Inicjatywa Ustawodawcza
Inicjatywa ustawodawcza oznacza uprawnienie do przedkładania władzy ustawodawczej, czyli możliwość poddania pod czytanie i głosowanie proponowanych projektów aktów normatywnych obowiązujących w państwie. Na mocy art. 118 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, prawo inicjatywy ustawodawczej przysługuje w Polsce pięciu podmiotom. Oprócz Prezydenta RP, Senatu oraz Rady Ministrów, możliwość wniesienia propozycji zmian ustaw posiada także grupa 15 posłów, poselska komisja sejmowa oraz grupa co najmniej 100 tys. obywateli mających prawo wybierania do Sejmu, zwana obywatelską inicjatywą ustawodawczą. Organizacji zbiórki 100 000 podpisów podjęło się Stowarzyszenie Na Rzecz Racjonalnej i Efektywnej Polityki Narkotykowej „Wolne Konopie.org”, o czym opowiemy Wam już niedługo.
Zespół Parlamentarny ds. Legalizacji Marihuany
Tymczasem, skoncentrujemy się na trzech propozycjach Ustaw składanych przez Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany. W skład Zespołu wchodzi 19 posłanek i posłów reprezentujących Lewicę, Koalicję Obywatelską, Konfederację oraz Kukiz’15. Do konsultacji zaproszeni również partnerzy społeczni, eksperci, przedsiębiorcy i prawnicy związani z branżą konopną. Korzystając ze swoich uprawnień, posłanki i posłowie podzielili prace zespołu na trzy obszary tematyczne obejmujące: konopie przemysłowe, marihuanę medyczną oraz rekreacyjną. Złożenie „Pakietu Ustaw Konopnych” zapowiedziane zostało na 20 kwietnia 2021, czyli na dzień odpowiadający cyfrze „4/20” celebrowanej przez użytkowników cannabis na całym świecie.
Skąd bierze się taki podział Cannabis?
Konopie przemysłowe charakteryzują się niską zawartością substancji aktywnych, takich jak kannabinoidy, terpeny czy flawanoidy. Marihuana rekreacyjna posiada zazwyczaj wysoką zawartość psychoaktywnej substancji THC, co zazwyczaj przejawia się niską zawartością innych kannabinoidów, które występują w roślinie w śladowych ilościach. Pomiędzy tymi dwiema grupami istnieje natomiast pełne spektrum kombinacji poszczególnych substancji aktywnych w konopiach wykorzystywanych w celach medycznych. Każda osoba oraz każde schorzenie potrzebuje innej konfiguracji kannabinoidów, która możliwa jest do otrzymania zarówno na etapie uprawy, jak i przetwórstwa. Podział Cannabis na konopie przemysłowe, medyczną marihuanę oraz marihuanę rekreacyjną w rozumieniu proponowanych projektów ustaw wynika więc przede wszystkim ze stężenia kannabinoidowego.
Podział konopi widoczny jest także w przepisach Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Za konopie włókniste uznaje się rośliny, których zawartość THC nie przekracza 0,2%. „Konopie inne niż włókniste” oznaczają zarówno marihuanę medyczna, jak i rekreacyjną, ponieważ zawierają one wyższe stężenia poszczególnych substancji aktywnych. Marihuanę rekreacyjną różni od medycznej przede wszystkim cel zastosowania oraz na chwilę obecną stopień kontroli procesu produkcji.
Pakiet Ustaw Konopnych
Posłanki prowadzące prace Zespołu Parlamentarnego w trzech kluczowych obszarach przedstawiły proponowane projekty nowelizacji już na początku tego roku. W kolejnych miesiącach prowadzone były konsultacje społeczne z przedstawicielami branży konopnej oraz ekspertami reprezentującymi najważniejsze instytucje powiązane z konopiami. Po zapoznaniu się z opinią publiczną, Posłanki opracowały projekty Ustaw, które złożone zostaną w dniu 20 kwietnia w Sejmie RP oraz zebrały wymaganą ilość podpisów poparcia ze strony Posłów i Posłanek. Dokładna tresć proponowanych zmian przedstawiona zostanie w dniu 4/20.
Marihuana rekreacyjna
Projekt proponowany przez posłankę Beatę Maciejewską, która stoi na czele zespołu sejmowego zakłada zmianę Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i wprowadza dekryminalizację posiadania przez osoby dorosłe na własny użytek niewielkich ilości marihuany i haszyszu. Zgodnie z propozycją nowelizacji, dopuszczalne będzie posiadanie 5 gramów marihuany lub haszyszu. Dodatkowo, Ustawa zezwoli na uprawę 4 krzaków konopi indyjskich w miejscu zamieszkania.
