Dołącz do nas

Badania

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała pierwszy raport dotyczący marihuany

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) po raz pierwszy dokonała przeglądu statusu marihuany w świetle prawa międzynarodowego. Dokumenty opublikowane przez WHO przedstawiają dowody, które wskazują, że marihuana ma właściwości lecznicze.

Wstępny raport WHO dotyczący marihuany został oficjalnie zaprezentowany podczas posiedzenia, które odbywa się w dniach 4-7 czerwca 2018. Raport może wpłynąć na międzynarodową politykę narkotykową, a także klasyfikację konopi.

Publiczny raport WHO

Działania Komitetu Ekspertów WHO ds. Uzależnienia od narkotyków (ECDD) pojawiły się około miesiąc po tym, jak rząd Stanów Zjednoczonych poprosił o publiczny raport dotyczący marihuany na poziomie międzynarodowym.

Doprowadziło to do przekazania ponad 17 000 uwag, które zostały skierowane do WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) będącego częścią Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Poza potwierdzeniem wcześniejszych ustaleń, że CBD to kannabinoid niskiego ryzyka, który zapewnia istotnie korzyści zdrowotne dla pacjentów, nowe dokumenty WHO są również analizą ogólnej wiedzy na temat marihuany. W raporcie znajdziemy przegląd badań nad konopiami, ekstraktami z konopi indyjskich, THC i izomerami THC.

Wnioski z raportu WHO

Jeśli chodzi o potencjalne ryzyko związane z używaniem marihuany, komisja po raz pierwszy przyznała, że nikt nie zmarł z powodu przedawkowania marihuany i opisała konopie jako “stosunkowo bezpieczny lek”.

Badania wskazujące, że używanie marihuany było związane z większym ryzykiem wystąpienia niekorzystnych zaburzeń sercowo-naczyniowych “w najlepszym wypadku wydają się słabo udokumentowane” – napisała komisja.

Warto zauważyć, że komitet cytował również literaturę przedkliniczną, która pokazuje, że kannabinoidy “zmniejszają proliferację komórek rakowych” i hamują “migrację komórek rakowych i angiogenezę w wielu typach komórek nowotworowych”.

Korzyści terapeutyczne wynikające z używania marihuany

Zajmując się właściwościami medycznymi, komisja zbadała kilka stanów zdrowotnych, które często kwalifikują pacjentów do stosowania medycznej marihuany w krajach, które ją zalegalizowały. Schorzenia i choroby obejmują: pobudzenie apetytu, przewlekły ból, epilepsję, ból neuropatyczny, odstawienie opioidów, zespół stresu pourazowego i zaburzenia snu.

Przegląd istniejącej literatury naukowej na temat skuteczności medycznej marihuany w tych i innych stanach chorobowych wykazał, że kannabinoidy zmniejszają ból, wspomagają sen i poprawiają funkcje motoryczne u osób z chorobą Parkinsona. Wszystkie odmiany marihuany mają jednak swój profil kannabinoidowy, przez co jedna odmiana będzie skuteczna w leczeniu choroby Parkinsona, a inna w leczeniu bezsenności.

Jednak jednym wspólnym tematem wstępnej oceny było to, że nie przeprowadzono wystarczającej liczby badań klinicznych, aby komitet mógł określić potencjalne korzyści zdrowotne wynikające z używania konopi indyjskich w leczeniu wielu innych chorób i schorzeń.

Przedstawiono zbyt mało dowodów

Michael Krawitz, weteran sił lotniczych USA i działacz legalizacyjny, który przez lata pracował nad reformą międzynarodowych traktatów dotyczących marihuany, powiedział portalowi Marijuana Moment, że liczba dowodów na temat skuteczności medycznej marihuany zawarte w przeglądzie były niewystarczające. Powiedział, że odzwierciedla to “powolny charakter organów międzynarodowych”, które nie uznały reformy marihuany za “priorytet”.

“Dlaczego to trwało tak długo?” Powiedział Krawitz. “Dlaczego jest 2018 rok i dopiero przeglądają traktat, który powinien był zostać przedstawiony w latach 70. lub 80. lub w latach 90.?”

Pod pewnymi względami sytuacja naukowców jest problematyczna. Jednym z powodów braku badań klinicznych nad marihuaną jest to, że na mocy traktatów międzynarodowych istnieje zakaz, który blokuje państwa członkowskie ONZ przed legalizacją marihuany z powodów innych niż medyczne lub naukowe.

“Często rząd USA ukrywał się za zobowiązaniami wynikającymi z Jednolitej Konwencji, aby nie rozszerzać badań nad nielegalnymi substancjami, nawet gdy naukowe i medyczne wyjątki od zakazu zostały wyraźnie określone w traktacie ONZ, dotyczącym marihuany i innych narkotyków” – wyjaśnił John Hudak z Brookings Institution.

