- Reklama -
Banner

Wpływ wieloletniego palenia marihuany na pamięć

Wpływ palenia marihuany na pamięć jest znany chyba każdemu palaczowi. Nie trzeba być wieloletnim konsumentem żeby wiedzieć, że po konsumpcji marihuany mogą wystąpić problemy z pamięcią.

Najnowsze badania Szwajcarskich naukowców wykazują, że ludzie, którzy w młodości palili marihuanę mogą mieć trudności w zapamiętywaniu słów, po osiągnięciu wieku średniego.

Jednak używanie marihuany nie uszkadza i nie zaburza innych zdolności umysłowych, takie jak zdolność szybkiego myślenia czy rozwiązywania problemów – potwierdzili autorzy badań.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Wpływ wieloletniego palenia marihuany na pamięć

Wpływ marihuany na pamięć

“Byliśmy bardzo zaskoczeni wynikami,” powiedział autor badań dr Reto Auer, główny rezydent w departamencie medycyny społecznej i opieki ambulatoryjnej na Uniwersytecie w Lozannie, w Szwajcarii.

Wpływ marihuany na pamięć wydaje się być przyrostowy, co oznacza, że “Im więcej palisz, tym słabsza będzie pamięć werbalna,” powiedział autor badań.

Naukowcy podkreślili, że wyniki “są tylko związkiem”, a nie dowodem przyczynowo-skutkowym. Stwierdzono również, że celem badań było zbadanie wpływu marihuany na pamięć werbalną, a nie ogólnej pamięci.

Auer i jego współpracownicy wygłosili swoje wnioski pierwszego lutego w wydaniu Jama Internal Medicine.

Metoda badań

W celu zbadania wpływu długotrwałego palenia marihuany na pamięć, naukowcy zbadali prawie 3400 kobiet i mężczyzn, którzy pierwszy raz wzięli udział w badaniach kiedy mieli od 18 do 30 lat, w latach 1985 i 1986.

Uczestnicy badań to mieszkańcy Birmingham, Alabama, Chicago, Minneapolis, Oakland i Kalifornii. W czasie wieloletnich badań wszyscy badani byli kontrolowani siedem razy, podczas zaplanowanych “wywiadów”.

Prawie 85% badanych stwierdziło, że palili marihuanę w pewnym okresie ich życia, a około 12 procent stwierdziło, że robi to nadal w średnim wieku.

Umiejętności myślenia zbadano pod koniec trwających 25 lat badań. Badania obejmowały pamięć werbalną, mierzoną przez zdolność do zapamiętywania i przywołania 15 słów z listy; szybkość koordynacji wzrokowej, pamięć tymczasową, zdolność do rozwiązywania problemów i planowania.

Wyniki badań

Autorzy badań stwierdzili, że osoby w średnim wieku, które były palaczami marihuany, kiedy ukończyli 25 lat wykazali pogorszoną pamięć werbalną i szybkość przetwarzania informacji.

Zespół badawczy odkrył również, że im dłużej dana osoba paliła marihuanę, tym bardziej przyćmiona była ich pamięć werbalna w średnim wieku.

Wykres naukowców wykazuje, że średnio na każde 5 lat palenia, jeden na dwóch uczestników badań zapamiętywał o jedno słowo mniej z listy 15 słów.

Wyniki zostały ogłoszone po uwzględnieniu szeregu innych czynników, takich jak palenie tytoniu, picie alkoholu, używanie narkotyków, nawyki treningowe, depresja, ciśnienie krwi i poziom cholesterolu.

“Badania nie mierzyły precyzyjnie wykorzystania marihuany, ale wzór stosowania konopi, który najczęściej powoduje ten typ efektów podczas codziennego stosowania przez dekadę lub więcej,” powiedział Wayne Hall.

“Marihuana jest narkotykiem, i jak każdy narkotyk może zaszkodzić niektórym użytkownikom, kiedy używają go w szczególny sposób. Badanie dostarcza dowodów, że codziennie palenie marihuany przez kilka lat lub ponad dekadę może zaszkodzić na zdrowie psychiczne i fizyczne osobom, które używają ją w ten sposób,” dodał.

Paul Armentano, zastępca dyrektora NORML zasugerował, że wnioski muszą być umieszczone w kontekście.

“Ostatecznie, wyniki tego badania są zgodne z poglądami, że chociaż marihuana nie jest zupełnie nieszkodliwa, to jej potencjalne zagrożenia dla zdrowia w stosunku do innych legalnych środków – takich jak alkohol, tytoń czy leki na receptę – nie są tak wielkie, aby uzasadniały dalszą kryminalizację marihuany,” dodał Paul Armentano.

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 

Mogą Cię zainteresować