Spis treści ▼
Senat Kolumbii zdecydowaną większością głosów zatwierdził ustawę legalizującą marihuanę w całym kraju.
Senatorowie w Kolumbii zbierali się wielokrotnie w ciągu ostatnich kilku tygodni, aby omówić poprawkę do konstytucji dotyczącą legalizacji konopi indyjskich. 6 grudnia podczas czwartej tury debaty poprawka została przyjęta stosunkiem głosów 56 do 3.
Tego samego dnia senator Kolumbii Maria Jose Pizarro wspomniała, że tytoń i alkohol są bardziej szkodliwe niż konopie indyjskie. “Tytoń i alkohol to legalne substancje, które powodują więcej szkód niż konopie indyjskie. W Kolumbii ponad 20 000 osób umiera każdego roku z powodu chorób związanych z paleniem papierosów. 1 na 20 zgonów na świecie ma związek ze spożyciem alkoholu.”
El tabaco y el alcohol son sustancias legales que causan más daño que el cannabis.
— María José Pizarro Rodríguez (@PizarroMariaJo) December 6, 2022
• En Colombia fallecen más de 20 mil personas al año por enfermedades atribuibles al tabaquismo.
• 1 de cada 20 muertes en el mundo está relacionada con el consumo de alcohol. #EsHoraDeRegular pic.twitter.com/i25zYhMLMu
Podczas debaty publicznej w Senacie w zeszłym miesiącu minister sprawiedliwości Néstor Osuna powiedział, że Kolumbia padła ofiarą „nieudanej wojny, która została zaprojektowana 50 lat temu i z powodu absurdalnej prohibicji przyniosła nam wiele krwi, konfliktu zbrojnego, mafie i przestępczość”.
Minister sprawiedliwości omówił również działania legislacyjne podczas wydarzenia poświęconego reformie konopi indyjskich w zeszłym miesiącu, podkreślając potrzebę wprowadzenia zmiany polityki prowadzącej do wzrostu gospodarczego oraz poprawy zdrowia publicznego.
Prezydent Kolumbii za legalizacją marihuany
Prezydent Gustavo Petro, który od czasu swojej inauguracji w sierpniu zdecydowanie opowiada się za międzynarodowym zakończeniem kryminalizacji narkotyków, omówił możliwe korzyści z legalizacji konopi indyjskich.
We wrześniu prezydent Kolumbii wygłosił przemówienie na spotkaniu Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), wzywając państwa członkowskie do fundamentalnej zmiany podejścia do polityki narkotykowej i zakończenia prohibicji.
Petro mówił również ostatnio o perspektywach legalizacji marihuany w Kolumbii jako jednego ze sposobów zmniejszenia wpływu nielegalnego rynku. Zasygnalizował również, że po zmianie polityki powinno nastąpić ułaskawienie osób, które obecnie przebywają w więzieniu z powodu marihuany.
Prezydent zasygnalizował też, że byłby zainteresowany eksportem konopi do innych krajów, w których są one legalne.
Petro spotkał się również z prezydentem Meksyku w zeszłym miesiącu i obaj ogłosili, że zbiorą innych przywódców z Ameryki Łacińskiej na międzynarodową konferencję poświęconą „ przeprojektowaniu i przemyśleniu polityki narkotykowej”, biorąc pod uwagę „porażkę” prohibicji. Meksykańscy prawodawcy również dążą do legalizacji marihuany w kraju.
Jeśli ustawa o legalizacji marihuany w Kolumbii zostanie przyjęta, zmieni obecną ustawę i zezwoli obywatelom na konsumpcję konopi indyjskich w ramach nowych przepisów prawnych.
W ramach projektowania nowych ram prawnych ustanowionoby również wysokość podatków od legalnej sprzedaży marihuany oraz sposób podziału dochodów między lokalne miasta, a także departamenty zdrowia, edukacji i rolnictwa. Poprawka do obecnej ustawy zakazałaby jednak używania konopi indyjskich w szkołach i miejscach publicznych oraz do ustanowienia publicznej kampanii edukacyjnej na temat konopi indyjskich.