Spis treści ▼
Wielu osobom konopie kojarzą się wyłącznie z marihuaną. Tylko niewielka część społeczeństwa dostrzega inne zastosowania tej magicznej rośliny, która przez tysiące lat karmiła, leczyła czy ubierała naszą cywilizację. Pora na listę 7 produktów z konopi, które są lepsze, zdrowsze, bardziej ekologiczne od obecnych na rynku odpowiedników.
1. Odzież
Włókna konopi mieszczące się w łodydze tejże rośliny używane od tysięcy lat do produkcji tkanin o niesamowitej wytrzymałości. Ubrania są przewiewne w gorące dni, a cieplejsze zimą. Dodatkowo lepiej wchłaniają wilgoć i usuwają przykre zapachy. Są w 100% ekologiczne, bez domieszki chemii, dzięki czemu nie powodują podrażnień skóry ani alergii.
2. Olej konopny
Olej z nasion konopi jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które stanowią nawet do 80% jego składu. Jest doskonałym źródłem witaminy K niezbędnej do syntezy białek i enzymów. Dzięki tak wysokiemu wskaźnikowi olej ten znajduje się w ścisłej czołówce wśród olejów roślinnych. Olej konopny jest doskonałym źródłem kwasów tłuszczonych. Dzięki jednej łyżce możemy dostarczyć optymalną ilość kwasów tłuszczowych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
3. Kosmetyki
Wyżej wymieniony przez mnie olej występuje również w kosmetyce. Jego bogactwo w nienasycone i nasycone kwasy tłuszczowe świetnie sprawdza się w tej gałęzi przemysłu. Kosmetyki na bazie konopi często tworzą filtr ochronny chroniąc przed czynnikami zewnętrznymi ale również przed nadmiernym wydzielaniem wody. Dodatkowo kosmetyki świetnie odżywiają skórę, łagodzą zaczerwienienia czy poparzenia. Doskonale regenerują, odżywiają i pielęgnują skórę.
4. Nasiona konopi
To właśnie z tych nasion tłoczy się olej konopny. Dzięki tym nasionom olej jest idealnym źródłem kwasów tłuszczonych. Nasionka te zawierają o 104% więcej kwasów tłuszczowych w porównaniu z olejem rybnym i aż 460% niż w porównaniu z rybami. Dodatkowo są dobrym źródłem witamin A, D, E, K.
5. Papier
Prawdopodobnie to właśnie przez możliwość takiej produkcji papieru rozpętała się prohibicja. Z hektara konopi można uzyskać 4 razy więcej papieru niż z hektara lasu. Dodatkowo konopie są roślinami sezonowymi, a drzewa muszą rosnąć kilka lat, aby stały się surowcem. Do bielenia papieru konopnego można użyć nieszkodliwego nadtlenku wodoru (wody utlenionej), a nie jak w przypadku papieru produkowanego z drzewa chloru, który zagraża środowisku.
6. Konopny beton
Materiał, który rewolucjonizuje światowe budownictwo. Siedem razy bardziej wytrzymały od zwykłego betonu, niepalny, a po wyburzeniu budynku można go użyć jako nawozu. Dodatkowo do jego produkcji zużywa się o wiele mniej CO2. Świetnie sprawdza się jako materiał izolacyjny, budulec dachów, podłóg i ścian. Jest wodoodporny i nie gnije. Mało tego, przy siedmiokrotnie większej wytrzymałości zachowuje połowę wagi zwykłego betonu.
7. Bletki
Jeśli z konopi można wykonać papier to dlaczego nie bletki? Na rynku dostępna jest ich cała gama. Bibułki OCB Slim Organic wykonane z ultra cienkiego papieru z niebielonych, naturalnych włókien konopnych, które wydłużają proces spalania.
Jedna roślinka, która może wyrosnąć w prawie każdym klimacie i aż tyle zastosowań. To dopiero wierzchołek góry lodowej. Podejrzewam, że cannabis ma o wiele więcej możliwości, lecz ludzkość jeszcze o nich nie wie (lub komuś zależy aby ludzkość o nich nie wiedziała).