Epidemiologia mariuhany w raporcie WHO

Ostatnia część nowego raportu WHO dotyczy epidemiologii marihuany. Komisja uznała, że konopie indyjskie “mają pewien potencjał terapeutyczny”, jednak w przeglądzie pojawiły się również obawy dotyczące kilku krótkoterminowych i długoterminowych skutków stosowania marihuany, które “mogą mieć znaczenie dla zdrowia publicznego”.

Według komisji, ostre skutki obejmują “[…] zaburzenia pamięci krótkotrwałej, zmieniony osąd i zaburzenia koordynacji ruchowej, które zwiększają ryzyko urazów (najlepiej zbadane z wypadkami na drogach pod wpływem konopi indyjskich, gdzie przyczynowość została ustalona, pomimo pewnych negatywnych wyników epidemiologicznych) i “zmieniony osąd”, co” może również prowadzić do problematycznych decyzji, dotyczących zwiększonego ryzyka chorób przenoszonych drogą płciową” (najnowsze badania temu akurat zaprzeczają – przyp.red)

Komitet uznał, że nadużywanie marihuany wiąże się również z “zaburzeniem mózgu (zwłaszcza mózgu dorastającego), stagnacją w nauce i częściowo trwałymi zaburzeniami poznawczymi, ze zwiększonym prawdopodobieństwem porzucenia szkoły.”

Częste używanie marihuany zwiększa również ryzyko przewlekłych zaburzeń psychicznych (w tym schizofrenii) u osób z predyspozycją do takich zaburzeń. ”

Dlaczego ta wstępna recenzja ma znaczenie

Zwolennicy reform wyrażają nadzieję, że wstępna ocena zostanie zaakceptowana i będzie wezwaniem do bardziej dogłębnej oceny. Obejmowałoby to proces deliberatywny, umożliwiający ekspertom dostarczenie komitetowi nowych informacji, zanim ostateczne zalecenie w sprawie statusu konopi zostanie przekazane Sekretarzowi Generalnemu ONZ António Guterresowi.

Guterres jest zwolennikiem szerokiej reformy polityki narkotykowej. Jako premier Portugalii nadzorował wdrażanie prawa dekryminalizującego marihuanę i inne narkotyki. W marcowym przemówieniu przed organami ONZ ds. Polityki narkotykowej zachwalał sukces tej polityki.

Krawitz powiedział, że idealnym wynikiem obecnej rewizji byłoby zalecenie komisji, by usunąć konopie indyjskie z listy narkotyków na mocy traktatu międzynarodowego, co może ostatecznie doprowadzić państwa członkowskie do wprowadzania własnych reform.

Kliknij aby skomentować

Skomentuj artykuł!

avatar
  Subskrybuj temat  
Powiadom o

Badania

Legalizacja marihuany doprowadziła do powstania ponad 200.000 nowych miejsc pracy

20,000 osób zgłosiło się do pracy jako terster i koneser marihuany

Firmy z branży legalnej marihuany zatrudniły w 2018 roku 64,000 nowych pracowników, a obecnie w całej branży zatrudnionych jest ponad 200,000 pracowników pełnoetatowych – wynika z danych zebranych przez Whitney Economics i Leafly.

Raport, zatytułowany Cannabis Jobs Count, wykazał około 211,000 pełnoetatowych miejsc pracy w legalnym sektorze konopi. Liczba wzrasta do 296,000 miejsc pracy, jeśli uwzględni się również dodatkowych pracowników.Dla porównania szacuje się, że 112,000 Amerykanów pracuje obecnie w przemyśle tekstylnym, podczas gdy w górnictwie węglowym zatrudnionych jest tylko około 52,000 osób.

Legalny przemysł konopi indyjskich pozostaje znaczącym motorem tworzenia miejsc pracy”, podsumowali autorzy. „W rzeczywistości wzrost liczby miejsc pracy w sektorze konopi indyjskich podwoił się w wielu stanach.”

Legalizacja marihuany w Kalifornii doprowadziła do stworzenia 67,000 nowych miejsc pracy, następnie Waszyngton (47,000 miejsc pracy) i Kolorado (44,000 miejsc pracy).

Raport stwierdza:

Niektóre stany, które od pewnego czasu prowadzą legalną sprzedaż marihuany dla dorosłych – Kolorado i Waszyngton otworzyły swoje sklepy w 2014 r. – a dopiero teraz obserwują wzrost zatrudnienia w branży.

Tymczasem nowe stany, które zalegalizowały marihuanę w jakiejś formie, takie jak Floryda (do celów medycznych) i Nevada (dla dorosłych), przeżywają boom na rynku konopi i osiągają niesamowite zyski:

  • Floryda zwiększyła zatrudnienie w branży konopnej o 703% w 2018 r., dodając ponad 9 000 pełnoetatowych miejsc pracy.
  • Nevada dodała ponad 7500 miejsc pracy w tym samym roku.
  • Pensylwania zakończyła 2017 r. z 90 miejscami pracy, podczas gdy na koniec 2018 roku było ich już 3900.
  • Nowy Jork zwiększył zatrudnienie w branży konopnej o 278%, kończąc 2018 r. z ponad 5000 miejscami pracy.

