Homar pod wpływem marihuany nie czuje bólu? Restauracja w stanie Maine podaje homarom przed śmiercią marihuanę, ponieważ według właściciela jest to bardziej humanitarne.
Charlotte’s Legendary Lobster Pound w Southwest Harbor, w stanie Maine, dostaje wiele (głównie bezkrytycznych) uwag medialnych nad praktyką, która polega na umieszczeniu homarów w kilku centymetrach wody i wdmuchiwaniu dymu marihuany do zbiornika, w którym znajdują się homary.
Homar pod wpływem marihuany jest spokojniejszy
Zaczęło się od eksperymentu, który przeprowadziła właścicielka Charlotte Gill, zarejestrowana pielęgniarka zajmująca się marihuaną. W stanie Maine używanie marihuany do celów rekreacyjnych jest legalne.
W gazecie “Mount Desert Islander” powiedziała, że homar, który przeszedł przez ten proces, wydawał się spokojniejszy przez wiele tygodni. Charlotte ostatecznie wypuściła go z powrotem do oceanu. Ale teraz daje klientom możliwość zamawiania homara skąpanego w dymie z konopi. Planuje zbudować również większy zbiornik, by rozszerzyć tę działalność.
Podczas gdy homary mogą mieć receptory kannabinoidowe, które reagują na związki zawarte w marihuanie, takie jak THC, to obrońcy praw zwierząt nie uważają, że ma to jakiekolwiek znaczenie.
Homar pod wpływem marihuany też czuje wrzątek
„Jest bardzo mało prawdopodobne, że homar pod wpływem marihuany odczułby różnicę, jeśli chodzi bycie gotowanym lub ugotowanym na parze”, twierdzi organizacja PETA (People for the Ethical Treatment of Animals).
“Istnieje jednak ugruntowany, niezawodny sposób na zapobieganie cierpienia skorupiaków – przez ich nie spożywanie”.
Poza wątpliwą etyką przymusowego odurzania zwierzęta – a co dopiero zabijanie ich w straszliwie bolesny sposób – rodzi się pytanie: czy wdmuchanie dymu marihuany d zbiornika z homarami homarów rzeczywiście je rozluźni?
Co mówią badania?
Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w 2015 r. wykazało pewne dowody na to, że bierne palenie marihuany może wywoływać u ludzi efekty psychoaktywne. Ale ogólnie mówiąc, osoba ta musiałaby znajdować się w słabo wentylowanej przestrzeni wypełnionej dużą ilością dymu i nie jest jasne, czy metodologia działa tylko na ludzi, czy również na inne stworzenia.
Eksperci nie są nawet pewni, że receptory kannabinoidowe, które odkryto u bezkręgowców mają wpływ na odczuwanie bólu, tak jak ma to miejsce w przypadku ludzi.
Wiadomo jednak, że homary mają złożony układ nerwowy i odczuwają ból. W tym roku Szwajcaria zabroniła gotowania homarów z tego właśnie powodu. Nawet jeśli homary staną się nieco bardziej spokojne po wystawieniu na działanie dymu marihuany, nadal będą w pełni odczuwać zanurzenie we wrzątku.