- Reklama -
Banner

Używanie marihuany o niskiej zawartości THC nie zwiększa ryzyka wypadku drogowego

Używając marihuany o niskim stężeniu THC – głównego składnika psychoaktywnego w konopiach, nie zwiększa się ryzyko wypadku u większości kierowców, mówi autor badań, który przeanalizował stężenie THC w próbkach krwi ponad 3000 kierowców biorących udział w wypadkach drogowych.

Nie jest jednak jasne, czy autorowi badań miał na myśli susz konopny o niskim stężeniu THC, czy marihuanę o niskim stężeniu THC. Tetrahydrokannabinol (THC) utrzymuje się w organizmie przez różny czas – w zależności od częstości, metody i formy przyjmowania oraz danej jednostki.

Dr Jeffrey Brubacher, profesor nadzwyczajny na wydziale medycyny ratunkowej na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej, powiedział, że odkrycia dotyczą stężenia THC poniżej pięciu nanogramów na mililitr krwi. Nie ma jednak pewności, jakie stężenie THC w marihuanie będzie prowadziło do stężenia THC we krwi nieprzekraczającego 5 nanogramów.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Zmiany w kanadyjskim kodeksie karnym, kiedy zalegalizowano marihuanę zeszłej jesieni, ustanowiły legalny limit dopuszczalnego stężenia THC we krwi, więc kierowcy, u których stężenie THC mieści się w granicy 2-5 nanogramów otrzymają grzywnę w wysokości do 1000 dolarów.

Odkrycia, opublikowane niedawno w czasopiśmie Addiction, pokazują, że alkohol jest najczęstszą przyczyną wypadków drogowych, a następnie narkotyki, takie jak kokaina, heroina i amfetamina, które zwiększają ryzyko wypadku o 82 procent. Inne leki, w tym tabletki nasenne i leki przeciwdepresyjne, podnoszą ryzyko o 45 procent.

„Czynnikiem komplikującym jest to, że ludzie, którzy używają marihuany do celów medycznych lub rekreacyjnych każdego dnia, będą mieli stężenie THC w zakresie od dwóch do pięciu nanogramów” – powiedział Brubacher. „Mogą mieć takie stężenie dwa dni po ostatnim użyciu, ponieważ metabolity THC gromadzą się w tłuszczu.”

Autor badań sugeruje, że niedoświadczeni użytkownicy konopi mogą być bardziej narażeni na udział w wypadku drogowym, ponieważ mocniej odczuwają działanie marihuany. Regularni konsumenci są przyzwyczajeni do działania marihuany i lepiej rozumieją jej działanie.

„Ważne jest również, aby ostrzec, że ryzyko związane z prowadzeniem samochodu pod wpływem konopi indyjskich może być wyższe u młodych kierowców, którzy mają wyższe ryzyko wypadku lub u niedoświadczonych użytkowników konopi indyjskich, którzy mogą być mniej zdolni do kompensacji zaburzeń spowodowanych przez konopie”, mówi.

Brubacher powiedział również, że to, jak długo THC utrzymuje się w organizmie zależy od dawki, częstotliwości i formy, w jakiej konopie są przyjmowane. Dodał również, że mieszanie marihuany z alkoholem może znacząco zwiększyć ryzyko wypadku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 

Mogą Cię zainteresować