Badanie wykazało również, że konsumenci marihuany znacznie częściej posiadają pracę na pełen etat. Wśród konsumentów 53% ma pracę w pełnym wymiarze godzin. 44% osób, którzy nie używają marihuany ale popierają legalizację ma pracę na pełen etat i tylko 33% przeciwników marihuany pracuje w pełnym wymiarze godzin. Więcej informacji na temat tego badania można znaleźć klikając tutaj.

Czytaj dalej

Badania

Naukowcy zapłacą 140$ za jazdę pod wpływem marihuany. Trwa nabór chętnych

Jazda samochodem pod wpływem marihuany

Naukowcy z Kolorado badają wpływ używania konopi na kierowanie pojazdami i szukają ochotników, którzy zechcą zapalić marihuanę i pomóc w badaniach. Uczestnicy badania otrzymają zapłatę za udział w badaniu, ale będą musieli przywieźć swoją własną marihuanę – informują lokalne media.

Ashley Brooks-Russell, adiunkt w Colorado School of Public Health w University of Colorado Anschutz Medical Campus, jest współautorem badań nad tym, jak codzienne lub rzadsze używanie konopi wpływa na wydajność kierowców za kierownicą.

„Celem jest lepsze zrozumienie jazdy pod wpływem marihuany, abyśmy mogli zapobiec jeździe pod jej wpływem”, powiedział Brooks-Russell.

Wpływ marihuany na prowadzenie pojazdu

Jazda samochodem po paleniu marihuany

 

Micahel Kosnett, profesor kliniczny i toksykolog medyczny, który także kieruje badaniem, powiedział, że podczas gdy jazda pod wpływem alkoholu była przedmiotem szeroko zakrojonych badań, to w przypadku marihuany liczba badań jest mocno ograniczona.

„Wiemy, że niektóre narkotyki naprawdę pogarszają wydajność ludzi za kierownicą. Alkohol jest tego klasycznym przykładem ”- powiedział Kosnett. „Nasze zrozumienie tego, jak marihuana wpływa na prowadzenie pojazdu, jest słabiej rozwinięte”.

Aby przeprowadzić badanie, uczestnicy zostaną poddani testom na umiejętność jazdy przed i po użyciu konopi. Zostaną również poddani ocenie za pomocą innych testów, w tym takich, które śledzą ruchy oczu w okularach VR, a także innych, które mierzą koordynację ręka-oko oraz podejmowanie decyzji za pomocą iPada. Naukowcy chcą dowiedzieć się, czy takie urządzenia mogłyby zostać wykorzystane przez policję do określenia trzeźwości kierowców.

„Jest to jeszcze jedno narzędzie, które mogliby wykorzystać na drodze do zrozumienia upośledzenia” – powiedział Brooks-Russell.

Stężenie THC we krwi

W przeciwieństwie do alkoholu, poziom THC we krwi może nie być dokładnym wskaźnikiem upośledzenia zdolności prowadzenia pojazdu. Mimo to Kolorado ma obecnie limit 5 nanogramów THC na mililitr krwi dla kierowców. Pacjenci używający marihuany do celów medycznych uważają, że ograniczenie jest niesprawiedliwe.

Wielu pacjentów uważa, że limit jest niesprawiedliwy, ponieważ marihuana utrzymuje się w organizmie przez około 30 dni, a jeśli używasz marihuany codziennie, stężenie THC w twoim organizmie będzie się zwiększać. Nawet jeśli zapalisz dziś jointa, to THC będzie wykrywalne jeszcze przez co najmniej kilka dni, więc wynik policyjnego testu będzie pozytywny, a to może skutkować utratą prawa jazdy.

140$ za jazdę pod wpływem marihuany

ceny marihuany w Polsce vs ceny legalnej marihuany

Niniejsze badanie ma na celu zdobycie większej wiedzy na temat zdolności prowadzenia samochodu pod wpływem marihuany. Jeśli jesteś osobą dorosłą w ​​wieku od 25 do 45 lat z aktywnym prawem jazdy, która obecnie używa marihuany lub kiedykolwiek używałeś marihuany, możesz wziąć udział w badaniach, które odbędą się w Kolorado. Dorośli kierowcy, którzy obecnie nie używają marihuany, również są rekrutowani, aby stworzyć grupę kontrolną.

W laboratorium badawczym zlokalizowanym w Kolorado, odbędą się 2 wizyty w okresie 1 tygodnia, a za udział w obu wizytach zostanie wypłacone wynagrodzenie 140$. Pierwsza wizyta (około 1,5 godziny) polega na weryfikacji uczestnika, uzyskaniu zgody i zdobyciu kilku wstępnych ocen. Druga wizyta (około 4 godzin) obejmie ocenę wydajności jazdy na trzeźwo lub pod wpływem marihuany, a w tym czasie naukowcy będą mierzyć między innymi uwagę i czas reakcji. Uczestnicy będą musieli oddać krew do badań przed i po użyciu marihuany.

Jeśli jesteś zainteresowany badaniami, kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej na ich temat.

Czytaj dalej

Polecane produkty

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne