Spis treści ▼
Oregon stał się pierwszym stanem w USA, który zalegalizował psilocybinę (substancja aktywna w grzybkach psylocybinowych) i zdekryminalizował posiadanie małych ilości twardych narkotyków. Za legalizacją grzybków i dekryminalizacją posiadania narkotyków głosowało 1,832,513 obywateli Oregonu (56,12%).
Wiele stanów/miast zdekryminalizowało już psylocybinę, ale Oregon będzie pierwszym, który zezwoli na nadzorowane stosowanie w całym stanie. Nowe przepisy pozwolą na regulowane stosowanie grzybów psychedelicznych w celach terapeutycznych.
W ciągu następnych dwóch lat zostaną opracowane szczegóły regulacyjne, takie jak wyznaczenie kwalifikacji terapeutów, którzy będą nadzorować leczenie przy użyciu grzybków psylocybinowych. Dotychczasowe badania kliniczne potwierdzają, że psylocybina zawarta w grzybkach może pomóc ludziom borykającym się z problemami, takimi ja depresja, lęk i uzależnienia.
Ostatnie badania przeprowadzone na kilku uniwersytetach, w tym Johna Hopkinsa, Imperial College w Londynie i na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, wykazały obiecujące wyniki terapii psilocybinowej w leczeniu depresji, PTSD i uzależnień.
„Potrzebujemy opcji terapeutycznych, a to jest ważna opcja terapeutyczna, która może pomóc tysiącom ludzi ”, powiedział Tom Eckert we wrześniu w wywiadzie dla The Oregonian / OregonLive.
Nowe prawo umożliwi każdemu, kto ukończył 21 rok życia i kto przejdzie “rekrutację”, na dostęp do usług „rozwoju osobistego” przy użyciu grzybków halucynogennych (które tak na prawdę nie wywołują halucynacji, ale zmieniają percepcję i pozwalają na głębsze spojrzenie w każdy aspekt naszego życia – przyp. red.).
Ale nowe prawo nie będzie oznaczało, że „magiczne” grzyby będzie można kupić w licencjonowanym sklepie. Dozwolone będzie przechowywanie i przyjmowanie psilocybiny jedynie w licencjonowanych obiektach.
Dekryminalizacja narkotyków w stanie Oregon
Kolejna propozycja w tegorocznym głosowaniu, to propozycja 110, która zdekryminalizuje posiadanie niewielkich ilości narkotyków, w tym grzybów psychodelicznych. Producent mydła dr. Bronner był głównym sponsorem tej propozycji, przekazując bezpośrednio ponad 1 milion dolarów i finansując komitet polityczny, który przekazał kolejne 1,5 miliona dolarów na kampanię informacyjną.
Oregon został pierwszym stanem, który zdekryminalizował posiadanie niewielkich ilości kokainy, heroiny, metamfetaminy i innych narkotyków. Posiadanie niewielkich ilości tego, co od dawna uważano za twarde narkotyki, stanowi wykroczenie, podobnie jak mandat drogowy i nie podlega już karze więzienia. Nowe prawo pozwoli również na leczenie osób uzależnionych od twardych narkotyków, a program leczenia będzie finansowany z podatków od sprzedaży marihuany, która w stanie Oregon jest legalna od 2016r.
Posiadanie większych niż “niewielkich” ilości narkotyków może skutkować grzywną, a posiadanie dużych ilości nadal będzie uznawane za przestępstwo. W ten sposób Oregon chce zwalczyć dilerów, zamiast karania więzieniem osoby uzależnione od narkotyków.