Singapur dokonał we wtorek (26.07.2022) egzekucji na 49-letnim mężczyźnie za handel konopiami indyjskimi po spędzeniu siedmiu lat w więzieniu, co oznacza już szóstą egzekucję w ciągu ostatnich czterech miesięcy.
Wiadomość ta została potwierdzona przez aktywistkę Kokilę Annamalai, która napisała na swoim koncie na Twitterze, że „potwierdziliśmy, że 49-letni mężczyzna z Malezji z Singapuru został stracony dzisiaj, 26 lipca, w więzieniu Changi, po tym, jak został skazany za handel marihuaną. ”
We have confirmation that a 49 year-old Singaporean Malay man was executed today, 26 July, at Changi Prison. He has lived in prison since 2015, after being convicted of trafficking in cannabis (marijuana). He was sentenced to the mandatory death penalty.
— Kokila Annamalai (@Kokilaparvathi) July 26, 2022
Podczas gdy sąsiednie kraje, takie jak Tajlandia, rozluźniają prawo i zezwalają na uprawę i konsumpcję marihuany o niskiej zawartości THC, to Singapur utrzymuje jedne z najsurowszych przepisów antynarkotykowych na świecie, przewidując karę śmierci przez powieszenie. Od marca za handel narkotykami zostało straconych już sześć osób.
Zobacz też: 7 krajów, w których za posiadanie marihuany grozi kara śmierci
Egzekucje za przestępstwa narkotykowe w Singapurze
Zaledwie cztery dni temu Singapur dokonał egzekucji na innym mężczyźnie, 64-letnim Nazeri Lajim, który był uzależniony od narkotyków i w 2017 roku został skazany na karę śmierci za handel 960 gramami heroiny.
W tej chwili niewiele wiadomo na temat ostatniej egzekucji, ponieważ Singapur niechętnie ujawnia informacje o egzekucjach. To lokalne organizacje pozarządowe, które opowiadają się przeciwko karze śmierci, często dowiadują się o wieszaniu od rodzin więźniów lub innych więźniów.
Organizacje, takie jak Amnesty International lub Justive Collective (TJC), od miesięcy ostrzegały, że z powodu przeludnienia cel śmierci po dwóch latach bez egzekucji z powodu pandemii COVID-19, Singapur przyspieszy tempo egzekucji w 2022 roku, co właśnie ma miejsce.
Od 30 marca, kiedy 68-letni Singapurczyk został stracony za handel narkotykami, miało miejsce pięć innych egzekucji, w tym więźnia niepełnosprawnego intelektualnie, który został powieszony 27 kwietnia, pomimo ostrej krytyki ze strony społeczności międzynarodowej i organizacji praw człowieka.
Wszyscy więźniowie straceni w tym roku zostali skazani za handel narkotykami, a wielu z nich to obywatele Malezji lub etniczni Malajowie z Singapuru, co doprowadziło niektóre organizacje do oskarżenia władz wyspy o dyskryminację rasową. Singapur ustala karę śmierci już w przypadku przemytu 15 gramów heroiny oraz przynajmniej 500 gramów w przypadku marihuany.
Według Amnesty International od czasu wprowadzenia obowiązkowej kary śmierci w 1990 r. powieszono ponad 400 więźniów. Obejmuje to egzekucję mężczyzny z niepełnosprawnością intelektualną za przemyt do kraju około trzech łyżek heroiny.