Palenie papierosów trwale i nieodwracalnie uszkadza DNA

Najnowsze badania wykazały, że palenie tytoniu powoduje trwałe uszkodzenie DNA, nawet lata po rzuceniu palenia. Większość z uszkodzonych genów koreluje z chorobami związanymi z paleniem, takimi jak choroby serca i rak.

palenie tytoniu trwale uszkadza DNA
- Reklama - nasiona marihuany GanjaFarmer.com.pl

Lekarze i naukowcy mieli problem ze zrozumieniem, w jaki sposób palenie tytoniu może być przyczyną chorób, takich jak choroby serca czy nowotwory. Palenie powoduje, że toksyny lokują się w metylowych niciach DNA, w których nie powinny się one znaleźć. Ten typ uszkodzeń jest mutagenny i może prowadzić do powstania raka.

Badania opublikowane w czasopiśmie Circulation wskazują, że “podczas gdy większość uszkodzeń naprawia się po rzuceniu palenia, to niektóre z nich utrzymują sie długoterminowo.”

W badaniu użyto prawie 16000 próbek krwi osób, które brały udział w badaniach sięgających 1971 roku. Wszyscy z tej grupy podawali informację na temat tego, czy palą papierosy, czy palili lub czy je rzucili. Palenie było związane z metylacją DNA w 7000 genach, czyli prawie jednej trzeciej całego ludzkiego genomu.

Wyniki te są ważne, ponieważ metylacja, jako jeden z mechanizmów ekspersji genów, wpływa na aktywację genów, co ma wpływ na rozwój chorób związanych z paleniem.” powiedziała współautorka badań dr Spephanie London. “Równie ważne jest nasze stwierdzenie, że nawet po tym jak ktoś rzuci palenie, nadal widać skutki palenia w jego DNA.

Obiecujące jest to, że poziom metylacji DNA wróci do prawie normalnego poziomu po pięciu latach abstynencji od papierosów, ale niektóre uszkodzenia pozostaną do końca życia. Uszkodzone DNA stawia byłych palaczy w grupie zwiększonego ryzyka chorób serca, udaru mózgu i raka.

Nasze badania wykazały, że palenie ma długotrwały wpływ na naszą inżynierię molekularną, który może trwać nawet ponad 30 lat,” powiedział Roby Joehanes.

Pocieszające jest to, że po rzuceniu palenia, większość sygnałów metylacji DNA wróci do poziomu osoby, która nigdy nie paliła po upływie pięciu lat, co oznacza, że organizm sam próbuje się leczyć ze szkodliwych skutków palenia tytoniu.

Rzucenie palenia papierosów z pewnością poprawi krótkoterminowe skutki uboczne palenia (takie jak zmniejszona pojemność płuc, przebarwienia zębów, choroby układu oddechowego, wolniejsze gojenie ran, itp.), ale również obniży ryzyko poważnych chorób, takich jak choroby serca, udar mózgu czy rak. Jednak najlepiej nigdy nie rozpoczynać toksycznej przygody z papierosami. Palenie papierosów trwale i nieodwracalnie uszkodzi DNA.

Zobacz też:

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Najnowsze
- Reklama -Telemedika - recepta na medyczną marihuanę
Wybrane dla Ciebie
ReklamaVaporShop.pl
Mogą Cię zainteresować
- Reklama -Nasiona marihuany GanjaFarmer.com.pl
- Reklama -