Strona główna Europa Czechy Czechy: Prywatne firmy będą mogły uprawiać medyczną marihuanę

Czechy: Prywatne firmy będą mogły uprawiać medyczną marihuanę

0
Czechy: Prywatne firmy będą mogły uprawiać medyczną marihuanę

Od 1 stycznia 2022 r. czescy lekarze mogą przepisywać marihuanę medyczną na podstawie elektronicznej recepty, a nie tylko na podstawie recepty fizycznej. Miesięcznie pacjenci mogą uzyskać do 180 gramów na receptę, a 90% kosztów pacjenta podlega refundacji. Według oficjalnych danych cytowanych przez Czeską Agencję Informacyjną (CTK), do tej pory leczenie medyczną marihuaną pomogło poprawić stan zdrowia i samopoczucie pacjentów w 69% przypadków.

Od stycznia do listopada 2021 r. w Czechach przepisano ponad 99 kg medycznej marihuany około 4370 pacjentom, czyli sto razy więcej niż w 2015 r. Obecnie około 200 lekarzy jest upoważnionych do przepisywania medycznej marihuany u naszych południowych sąsiadów. Czechy zalegalizowały marihuanę leczniczą dla wybranych pacjentów w 2015 roku,

Lokalna produkcja medycznej marihuany w Czechach

W oparciu o nowe przepisy prywatne firmy będą mogły teraz uprawiać konopie indyjskie w takich samych warunkach, jak w przypadku każdej innej substancji leczniczej. Czeskie Ministerstwo Zdrowia spodziewa się, że ta zmiana zaostrzy konkurencję i obniży ceny preparatów medycznych zawierających konopie indyjskie, które od 2020 roku są refundowane w 90%. Możliwość uprawy medycznych konopi przez prywatne przedsiębiorstwa będzie możliwa od 2022 roku.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

5,40 – 7,75 euro za gram medycznych konopi

Do tej pory Narodowy Instytut Kontroli Leków (SÚKL), który zarządza Narodową Agencją ds. Konopi Medycznych, kupował określoną ilość konopi od dostawcy wyłonionego w drodze zamówienia publicznego. Medyczna marihuana dotychczas była importowana z Holandii, od kanadyjskich firm Canopy Growth lub Tilray i sprzedawane były w cenie od 5,40 do 7,75 euro za gram. W aptekach dostępne również są konopie od lokalnego producenta Elkoplast i sprzedawane są w cenie 7 euro za gram.

1% THC w konopiach włóknistych

Zmiany dotyczą również konopi włóknistych. Nowe prawo definiuje teraz konopie przemysłowe jako konopie zawierające do 1% THC. Izba Poselska przyjęła ten przepis pomimo negatywnego stanowiska Senatu i Ministra Zdrowia wobec niego. Ekstrakty z konopi lub nalewki zawierające mniej niż 1% THC również nie będą uważane za narkotyki i mogą być swobodnie sprzedawane.

Na pełną legalizację jeszcze przyjdzie czas

W styczniu 2021 r. czescy ustawodawcy odrzucili propozycję legalizacji produkcji i konsumpcji konopi marihuany przez dorosłych, co jest regularnie dyskutowane i nadal, podobnie jak w innych krajach europejskich, dzieli opinię publiczną.