Medyczna marihuana
Postulaty Zespołu Parlamentarnego poświęcone medycznej marihuanie okazały się na etapie konsultacji znacznie bardziej rozbudowane. Pierwszą propozycją Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany jest dopuszczenie możliwości uprawy medycznej marihuany na podstawie otrzymanej licencji. Zezwolenia wydawane będą po spełnieniu warunków określonych przez właściwe Ministerstwa, w przypadku uprawy przez Ministerstwo Rolnictwa. Zgodę na dopuszczenie do obrotu wydawać ma z kolei Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Równocześnie, nowelizacja Ustawy zezwalać ma na produkcję surowców farmaceutycznych z konopi indyjskich pod nadzorem Inspekcji Farmaceutycznej. Kolejnym punktem zawartym w propozycji sejmowego zespołu ds. legalizacji marihuany jest refundacja medycznej marihuany. Dotyczyć ma ona określonych chorób, w przypadku których zastosowanie konopi indyjskich jest ściśle zalecaną opcją terapeutyczną. Refundacja dotyczyć ma m.in. osób cierpiących na padaczkę lekooporną, nudności lub wymioty będące następstwem chemioterapii, przewlekłe bóle związane z chorobą nowotworową, AIDS czy stwardnienie rozsiane. Trzecim postulatem prezentowanym przez Zespół Parlamentarny ds. Legalizacji Marihuany jest systemowe kształcenie lekarzy. Edukacja służby zdrowia, przede wszystkim lekarzy, która wyposaży ich w wiedzę pozwalającą na wdrożenie terapii medyczną marihuaną. Ostatnim postulatem prezentowanym przez Zespół Parlamentarny jest usystematyzowanie przepisów prawnych w zakresie prowadzenia pojazdów przez pacjentów stosujących medyczną marihuanę.
Konopie przemysłowe
Pracami Zespołu Parlamentarnego w zakresie konopi przemysłowych kieruje obecnie Urszula Zielińska (Lewica), a do jego propozycji należy kluczowych 5 postulatów. Najważniejszym postulatem jest wspólna wizja aktywistów konopnych, czyli całkowite wyjęcie konopi przemysłowych z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i zastąpienie jej całkowicie nową Ustawą regulującą konopie przemysłowe w Polsce. Kolejny wniosek dotyczy zwiększenia limitu THC w uprawianych roślinach z 0,2% na 0,3% THC. Równocześnie, posłanki posłowie chcieliby zniesienia obowiązku rejonizacji upraw i kontraktacji, które to pochodzą z czasów gospodarki planowanej i nie znajdują sobie miejsca w dzisiejszym poziomie rozwoju rolnictwa. Następnie, projekt nowelizacji Ustawy znosi obowiązek wnioskowania o zezwolenie na uprawę konopi włóknistych i zamianę go na obowiązek zwykłego poinformowania gminy o planowanej działalności konopnej. Ostatnim wnioskiem płynącym z projektu prawa proponowanej przez posłanki Lewicy jest konieczność rozszerzenia katalogu zastosowań konopi włóknistych do wszelkich kategorii przemysłowych, nie tylko tych szczegółowo zdefiniowanych w Ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Równocześnie, posłowie wnioskują o doprecyzowanie możliwości wykorzystania przetworów konopnych w produktach spożywczych.
Wyniki głosowania w Sejmie
„Pakiet Ustaw Konopnych” to propozycja Lewicy, która w Sejmie posiada obecnie zaledwie 47 posłów będących w opozycji do partii rządzącej. Niestety, z doświadczenia doskonale wiemy, ze projekty proponowane przez przeciwne ugrupowania polityczne zazwyczaj nie znajdują uznania wśród rządzących. Oznacza to, że szanse powodzenia są niewielkie, co z kolei stanowi jeden z głównych argumentów, dla których Inicjatywy Ustawodawczej podejmuje się także grupa 100 000 obywateli organizowana przez aktywistów Stowarzyszenia Wolne Konopie.
Zapraszamy do śledzenia najbliższych artykułów poświęconych merytorycznej analizie proponowanych przez Zespół Parlamentarny rozwiązań.
Autor: IdeaListka
Źródła:
https://orka.sejm.gov.pl/opinie9.nsf/nazwa/666_20210115_2/$file/666_20210115_2.pdf
https://orka.sejm.gov.pl/opinie9.nsf/nazwa/1666_20210115/$file/1666_20210115.pdf
LEGALIZACJA: Ruszamy z konsultacjami założeń do pakietu ustaw konopnych
https://urszula-zielinska.pl/wp-content/uploads/2021/01/Zalozenia-do-projektu-ustawy-o-konopiach-wloknistych-1.pdf
https://pl.wikipedia.org/wiki/Inicjatywa_ustawodawcza
https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/agent.xsp?symbol=SKLADZESP&Zesp=666
http://opis.sejm.gov.pl/pl/procesustawodawczy.php
http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20051791485/U/D20051485Lj.pdf
A co z Konfederacją? Konfederacja proponowała nawet do 30 gram na własny użytek, nie piszcie, że tylko lewica za tym stoi bo to kłamstwo.
pogódzcie sie lepiej ze w tym rozkurwionym policyjnym panstwie ktorym rzadzi zachodnie scierwo nigdy nie bedzie legalu. amen
Nie lepiej poczekać aż opozycja przejmie władze
KIEDY GLOSOWANIE JEST?