- Reklama -
Banner

Luksemburg publikuje plan legalizacji marihuany do celów rekreacyjnych

Grupa ekspercka powołana przez rząd Luksemburga przedstawiła plany dotyczące eksperymentalnego programu legalizacji marihuany w kraju. Raport zatytułowany “Eksperymentalny system legalnego dostępu do marihuany w celach nieleczniczych” przedstawia perspektywy w pełni legalnego rynku marihuany dla dorosłych w Luksemburgu, z ograniczonym dostępem dla osób powyżej 18 roku życia.

Rekomendacje i ograniczenia

Raport rekomenduje, aby pozwolić na posiadanie do 3 gramów marihuany, uprawę maksymalnie 4 roślin w domu oraz opracowanie ram prawnych rynku detalicznego, na którym mieszkańcy będą mogli kupić do 5 gramów dziennie, ale nie więcej niż 30 gramów miesięcznie.

Jednym z głównych założeń programu jest “regulowanie dostępu do marihuany w celach nieleczniczych za pomocą rygorystycznego i solidnego projektu pilotażowego, dostosowanego do specyficznych potrzeb Luksemburga”.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Konsultacje i eksperci

Raport powstał po konsultacjach z międzyministerialną grupą roboczą. Ostateczny dokument został poddany analizie przez czterech międzynarodowych ekspertów: Henri Bergeron, dyrektora ds. badań w CNRS, Rebeccę Jesseman, dyrektora ds. polityki w Canadian Centre on Substance Use and Addiction, Tomasza Zabranskiego, epidemiologa z Czech, oraz Steve’a Rollesa, analityka politycznego z Transform Drug Policy Foundation.

Dwufazowa prelegalizacja

Pierwszym krokiem w projekcie pilotażowym będzie zmiana obecnych przepisów, tj. ustawy z 19 lutego 1973 r. o sprzedaży substancji leczniczych.

Po przyjęciu nowelizacji ustawy, każde gospodarstwo domowe będzie mogło uprawiać do 4 roślin konopi indyjskich na własny użytek. Konsumpcja marihuany w miejscach publicznych będzie nadal zabroniona, a dystrybucja i sprzedaż będą podlegać ścisłym restrykcjom.

Drugi etap obejmie opracowanie państwowego systemu produkcji i sprzedaży marihuany. W tym celu uruchomiony zostanie projekt pilotażowy mający na celu zbadanie możliwości poprawy sytuacji w kraju. Eksperyment ma na celu ustalenie, jak można regulować sprzedaż marihuany, aby dostęp był ograniczony tylko do osób spełniających kryteria, takie jak zamieszkiwanie w Luksemburgu i ukończenie 18 roku życia.

Licencje i punkty sprzedaży

Planowane jest przyznanie 2 licencji na produkcję i utworzenie 14 punktów sprzedaży marihuany w Luksemburgu. Sprzedaż marihuany w miejscach publicznych będzie nadal zabroniona i nie przewiduje się stworzenia wyznaczonych miejsc do konsumpcji. W ramach projektu, Instytut Badań Społecznych i Studiów Rynkowych w Luksemburgu (ILRES) prowadzi badanie analizujące aktualne zachowania konsumenckie w kraju. Ankieta zostanie przeprowadzona wśród 3 000 osób, a wyniki zostaną opublikowane pod koniec roku.

Cele rządu Luksemburga

Rząd Luksemburga łączy cele związane z ochroną zdrowia i bezpieczeństwem publicznym. W zakresie profilaktyki głównym celem jest zmniejszenie ryzyka używania marihuany poprzez zapewnienie wysokiej jakości produktu. W dziedzinie bezpieczeństwa Luksemburg dąży do stopniowego wyeliminowania nielegalnego rynku marihuany, zmniejszenia przestępczości związanej z narkotykami oraz oddzielenia konsumentów od środowisk przestępczych.

Europa w kierunku legalizacji

Luksemburg był pierwszym krajem europejskim, który ogłosił zamiar wprowadzenia legalnego rynku marihuany dla dorosłych w ramach swojej polityki narkotykowej. Umowa koalicyjna z 2018 roku zawierała postanowienie dotyczące dekryminalizacji lub legalizacji marihuany.

Umowa stanowiła: “Zostanie opracowane ustawodawstwo dotyczące rekreacyjnego używania marihuany. Głównymi celami będą dekryminalizacja, a nawet legalizacja, w warunkach jeszcze do ustalenia, produkcja na terytorium Luksemburga, jak również możliwość zakupu, posiadania i używania rekreacyjnego marihuany do celów osobistych przez pełnoletnich mieszkańców; wyeliminowanie konsumentów z rynku czarnego; zdecydowane zmniejszenie związanych z tym zagrożeń psychicznych i fizycznych; oraz zwalczanie przestępczości na poziomie dostaw.”

Od historycznej decyzji Luksemburga w 2018 roku, wiele innych krajów europejskich wprowadziło zmiany w swojej polityce dotyczącej marihuany, jak na przykład Malta, która stała się pierwszym krajem w Europie legalizującym dostęp do marihuany rekreacyjnej.

Inne kraje, które zmieniają swoje podejście do marihuany dla dorosłych, to Niemcy, Szwajcaria, Czechy, Holandia czy Portugalia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 

Mogą Cię zainteresować