Wpływ marihuany na sen

Jak powszechnie wiadomo, ludzie używają marihuany przed snem z przyzwyczajenia lub konieczności. Od dekad trwają badania które pomogą nam wyjaśnić związek między snem i marihuaną. Oprócz leczenia bezsenności, marihuana wydaje się mieć szeroki zakres wpływu na sen. Dzieje się tak, ponieważ kannabinoidy zawarte w marihuanie naśladują aktywność endokannabinoidów występujących naturalnie w mózgu. Te substancje chemiczne i ich biologiczne szlaki tworzą endokannabinoidowy organizm, który jest między innymi odpowiedzialny za regulację snu. Podobnie, badania pokazują, że marihuana może mieć bezpośredni wpływ na sen. Oto 5 z najważniejszych efektów:

1. Łatwiejsze zasypianie

sen marihuana

Niektóre z najwcześniejszych badań nad marihuaną i jej wpływem na sen pokazują, że główny składnik marihuany, THC, może znacznie zmniejszyć czas potrzebny na zaśnięcie zarówno u osób cierpiących na bezsenność jak i u zdrowych ludzi. W małym badaniu opublikowanym w 1973 roku, THC zmniejszyło czas potrzebny na zaśnięcie średnio o ponad godzinę u osób z bezsennością. Jednak naukowcy zauważyli, że zbyt wysokie dawki mogą przeciwdziałać działaniu nasennemu.

2. Dłuższe spanie

sen marihuana

Badania wykazują również, że zarówno THC i CBD przyjęte przed snem mogą prowadzić do wydłużenia snu. W jednym z badań, zwiększenie dawki THC prowadziło do zwiększenia ogólnego czasu snu. Jednak wyższe dawki THC powodowały również “jointowego kaca” u niektórych ludzi, podczas gdy przy niższych dawkach to uczucie po obudzeniu nie było obecne.

3. Więcej głębokiego snu

sen marihuana

Niektóre z bardziej interesujących efektów marihuany na sen obejmują jej wpływ na cykl snuBadania pokazują, że THC może zwiększyć ilość snu wolnofalowego, znanego również jako głęboki sen. Jest to prawdopodobnie dobra rzecz, ponieważ uważa się, że głęboki sen odgrywa istotną rolę w procesie regeneracji organizmu które następuje podczas snu. Co więcej, eksperci uważają, że najbardziej szkodliwe skutki braku snu wynikają z braku snu wolno falowego. Na przykład, badania wykazały, że zmniejszenie czasu snu wolno falowego może powodować wysokie ciśnienie krwi u starszych mężczyzn.

4. Krótszy sen REM

sen marihuana

Innym efektem jaki występuje po użyciu marihuany jest skrócenie fazy REM. Wiele ludzi, którzy palą przed snem zgłaszają brak snów, które występują tylko w czasie fazy snu REM. Chociaż mniej fazy snu REM może być postrzegane jako negatywny wpływ marihuany, naukowcy wciąż nie są pewni, co właściwie ma na celu, i czemu służy faza REM. Jednak ludzie, którzy przestali palić marihuanę często doświadczają wzrostu snu REM. Jednak działanie to jest zauważane po okresie kilku dni lub tygodni w zależności od człowieka.

5. Lepsze Oddychanie

sen marihuana5

Marihuana medyczna może oferować niesamowite korzyści dla około 25% mężczyzn i 9% kobiet, którzy cierpią na zaburzenie zwane bezdech senny. Bezdech senny charakteryzuje zakłócenie oddychania w czasie snu i jest związane z wieloma poważnymi chorobami, takimi jak cukrzyca i problemy z sercem. Niestety, większość osób cierpiących na bezdech senny nie jest tego świadoma, i choroba pozostaje nierozpoznana i nieleczona. Nawet wśród tych, którzy zgłaszają się na leczenie, wielu zrezygnuje z noszenia maski CPAP co noc. Jeśli badania kliniczne zakończą się sukcesem, to pacjenci którzy cierpią na bezdech senny mogą kiedyś mieć możliwość zmiany wielkogabarytowej maski, na tabletki z kannabinolami lub zapalenie jointa.

1 KOMENTARZ

 1. Ha! Sama prawda.
  Trzeba też dodać, że “komfort snu” jest o wiele wygodniejszy i nie trzeba szukać przez pół nocy pozycji żeby usnąć 😀

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

- Reklama -
Banner

Wybrane dla Ciebie

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Filtry z aktywnym węglem Purize XTRA Slim 50 GREEN

  Filtry z aktywnym węglem Purize XTRA Slim 50 GREEN

  35  Od: VaporShop
 • Bongo Sejmówka (UFO) – Zielona / 30 cm / 5 mm

  179  Od: unikatowebonga
 • Pax Mini Waporyzator

  PAX Mini

  699  Od: VapeFully
 • PAX 3 Vaporizer

  899  Od: VapeFully
 • Bongo Glass Amsterdam z perkolatorem wys. 23 cm szlif 14.5

  Bongo Glass Amsterdam z perkolatorem wys. 23 cm szlif 14.5

  85  Od: VaporShop

Mogą Cię zainteresować