Dołącz do nas

Zdrowie

Psychozy po marihuanie – prawda czy mit?

Występowanie psychozy po paleniu marihuany nie jest aż tak straszne, jak wcześniej nam wmawiano

Istniejący przegląd badań sugerował, że używanie marihuany może prowadzić do powstania psychozy, jednak najnowsze badania wskazują, że szansa rozwoju psychozy w wyniku używania marihuany jest niewielka.

Po przeglądzie istniejących badań Ian Hamilton, wykładowca na Uniwersytecie York, stwierdził, że powstrzymanie osób używających marihuany miałoby niewielki wpływ na zdrowie psychiczne społeczeństwa.

Połączenie narkotyków i psychozy zostało zbadane przez naukowców, ponieważ trawka stałą się popularna w latach sześćdziesiątych,” powiedział Hamilton.

Nowy przegląd badań przeprowadzony od tamtej pory sugeruje, że na poziomie populacji zwiększone ryzyko psychozy jest słabe, a jej występowanie jest stosunkowo rzadkie.

Aby to zrozumieć wyobraźmy sobie, 23 000 osób musi zaprzestać używania marihuany, aby zapobiec wystąpieniu jednego przypadku psychozy.” Oznacza to, że jedna na 23000 osób stosujących marihuanę może doświadczyć psychozy.

Większość badań była jednak prowadzona, kiedy ludzie używali marihuany o niższym stężeniu THC. W dzisiejszych czasach można już nawet otrzymać haszysz o stężeniu THC na poziomie 99.9%.

“Niewiele badań zostało przeprowadzonych od czasu pojawienia się silniejszej marihuany, określanej czasem jako skunk.”

“Mocne odmiany marihuany zawierają mniej kannabidiolu (CBD), który uważany jest za swego rodzaju ochronę przed rozwojem problemów, takich jak psychoza, która może być spowodowana wysokim poziomem tetrahydrokannabinolu (THC).”

Ian Hamilton ostrzegł jednak, że osoby, które palą marihuanę w dużych ilościach (heavy smokers), częściej doświadczają problemów ze zdrowiem psychicznym.

Przegląd aktualnych badań pokazuje nam jedną prawidłowość – “im więcej marihuany używasz, tym większe ryzyko rozwoju psychozy.” Sprawdza się więc stare powiedzenie, że wszystko jest dla ludzi, ale z umiarem.

Kwiaty konopi CBD
Reklama
Susz CBD

Opublikowany

dnia

Kliknij aby skomentować

Skomentuj artykuł!

avatar
  Subskrybuj temat  
Powiadom o

Popularne