- Reklama -
Banner

Wpływ marihuany na kreatywność

William Shakespeare napisał sonet o nazwie “weed”, Salvador Dali powiedział “nie biorę narkotyków, jestem narkotykiem”, a wielki astrofizyk i astronom Carl Sagan napisał o mocy konopi pod pseudonimem “Mr. X”. Przez wieki marihuana związana była z wyższym stanem umysłu i otwieraniem twórczego myślenia – ale co nauka mówi na ten temat?

Ze względu na zakazy dotyczące marihuany, wielu naukowców ciekawych konopi zostało odsuniętych od eksperymentów, które mogłyby odpowiedzieć na wiele pytań. Jednak po przejrzeniu literatury naukowej na ten temat, nie jest jasne czy istnieje mocny związek między marihuaną i odblokowaniem kreatywności.

Związek marihuany z kreatywnością

Badania z 2011 roku przeprowadzone przez University College of London wykazały, że może istnieć związek pomiędzy używaniem marihuany i wzrostem kreatywności. Sugerują one, że marihuana wywołuje objawy psychomimetyczne, co z kolei może prowadzić do łączenia pozornie niepowiązanych koncepcji, aspektu myślenia rozbieżnego, czyli niezbędnej podstawy twórczego myślenia. Wyniki badań podkreślają jednak brak szeroko zakrojonych badań dotyczących mechanizmów, dzięki którym marihuana może stymulować kreatywność.

Nie jest to jednoznaczna odpowiedź, ponieważ są inne badania, które wskazują, że jest inaczej. W badaniach opublikowanych w 2009 roku przez trzech psychologów z Australii i Wielkiej Brytanii, porównano trzy grupy użytkowników i ich skłonności do twórczych zachowań. Pierwsza grupa to użytkownicy konopi, druga to użytkownicy MDMA (ecstasy) a trzecia to abstynenci obu używek.

Badanie na tych trzech grupach wykazało, że “stosowanie marihuany nie miało pozytywnego wpływu na myślenie rozbieżne (kreatywność) u początkujących użytkowników i zmniejszyło je u regularnych użytkowników.”

Inni naukowcy postanowili spojrzeń na efekty marihuany zgłoszone przez użytkowników. Ich wyniki opublikowane w Australian Professional Society on Alcohol and other Drugs wskazują, że euforia i relaks były najczęściej zgłaszanymi efektami. Naukowcy zwrócili uwagę, że chociaż jest wiele badań nad negatywnymi aspektami marihuany, to mniej uwagi zwraca się na subiektywne objawy związane z używaniem marihuany. Podkreślili oni konieczność przeprowadzenia większej liczby badań na temat wpływu marihuany na kreatywność.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -
Banner

Wybrane dla Ciebie

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Młynek do suszu OCB Premium 4 części sitko do pyłku

  Młynek do suszu OCB Premium 4 części sitko do pyłku

  79 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Młynek Storz Bickel

  Volcano – Młynek do suszu

  12 
 • Bongo Glass Amsterdam z perkolatorem wys. 23 cm szlif 14.5

  Bongo Glass Amsterdam z perkolatorem wys. 23 cm szlif 14.5

  85 
 • X-MAX V3 Pro

  339 

Mogą Cię zainteresować