- Reklama -
Banner

Stolica Australii legalizuje uprawę i używanie marihuany do celów rekreacyjnych

Stolica Australii – Canberra stanie się pierwszym miastem w kraju, które zalegalizowało posiadanie i uprawę marihuany. Przełomowe głosowanie zostało podjęte na zgromadzeniu ustawodawczym Australijskiego Terytorium Stołecznego [ACT].

Ustawodawcy na Australijskim Terytorium Stołecznym głosowali za przyjęciem ustawy zezwalającej osobom w wieku 18 lat i starszym na posiadanie i uprawę marihuany na użytek własny.

Marihuana pozostaje nielegalna na mocy prawa krajowego w Australii – tworząc scenariusz podobny do Stanów Zjednoczonych, gdzie rosnąca liczba miast i stanów zalegalizowała rekreacyjne używanie konopi indyjskich, mimo że jest to nielegalne na mocy prawa federalnego.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Nowe prawo zostało przyjęte przez Zgromadzenie Ustawodawcze ACT w środę po południu, pozwalając na posiadanie do 50 gramów na osobę i maksymalnie cztery rośliny na gospodarstwo domowe.

Przepisy, które wejdą w życie 31 stycznia 2020 r. są jednak sprzeczne z prawem Wspólnoty Narodów zabraniającym posiadania marihuany.

Użytkownicy konopi indyjskich zostali ostrzeżeni, że nadal istnieje poważne ryzyko aresztowania za uprawę lub posiadanie i używanie marihuany w ACT. Konopie indyjskie pozostają substancją zabronioną zgodnie z prawem Wspólnoty Narodów, a policjanci zachowają uprawnienia do aresztowania i oskarżenia każdego zatrzymanego za posiadanie, używanie lub uprawę marihuany – zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Więc co będzie legalne, a co nielegalne?

 • Każda osoba dorosła w ACT będzie mogła uprawiać dwie rośliny konopi indyjskich na osobę, maksymalnie cztery na gospodarstwo domowe.
 • Będzie również można posiadać do 50 gramów suchej marihuany lub 150 świeżo ściętej marihuany.
 • Planowane jest także wprowadzenie poprawek do ustawy, które pozwolą na uprawę hydroponiczną oraz zapewnią dodatkowe ulgi dla osób, które będą uprawiać marihuanę do celów leczniczych.
 • Istnieje również wiele zasad dotyczących tego, kiedy i gdzie można używać marihuany. Nie można jej spożywać publicznie ani w pobliżu dzieci, a także musi być przechowywana w miejscu niedostępnym dla dzieci.
 • Rośliny konopi będą musiały być uprawiane w miejscu niedostępnym dla ogółu społeczeństwa.

Marihuana jest legalna na mocy ustawy ACT, ale nadal można zostać aresztowanym

Istnieje bardzo realna szansa, że posiadając marihuanę w ACT nadal można zostać aresztowanym. Podczas przemówienia na temat ustawy w Zgromadzeniu Ustawodawczym w środę rano prokurator generalny ACT Gordon Ramsay wyjaśnił, że każdy, kto uprawia lub spożywa konopie indyjskie, nadal w pewnym stopniu ryzykuje.

„Nie eliminuje to całkowicie ryzyka aresztowania ludzi na podstawie prawa Wspólnoty Narodów i jesteśmy w tej kwestii szczerzy ze społeczeństwem” – powiedział.

„Ustawodawstwo ACT usiłuje zapewnić jasną i konkretną ochronę prawną osobie dorosłej, która posiada niewielkie ilości konopi indyjskich w ACT, ale jest ścigana zgodnie z prawem Wspólnoty Narodów.”

„Nie może to jednak powstrzymać funkcjonariuszy przed aresztowaniem i oskarżeniem, jeśli urzędnicy Rzeczypospolitej będą mieli na to ochotę lub jeżeli Dyrektor Prokuratury Publicznej Wspólnoty Narodów uzna to za stosowne”.

Główny funkcjonariusz policji Ray Johnson powiedział, że funkcjonariusze nadal nie koncentrują się na konsumentach marihuany, ale na przestępczości zorganizowanej, która dostarcza na rynek duże ilości marihuany.

Według australijskiego rządu marihuana jest najczęściej używanym nielegalnym narkotykiem w kraju. W latach 2017-2018 w Australii dokonano ponad 72 000 aresztowań związanych z konopiami indyjskimi – 92% z nich to konsumenci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 

Mogą Cię zainteresować