Waporyzacja czyli najlepszy sposób konsumpcji marihuany

waporyzacja marihuany

W ostatnich latach w wielu miejscach na świecie, a szczególnie w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Holandii, niezwykłą popularnością cieszy się względnie nowe zjawisko – waporyzacja marihuany. Również w Polsce waporyzacja powoli zaczyna się robić popularna, jednak na osoby nią zainteresowane w polskim internecie czai się szereg pułapek, w postaci nierzetelnych informacji oraz nieuczciwych sprzedawców. Czym więc jest waporyzacja marihuany i dlaczego świat zwariował na jej punkcie?

Jeśli jesteś fanem marihuany i przeglądasz w internecie artykuły jej dotyczące, to istnieje prawdopodobieństwo, że miałeś już okazję spotkać się z terminem waporyzacja. Nawet jeśli tak było, to zacznijmy od precyzyjnego zdefiniowania, co tak naprawdę ten termin znaczy. Mówiąc najprościej, waporyzacja oznacza po prostu (od)parowanie.
W kontekście marihuany pojęcie to oznacza zaś podgrzanie suszu do ściśle określonej temperatury (najczęściej mieszczącej się w przedziale 180-220°C), na skutek czego dochodzi do odparowania zawartych w nim substancji, nie dochodzi jednak do procesu spalania.

I właśnie brak spalania jest tutaj kluczowy – dzięki temu, że do niego nie dochodzi, możliwe jest wdychanie nieszkodliwej dla zdrowia pary zawierającej całe spektrum interesujących nas kannabinoidów zawartych w marihuanie, jednak w odróżnieniu od dymu nie zawierającej substancji smolistych ani długiej listy substancji toksycznych, szkodliwych i rakotwórczych, które nieodłącznie towarzyszą procesowi spalania.

 

Dlaczego waporyzacja jest lepsza od palenia?

W porównaniu z „klasycznym” paleniem, waporyzacja marihuany pozwala wyeliminować ponad 99% niechcianych i zbędnych toksyn, które normalnie przyswoili byśmy wraz z dymem. Z jednej strony ograniczamy więc dopływ do naszego organizmu szeregu trucizn, z drugiej zaś strony jesteśmy w stanie pozbyć się wszystkich przykrych objawów, którymi nasz organizm reaguje na przyswajanie tych substancji.

Po kilku tygodniach od przestawienia się na waporyzację objawy takie jak napady uporczywego kaszlu palacza, poranne odkrztuszanie flegmy, świsty w oskrzelach czy nieprzyjemne uczucie ucisku w klatce piersiowej mijają bezpowrotnie. Korzyści zdrowotne są więc ogromne. Nie bez powodu zresztą w krajach, w których pacjenci mają zapewniony legalny dostęp do medycznej marihuany, to właśnie waporyzacja jest rekomendowaną przez lekarzy metodą jej przyjmowania.

Aspekt finansowy

Mało kto w naszym kraju może narzekać na nadmiar pieniędzy. W tym kontekście wydatki na marihuanę, choć wydają się nieuniknione, potrafią być dość bolesne – szczególnie jeśli jesteśmy regularnymi konsumentami. Posiadając jednak dobrej jakości, wydajne urządzenie służące do waporyzacji jesteśmy w stanie bardzo istotnie zredukować te wydatki – waporyzacja umożliwia zmniejszenie wydatków na susz nawet o połowę! Jest to możliwe za sprawą ogromnej wydajności waporyzacji. W przypadku palenia jesteśmy w stanie przyswoić zazwyczaj około 20-30% kannabinoidów zawartych w roślinie – reszta ulega pirolizie, czyli jest niszczona na skutek zbyt wysokiej temperatury.

W przypadku waporyzacji zjawisko pirolizy nie występuje, co umożliwia przyswojenie nawet 80% kannabinoidów zawartych w roślinie. Dodatkowo, w trakcie palenia susz marnuje się też na skutek samoczynnego spalania się pomiędzy kolejnymi zaciągnięciami, co w przypadku waporyzacji nie występuje. Kiedy więc zamiast palenia marihuany wybierzemy jej waporyzację, wówczas jesteśmy w stanie osiągnąć takie same efekty przy pomocy znacznie mniejszych ilości suszu. Waporyzacja wiąże się więc z istotnym spadkiem zużycia marihuany, co z kolei oznacza, że znacznie więcej zostanie w Twoim portfelu. A to zawsze przyjemna sprawa.

Waporyzacja jest znacznie przyjemniejsza od palenia

Podczas waporyzacji marihuany wdychana jest para wolna od toksyn, co przekłada się na zupełnie inne doznania niż w przypadku palenia. Choć działanie samej marihuany jest w przypadku waporyzacji mocniejsze, to stan po przyswojeniu jej tą drogą jest nieco inny – jest się mniej ociężałym i otumanionym, ma się więcej siły na cieszenie się przyjemnym samopoczuciem towarzyszącym konsumpcji suszu – to efekt braku zatrucia organizmu toksynami. Kolejnym czynnikiem sprawiającym, że waporyzacja jest o wiele przyjemniejsza od palenia, jest niesamowity smak i aromat marihuany podczas waporyzacji – jest on po prostu genialny!

To możliwe dzięki terpenom, czyli związkom odpowiedzialnym za smak i aromat konopi indyjskiej. Podczas palenia znaczna część terpenów jest niszczona przez zbyt wysoką temperaturę, podczas waporyzacji są zaś one przyswajane z parą. Brak dymu i zastąpienie go parą oznacza z kolei ogromną dyskrecję, ponieważ para z waporyzatora ma znacznie słabszy zapach, który w dodatku bardzo szybko znika. W zamkniętych pomieszczeniach jest on wyczuwalny przez zaledwie kilka-kilkanaście minut, na świeżym powietrzu zaś znika praktycznie od razu – osoba stojąca kilka metrów dalej praktycznie nie ma szans na wyczucie czegokolwiek. Brak dymu oznacza też koniec przesiąkniętych charakterystycznym zapachem ubrań i pomieszczeń, a także koniec zapachów dolatujących do żądnych sensacji sąsiadów.

Jak widać, waporyzacja marihuany jest właściwie pod każdym względem korzystniejszym rozwiązaniem niż jej palenie – jest nie tylko zdrowsza, bardziej ekonomiczna i dyskretna, ale również zapewnia znacznie przyjemniejsze doznania. Co więc trzeba uczynić, aby móc cieszyć się tymi wszystkimi korzyściami? W zasadzie niewiele – wystarczy dobrej jakości, wykonany z bezpiecznych dla zdrowia materiałów waporyzator (ang. vaporizer), czyli urządzenie umożliwiające odparowanie z marihuany zawartych w nich kannabinoidów.

Nie każdy waporyzator jest dobry. Zakupy jak rosyjska ruletka?

Dla laika wybór pierwszego vaporizera wcale nie jest zadaniem łatwym – w polskich sklepach znaleźć można setki różnych modeli, zróżnicowanych zarówno pod kątem parametrów technicznych, jak i – co dla wielu ważniejsze – ceny. Niestety, najtańsze urządzenia nie tylko nie zapewnią opisanych powyżej korzyści, ale wręcz mogą być źródłem potencjalnych problemów ze zdrowiem. Doskonałym przykładem są tutaj wciąż niestety popularne w naszym kraju waporyzatory Titan 1 oraz Titan 2 Hebe.

Są to urządzenia wytwarzane przy użyciu najtańszych dostępnych komponentów, niespełniających jakichkolwiek norm bezpieczeństwa w zakresie odporności na działanie wysokich temperatur, w których zachodzi waporyzacja. Jakie są tego praktyczne konsekwencje? Istnieje poważne ryzyko, że oprócz pary produkowanej przez tego typu „wynalazki” użytkownik narażony będzie na wdychanie na przykład oparów topiących się tworzyw sztucznych czy gazów wydzielanych pod wpływem wysokiej temperatury przez baterie i komponenty elektroniczne, które nie zostały w należyty sposób odizolowane. W przeszłości pojawiały się też doniesienia mówiące o przypadkach zatruć metalami ciężkimi, jak rtęć i ołów, z których w celu zaoszczędzenia na produkcji wykonywano niektóre podzespoły.

Niestety, przeważająca większość polskich sklepów sprzedających waporyzatory nie ma najmniejszych oporów przed polecaniem nieświadomym użytkownikom potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia urządzeń, w stylu waporyzatorów Titan 1 i Titan 2. Na skutek tego w ich ofercie obok sprawdzonych i bezpiecznych modeli waporyzatorów znaleźć można urządzenia, które w mojej ocenie w ogóle nie powinny były zostać dopuszczone do sprzedaży i z waporyzacją mają niewiele wspólnego. Dla osoby kupującej swój pierwszy waporyzator jest to prawdziwa pułapka – zakupy w tego typu sklepach bardzo łatwo mogą skończyć się zmarnowaniem pieniędzy na niskiej jakości produkt, a w najgorszym przypadku również problemami ze zdrowiem. Istnieją jednak sposoby na uniknięcie tego typu niespodzianek – warto jest sięgnąć do obiektywnych i niesponsorowanych przez sklepy recenzji vaporizerów, jeszcze lepiej jednak wybrać zakupy w sklepie, w którym każdy waporyzator spełnia odpowiednie standardy bezpieczeństwa, jest sprawdzony i zapewni użytkownikowi odpowiedni poziom doznań.

