Psychiatra uzależnień oświadcza, że marihuana nie jest narkotykiem-bramą

Dr Kevin Hill zapewnia, że nie jesteś skazany na potępienie, jeśli paliłeś zioło za młodu.

alkohol-nie-marihuana-jest-furtka-brama-do-narkotykow
- Reklama - nasiona marihuany GanjaFarmer.com.pl

Psychiatra uzależnień twierdzi, że palenie marihuany bynajmniej nie prowadzi wprost do uzależnienia od innych narkotyków, na przekór teorii “narkotyku-bramy”.

Doktor Kevin Hill, dyrektor szpitala psychiatrycznego McLean w Massachusetts, profesor asystujący (assistant professor) psychiatrii na Harvardzie, odpowiadał na pytania dotyczące marihuany na portalu Reddit.

Odpowiadając na pytanie dotyczące twierdzenia, że marihuana jest narkotykiem-bramą, co definiuje się jako narkotyk, którego zażywanie prowadzi do zażywania silniej uzależniajacych lub “twardszych” narkotyków, dr Hill oświadczył: “Zauważam, że w USA ludzie mówiący o “bramie” zakładają relację przyczynową. Sądzą, że jeśli używasz marihuany, automatycznie sięgniesz po bardziej uzależniające środki w przyszłości. Z tego co ja obserwuję, ludzie, którzy mają problem z uzależnieniem w wieku 25-45 lat, często opisują wczesną inicjację z “mj”, alkoholem lub nikotyną. Uważam, że wczesne używanie tych substancji zwiększa prawdopodobieństwo przyszłego uzależnienia. W rzeczy samej, każdy przypadek używania narkotyków przez młodych ludzi należy traktować poważnie. Ale nie sądzę zarazem, żeby wczesne używanie marihuany przekreślało szanse dziecka na normalne życie.

Istnieją sprzeczności w wynikach badań dotyczących zwiazku między konopiami i następującym potem uzależnieniem od twardszych narkotyków, takich jak kokaina czy heroina.

Michael Taylor, badacz konopi z uniwersytetu w Bristolu, napisał w tym roku w Guardian, że badania wskazujące na takie powiazanie często “dowodzą jedynie współwystępowania, nie związku przyczynowo-skutkowego, co oznacza, że brak dowodu, ażeby używanie konopii istotnie pociągało za sobą używanie innych narkotyków jako następstwo.”

Na stronie NHS czytamy: “Jakkolwiek większość osób, które używają twardszych narkotyków, używała konopi, tylko mały odsetek ludzi ich używających zaczyna korzystać z twardych narkotyków. Tym niemniej – kupowanie konopi zmusza do kontaktu z nielegalnym rynkiem narkotykowym, przez co ułatwia dostęp do innych narkotyków.”

Dane z przeprowadzonej w roku 2012 w USA ankiety pokazują, że 60 % użytkowników konopi próbuje innych narkotyków, jednakże dla 88 % użytkowników narkotyków pierwszym narkotykiem był alkohol.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Najnowsze
- Reklama -Telemedika - recepta na medyczną marihuanę
Wybrane dla Ciebie
ReklamaVaporShop.pl
Mogą Cię zainteresować
- Reklama -Nasiona marihuany GanjaFarmer.com.pl
- Reklama -