- Reklama -
Banner

Top 5 najbardziej innowacyjnych zastosowań konopi

W 1937 roku, w Popular Science ukazał się artykuł zatytułowany “Konopie: Nowy miliardów dolarów plonów”,  w którym zostało wymienione  ponad 25.000 potencjalnych zastosowań dla tych konopi.

Choć starożytni ludzie uprawiali konopie już tysiące lat temu, to wciąż są one niedoceniane. Może być to spowodowane faktem, że konopie indyjskie mają potencjał do zmiany stanu świadomości po ich wypaleniu.

Mamy nadzieję, że wiele krajów zacznie zauważać korzyści z uprawy konopi. Oto 5 naszych ulubionych innowacji zastosowań  konopi:

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

 

1. Właściwości antybakteryjne konopi

zastosowania konopi marihuana konopia
Bakteria gronkowca pod mikroskopem skaningowym

 

 

Firma Colorado używa konopi do walki z rozprzestrzenianiem się infekcji gronkowca w szpitalach. W planach jest zapewnienie przeciwbakteryjnych tkanin z konopi jako zamienniki tradycyjnych tkanin bawełnianych i poliestrowych, w których bakterie są w stanie przetrwać nawet do kilku miesięcy.

Odkryte w konopiach różne substancje chemiczne, pokazały, że mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Firma EnviroTextile tworząca tkaniny z konopi jest jeszcze w fazie rozwoju, ale testy labolatoryjne są już obiecujące.

 

2. Izolacja domów z konopi

zastosowania konopi marihuana konopia2
Pierwszy dom w stanach zjednoczonych zbudowany z konopi znajduje się w Asheville w Północnej Karolinie

 

Izolacja wykonana z konopi szybko stanie się popularną i przyjazną dla środowiska alternatywą dla tradycyjnych materiałów izolacyjnych, takich jak wełna mineralna.

Surowiec z konopi nie tylko jest bardziej trwały, ale produkt końcowy jest również absorbuje dwutlenek węgla. To znaczy, że ma zdolność do pochłaniania  gazów cieplarnianych. 

Wytwarzanie wełny mineralnej przyczynia się do uwalniania gazów cieplarnianych do atmosfery. Ostatnie badania porównujące obydwa materiały stwierdziły, że konopie są bardziej przyjazne dla środowiska.

 

3. Beton z konopi

cegły betonowe wykonane z konopi wapna i wody
Cegły betonowe wykonane z konopi, wapna i wody

 

Konopie również trafiły do mieszanek betonowych. Beton i cegły z konopi można stosować do różnorodnych potrzeb konstrukcyjnych, od budowy ścian do izolacji podłóg i dachów.

Cegły z konopi mają świetne właściwości izolacyjne i idealnie regulują wilgoć. Cegły te, nie mają kruchości tradycyjnego betonu a tym samym nie wymagają dylatacji.

 

4. Samochody z konopi

 

 

Lotus Elise jest ekologiczną wersją konopną, popularnego samochodu sportowego Lotus Elise
Lotus Elise jest ekologiczną wersją konopną, popularnego samochodu sportowego Lotus Elise

 

Kompozyty z konopi można znaleźć w wielu samochodach wykonanych przez Audi, BMW, Ford, GM, Chrysler, Mercedes, Lotus, Honda i wielu innych. Biokompozyty wykonane z włókien konopi są tak samo wytrzymałe jak włókno szklane, ale są dużo lżejsze.

Wszystkie elektryczne samochody takie jak BMW i3 szczególnie mogą podziękować konopiom. BMW było w stanie zrzucić około 10% wagi paneli drzwiowych w i3, przy zastosowaniu kompozytu z konopi zamiast tradycyjnych materiałów.

Mniejsze zużycie paliwa staje się głównym celem wszystkich producentów samochodów, więc w najbliższych latach kompozyty konopne staną się coraz bardziej powszechne przy produkcji samochodów.

 

5. Grafen – nanomateriał z konopi

zastosowania konopi marihuana konopia
Kanadyjscy inżynierowie wierzą konopie mogą zrewolucjonizować nanotechnologię

 

Grafen wynaleziony przez Polaków często jest reklamowany jako przyszłość nanotechnologii, dlatego, że jest najcieńszym, najsilniejszym i najlżejszym materiałem w historii. Ale czy konopie można do niego porównać? Oczywiście, że tak!

Na początku roku, inżynierowie i chemicy z Uniwersytetu Alberty stworzyli z włókna konopnego, nanomateriał z podobnymi właściwościami co grafen, ale za dużo niższą cenę.

Co więcej, jeśli chodzi o tworzenie urządzeń do przechowywania energii, takie jak baterie i superkondensatory, konopie wykazały “lepsze właściwości elektrochemiczne pamięci” w porównaniu do grafenu.

Badania wciąż są we wczesnym stadium rozwoju, ale jeśli wyniki będą nadal tak zaskakujące, to konopie mogą być ostatecznie używane w szerokim zakresie zastosowań nanotechnologii, od latarek do ogniw słonecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Filterki do jointów Purize z aktywnym węglem XTRA Slim SPY 50 szt.

  37 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Fenix Titanium waporyzator do suszu z tytanową komorą

  349 
 • https://vaporshop.pl/pl/3515-mini-bongo-sci-fi-420vape-bubbler-do-waporyzatora-szlif-145-mm-5904507550660.html

  Mini Bongo Sci-Fi 420VAPE Bubbler do waporyzatora szlif 14.5 mm

  179 
 • Bibułki Purize 420 King Size Slim 420 szt.

  42 

Mogą Cię zainteresować