Meksyk opracował plany dekryminalizacji wszystkich obecnie nielegalnych narkotyków po przyznaniu, że obecna „wojna z narkotykami” zagraża bezpieczeństwu publicznemu.
Prezydent Meksyku Andrés Manuel López Obrador nakreślił radykalną zmianę planu w opublikowanym w zeszłym tygodniu Narodowym Planie Rozwoju na lata 2019-2024r.
Zgodnie z nowym planem dekryminalizacji, narkotyki nie staną się legalne. Osoby zatrzymane za posiadanie niewielkich ilości narkotyków nie będą karane, ale wysyłane na zabiegi medyczne, w tym próby detoksykacji i leczenia uzależnień, a także spotkania edukacyjne.
„Jedyną realną możliwością obniżenia poziomu konsumpcji narkotyków jest zniesienie zakazu obecnie nielegalnych narkotyków i przekierowanie zasobów obecnie przeznaczanych na likwidację przemytu, a następnie zastosowanie ich w programach – masowych, ale spersonalizowanych – ponownego wprowadzenia do społeczności i detoksykacji.”
W 2006 roku meksykański prezydent Felipe Calderon wysłał ponad 6500 meksykańskich żołnierzy do walki z handlarzami narkotyków, co było uważane za początek nowoczesnej „wojny z narkotykami”.
Raport Congressional Research Service z 2018r. szacuje, że od tego czasu zginęło 150 000 osób z powodu zorganizowanych likwidacji gangów. Obrador określił obecną strategię Meksyku jako niezrównoważoną i zagrażającą życiu Meksykanów.
„Strategie bezpieczeństwa publicznego stosowane przez poprzednie administracje były katastrofalne: daleko im do rozwiązania lub złagodzenia problemu”.
Amerykański Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego oszacował, że każdego roku do meksykańskich gangów narkotykowych trafia aż 29 miliardów dolarów.
Presentamos el Plan Nacional de Desarrollo 2019-2024 que surge de nuestra realidad; pone por delante el bienestar del pueblo y no el lucro: https://t.co/HYYKQLtvZm
— Andrés Manuel (@lopezobrador_) 1 maja 2019
Acaba el periodo de la política neoliberal con sus recetas impuestas y sus mal llamadas reformas estructurales. pic.twitter.com/9pHPOBIgDj