- Reklama -
Banner

narkotyki w bajkach dla dzieci – 6 przykładów

W wielu bajkach dla dzieci czai się ukryty przekaz. Dzieje się tak dlatego, że dzieci są bardziej podatne na manipulacje i podświadomie przesiąkają ideologiami w nich zawartymi. Zaczęliśmy się nad tym zastanawiać gdy ujawniono, że Tinky Winku z Teletubisiów to pedał. Dziś pokażemy Wam kilka przykładów bajek, które z pozoru wyglądają normalnie, ale po krótkim zastanowieniu wszystko staje się jasne:

1. Scooby Doo

Scooby-Doo-narkotyki-marihuana-gastro-faza

“Scooby-Doo. Kreskówka o przygodach czwórki przyjaciół i ich psa (lub piątki przyjaciół): Freda, Daphne, Velmy, Kudłatego oraz psa Scooby-Doo wymyślona przez Williama Hannę i Josepha Barberę w roku 1969 tylko pozornie wydaje się opowiadać o rozwiązywaniu zagadek przez dzielnych (lub nie do końca dzielnych) bohaterów. Najpierw streśćmy przykładową fabułę tej „bajki”: Przyjaciele jeżdżą po świecie i rozwiązują tajemnicze i niewyjaśnione sprawy dotyczące potworów, duchów, legend, kosmitów, czarodziejów czy czarownic. Każda historia kończy się zdemaskowaniem potwora i okazuje się, że jest to tylko człowiek mający jakieś niecne plany (np. chcący ukraść pieniądze, czy też przejąć jakąś nieruchomość). Dobro zwycięża. Przynajmniej tak może się wydawać…”

Scooby Doo to jednak znacznie więcej niż historia o młodocianych detektywach i psie który gada. Już sama nazwa mówi sama za siebie – otóż “DoobyDoo” to slangowe określenie na marihuanę w Stanach Zjednoczonych.  Piosenkę do serialu napisaly Dooby Brothers co w tłumaczeniu oznacza “Bracia Palacze”. Postać kudłatego jest inspirowana hipisami z lat 60 i 70, który głoszą miłość, pokój i dostęp do narkotyków. Kudłaty i Scooby w dodatku zawsze są głodni, czyli w skrócie mają gastro. Dalej, relacja Daphne i Freda też jest dwuznaczna. W każdym odcinku znikają razem i nikt nie wie co robili w tym czasie, ale my się domyślamy 😉

W Scooby-Doo najcenniejszą wartością okazuje się dążenie do prawdy i zadawanie nawet niewygodnych pytań. Świat przedstawiony w kreskówce pełen jest dorosłych, którzy wierzą w zabobony oraz takich, którzy oszukują ludzi przekonując ich do wiary w te fałszywe stwory. I jedynym sposobem, w jaki dzieci mogą z tym światem wygrać jest poprzez zadawanie pytań, oraz — przede wszystkim — myślenie.

2. Alicja w krainie czarów

stonerdays edycje (11)

Teoretycznie jest to z założenia książka zarówno dla dzieci jak i dorosłych, ale radzilibyśmy jednak zachować ostrożność w interpretacji pewnych faktów. Głośno o “Alicji…” zrobiło się w latach 60. XX wieku, kiedy to hippisi znajdowali powiązania między światem przedstawionym w książce, a stanem psychicznym po zażyciu LSD. Alicja wpada do króliczej nory, i nagle znajduje się w psychodelicznym świecie cudów. Kto próbował LSD, grzybów lub innych psychodelików, ten widzi powiązanie pomiędzy fazą pod wpływem psychodelików a Alicją w Krainie Czarów. Gdyby to kogoś nie przekonało to dodamy, że autor “Alicji” Lewis Carroll był miłośnikiem grzybków 🙂

3. Król Lew

Małpa w Królu Lwie wykazuje duże podobieństwo do hipisów którzy palili trawkę. Rozmyśla, używa ziół, mikstur i przy tym jest najbardziej oświeconym zwierzęciem w filmie. Jest to postać mądra i kompetentna, a inne zwierzęta przychodzą do niej po porady. Może po prostu Disney chciał pokazać, że palacze marihuany więcej myślą, są bardzo inteligentni, i na wszystko znajdą odpowiedź 😉

4. Wojownicze żółwie ninja

TMNT-Cowabunga

Nie wiem czy pamiętacie, ale te żółwie zawsze chciały jeść pizze. Najpierw wychodziły na cały dzień, na jakąś misje, po czym wracały bardzo zmęczone i zajadały się pizzą. Warto też dodać, że Michael Angelo to typowy hipis.

5. Gumisie

Gumisie są uzależnione od dziwnego, fioletowego (denaturat ? :D) soku z gumijagód który przyrządza Bunia w swojej ukrytej pracowni. Sok z gumijagód daje im niezwykłą siłę, a proces produkcji przypomina fermentacje owoców. Być może, taki przekaz nawołuje dzieci do spożywania alkoholu jako źródła, które daje siłę i odwagę.

6. Piotruś Pan

To jest dopiero numer! Gdy Dzwoneczek obsypuje Piotrusia Pana magicznym białym proszkiem po którym Piotruś zaczyna unosić się w powietrzu. Jak to interpretujecie? Dzieci posypane białym proszkiem odlatują. A potem się dziwić, że dopalacze i inne specyfiki są popularne wśród młodzieży która naoglądała się takich bajek za dzieciaka. 

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Promocja!

  Fenix Titanium PRO+ 420VAPE

  Original price was: 449 zł.Current price is: 399 zł.
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Promocja!

  Młynek OCB Premium metalowy – 4 części sitko do pyłku

  Original price was: 79 zł.Current price is: 69 zł.
 • Promocja!

  Grinder metalowy RAW 4 części średnica 56 mm

  Original price was: 99 zł.Current price is: 89 zł.
 • Promocja!

  VENTY – Waporyzator Storz & Bickel

  Original price was: 1999 zł.Current price is: 1649 zł.

Mogą Cię zainteresować