Senat Kolumbii zatwierdza ustawę o legalizacji marihuany

Senat Kolumbii zdecydowaną większością głosów zatwierdził ustawę legalizującą marihuanę w całym kraju.

Senat Kolumbii za legalizacją marihuany
- Reklama - nasiona marihuany GanjaFarmer.com.pl

Senatorowie w Kolumbii zbierali się wielokrotnie w ciągu ostatnich kilku tygodni, aby omówić poprawkę do konstytucji dotyczącą legalizacji konopi indyjskich. 6 grudnia podczas czwartej tury debaty poprawka została przyjęta stosunkiem głosów 56 do 3.

Tego samego dnia senator Kolumbii Maria Jose Pizarro wspomniała, że tytoń i alkohol są bardziej szkodliwe niż konopie indyjskie. “Tytoń i alkohol to legalne substancje, które powodują więcej szkód niż konopie indyjskie. W Kolumbii ponad 20 000 osób umiera każdego roku z powodu chorób związanych z paleniem papierosów. 1 na 20 zgonów na świecie ma związek ze spożyciem alkoholu.”

Podczas debaty publicznej w Senacie w zeszłym miesiącu minister sprawiedliwości Néstor Osuna powiedział, że Kolumbia padła ofiarą „nieudanej wojny, która została zaprojektowana 50 lat temu i z powodu absurdalnej prohibicji przyniosła nam wiele krwi, konfliktu zbrojnego, mafie i przestępczość”.

Minister sprawiedliwości omówił również działania legislacyjne podczas wydarzenia poświęconego reformie konopi indyjskich w zeszłym miesiącu, podkreślając potrzebę wprowadzenia zmiany polityki prowadzącej do wzrostu gospodarczego oraz poprawy zdrowia publicznego.

Prezydent Kolumbii za legalizacją marihuany

Prezydent Gustavo Petro, który od czasu swojej inauguracji w sierpniu zdecydowanie opowiada się za międzynarodowym zakończeniem kryminalizacji narkotyków, omówił możliwe korzyści z legalizacji konopi indyjskich.

We wrześniu prezydent Kolumbii wygłosił przemówienie na spotkaniu Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), wzywając państwa członkowskie do fundamentalnej zmiany podejścia do polityki narkotykowej i zakończenia prohibicji.

Petro mówił również ostatnio o perspektywach legalizacji marihuany w Kolumbii jako jednego ze sposobów zmniejszenia wpływu nielegalnego rynku. Zasygnalizował również, że po zmianie polityki powinno nastąpić ułaskawienie osób, które obecnie przebywają w więzieniu z powodu marihuany.

Prezydent zasygnalizował też, że byłby zainteresowany eksportem konopi do innych krajów, w których są one legalne.

Petro spotkał się również z prezydentem Meksyku w zeszłym miesiącu i obaj ogłosili, że zbiorą innych przywódców z Ameryki Łacińskiej na międzynarodową konferencję poświęconą „ przeprojektowaniu i przemyśleniu polityki narkotykowej”, biorąc pod uwagę „porażkę” prohibicji. Meksykańscy prawodawcy również dążą do legalizacji marihuany w kraju.

Jeśli ustawa o legalizacji marihuany w Kolumbii zostanie przyjęta, zmieni obecną ustawę i zezwoli obywatelom na konsumpcję konopi indyjskich w ramach nowych przepisów prawnych.

W ramach projektowania nowych ram prawnych ustanowionoby również wysokość podatków od legalnej sprzedaży marihuany oraz sposób podziału dochodów między lokalne miasta, a także departamenty zdrowia, edukacji i rolnictwa. Poprawka do obecnej ustawy zakazałaby jednak używania konopi indyjskich w szkołach i miejscach publicznych oraz do ustanowienia publicznej kampanii edukacyjnej na temat konopi indyjskich.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Najnowsze
- Reklama -Telemedika - recepta na medyczną marihuanę
Wybrane dla Ciebie
ReklamaVaporShop.pl
Mogą Cię zainteresować
- Reklama -Nasiona marihuany GanjaFarmer.com.pl
- Reklama -