Sprawdzony sklep = brak przykrych niespodzianek

Jedynie dwa spośród polskich sklepów specjalizujących się w sprzedaży waporyzatorów posiadają w swojej ofercie tylko i wyłącznie bezpieczne dla zdrowia modele waporyzatorów
i z tego względu są godne polecenia początkującym użytkownikom. Są to sklepy www.VapeFully.com/pl oraz www.Get-Vapo.com. Wszystkie pozostałe, zapewne kierując się chęcią zysku, sprzedają również najtańsze modele, potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia. Typ i model waporyzatora, który wybierzesz (model przenośny lub stacjonarny, konwekcyjny lub kondukcyjny) powinien być dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań odnośnie stylu inhalacji.

W obu wymienionych powyżej sklepach – VapeFully oraz Get-Vapo – bez problemu można uzyskać fachowe i rzetelne porady, co jest szczególnie cenne w przypadku początkujących użytkowników wybierających pierwszy waporyzator. Wybór odpowiedniego sklepu jest też istotny pod kątem obowiązywania oferowanej przez producenta gwarancji – oba powyższe sklepy są autoryzowanymi przedstawicielami producentów sprzedawanych urządzeń, co oznacza brak problemów z honorowaniem gwarancji producenta.

Zakup odpowiedniej jakości waporyzatora i przestawienie się z palenia marihuany na jej waporyzację otwiera dostęp do szeregu istotnych korzyści – inhalacja waporyzatorem jest niezwykle przyjemna, pozwala na zachowanie dyskrecji i zadbanie o stan swoich dróg oddechowych. Wysokiej klasy waporyzator to często dość znaczny wydatek, jednak dzięki ogromnej wydajności waporyzacji i oszczędności zużywanego materiału wydatek ten szybko się zwraca. A wszystkie inne korzyści pozostają!

Autorem tekstu jest VapoManiak – miłośnik waporyzacji, kolekcjoner waporyzatorów oraz właściciel niezależnej strony VapoManiak.pl, z której dowiesz się, czym jest waporyzacja i przeczytasz autorskie recenzje vaporizerów.

Udostępnij znajomym!
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPrint this pageEmail this to someoneShare on LinkedIn

Komentarzy


top 10 sposobów na palenie zioła

Top 10 sposobów na palenie zioła

1. Vaporizer VolcanoVaporizer Volcano kiedy trafił na rynek szybko zyskał reputacje najlepszego urządzenia wykorzystywanego w badaniach medycznych i nie tylko. Po naciśnięciu jednego przycisku,...
Lista krajów w których marihuana jest legalna

Kraje w których marihuana jest legalna

Większość krajów postkomunistycznych, oraz kraje skandynawskie są aktualnie jedynymi państwami w Unii Europejskiej, w których posiadanie marihuany jest przestępstwem zagrożonym karą więzienia.W większości pozostałych...
jak długo poszczególne narkotyki utrzymują się w organizmie

Jak długo THC utrzymuje się w organizmie

Jak długo THC utrzymuje się w organizmie? Ilość czasu, przez którą organizm będzie zawierał nawet śladowe ilości THC zależy od wielu czynników, między innymi jak...

Popularne artykuły


Najnowsze artykuły

Marihuana wypadła mu pod nogi policjanta. Reakcja policjanta zaskoczyła wszystkich!

Mężczyzna został przyłapany, kiedy próbował ukryć woreczek wypełniony marihuaną, który przez przypadek wypadł mu z ręki. W nieoczekiwanym zwrocie akcji, policjant zamiast skonfiskować zioło,...

W Las Vegas powstanie największy na świecie sklep z marihuaną

Zaledwie cztery miesiące po legalizacji marihuany do celów rekreacyjnych, w Las Vegas (stan Nevada) planowane jest otwarcie największego na świecie sklepu z marihuaną.Największy na...

Czy Grecja zalegalizuje marihuanę do celów rekreacyjnych?

W Greckiej telewizji jeden z polityków apeluje o legalizację marihuany do celów rekreacyjnych. Tym politykiem jest Yiannis Tsironis, który jest wiceministrem rolnictwa i należy do...
jak-rosna-konopie-indyjskie-marihuana

Od pestki do topów – czyli video pokazujące jak rosną konopie indyjskie

Większość osób widziała zdjęcia z upraw, jednak mało kto widział jak rośliny konopi zachowują się podczas wzrostu. Warto zobaczyć, jak w 2-3 miesiące z...