- Reklama -
Banner

Waporyzacja – słowo roku 2014 według słowika Oxford

Marihuana kontynuuje wędrówkę do mainstream’u, po tym jak redaktorzy w Oxford Dictionares oświadczyli, że “Waporyzacja” jest słowem roku 2014. 

Vape (ang.) – (rzeczownik) czyli skrót od słowa waporyzacja oznacza waporizer, czyli urządzenie do bezdymnej inhalacji marihuaną bez szkodliwych substancji smolistych. Słowo vape używane jest też jako czasownik opisujący czynność “inhalacji i wdychania pary wytworzonej przez waporyzator”.

Według komunikatu prasowego Oxford, badania wykazały, że ilość wyszukiwań słowa “vape” podwoiło się w porównaniu z ubiegłym rokiem.

W leksykonie pojawiła się luka, i nie było słowa które odróżnia bezdymną inhalacje od palenia.

Leksykografowie Oxfordu borykali się z wybraniem potencjalnych zwycięzców. W ubiegłym roku wygrało słowo “selfie” – czyli zdjęcie samego siebie robione zazwyczaj za pomocą smartfona lub kamerki internetowej i umieszczone na portalu społecznościowym. Konkurentem dla słowa “vape” w tym roku było”Bitcoin” i “twerk”.

„W przypadku języka polskiego mamy jeszcze większy problem.” – mówi Ryszard Fazowski ze sklepu vapefully.com/pl. „Brakuje nam całego szeregu określeń związanych w waporyzacją, które w języku angielskim funkcjonują już od pewnego czasu. Jesteśmy więc skazani na używanie terminów angielskich lub samodzielne wymyślanie ich polskich odpowiedników.” – dodaje.

Oprócz waporyzacji, w tym roku powstało nowe słowo z branży marihuany – budtender.

Budtender – osoba której zadaniem jest służyć i doradzać w aptece lub sklepie z marihuaną rekreacyjną.

- Reklama -
Banner

Wybrane dla Ciebie

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Promocja! X-MAX Starry 3.0 Vaporizer

  X-MAX Starry 3.0 Vaporizer

  289 
 • Olej CBD FORTE 1000 mg

  79 
 • Bubbler - Mini Bongo Marley Natural klasa Premium

  Bubbler – Mini Bongo Marley Natural klasa Premium

  230 
 • X-MAX V3 Pro

  339 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 

Mogą Cię zainteresować