i późniejszym uzależnieniem od marihuany.

snp

“Tak jak się spodziewaliśmy, wykorzystanie seksualne w dzieciństwie było związane  z większą liczbą objawów uzależnienia od marihuany.”

Druga faza badań

W drugiej fazie badań, Carey i jej koledzy sprawdzali, czy wyniki powtórzą się na grupie 859 Amerykańskich użytkowników marihuany. Tu znowu znaleźli to samo oddziaływanie między genotypem rs604300, wykorzystywaniem w dzieciństwie i uzależnieniem od marihuany.

“Ważne jest, aby wspomnieć, że wyniki te są mało prawdopodobne, aby miały charakter informacyjny na poziomie indywidualnym” Dodali naukowcy.

Wyniki tych badań wskazywałyby, że 3 miliony użytkowników marihuany w Polsce było wykorzystywanych seksualnie w dzieciństwie, co raczej jest nieprawdopodobne, jednak naukowcy mogli znaleźć pewne korelacje pomiędzy przeżyciem traumy w dzieciństwie a uzależnieniem od marihuany. Niektórzy po prostu chcą zapomnieć o tym, że ktoś ukradł im ulubioną zabawkę w przedszkolu i używają marihuany w celu zapomnienia o tej traumie…

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 

Mogą Cię zainteresować