Dołącz do nas

Badania

Opinia publiczna wie, że marihuana ma właściwości lecznicze. Naukowcy mają wątpliwości

Jeśli masz podobny pogląd na temat marihuany jak większość Amerykanów, to prawdopodobnie myślisz, że konopie mają wiele zalet i niewiele poważnych zagrożeń. Oto wyniki najnowszych badań, opublikowanych 23 lipca w czasopiśmie Annals of Internal Medicine, w którym badano przekonania Amerykanów o konopiach.

Opinia o marihuanie jako o holistycznym i łagodnym sposobie samoleczenia wzrosła w ostatnich latach” – powiedziała główna autorka badań, dr Salomeh Keyhani, lekarz i profesor medycyny na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco.

Kilka lat temu, Keyhani natknęła się na artykuły online, które reklamowały dziesiątki korzyści zdrowotnych wynikających ze stosowania marihuany, ale wszystkie były dla niej nieznane. “Jestem lekarzem i nie wiedziałam o żadnej z tych korzyści” – powiedziała. “Nie widziałam dowodów.”

Keyhani i jej znajomi naukowcy zastanawiali się, jaki wpływ na pozytywny pogląd o marihuanie ma marketing. Czy spowodował on, że opinia publiczna w USA uznała tę substancję za pozytywną, mimo że “bardzo niewiele badań analizuje pełne skutki jej stosowania”? Aby lepiej zrozumieć przekonanie opinii publicznej, naukowcy stworzyli ankietę internetową, na którą odpowiedziało ponad 9 000 osób z całego kraju.

Marihuana ma jedną wadę – jest nielegalna

Ogólnie rzecz biorąc, naukowcy stwierdzili, że 81 procent dorosłych w USA wierzy, że marihuana ma co najmniej jedną korzyść leczniczą. Najczęściej wymienianą korzyścią było leczenie bólu, a następnie leczenie chorób takich jak epilepsja i łagodzenie lęku, stresu i depresji. (Przynajmniej jedno z nich jest potwierdzone: FDA zatwierdziła ostatnio pierwszy lek pochodzący z marihuany w celu leczenia dwóch ciężkich typów padaczki).

Większy odsetek dorosłych Amerykanów (91 procent), powiedział, że wierzy, że używanie marihuany ma przynajmniej jedną wadę. Najczęstszą z nich były problemy prawne, czyli to, że po prostu jest nielegalna. Następnie wskazali na uzależnienie, a dalej na upośledzenie pamięci krótkotrwałej.

Największe zaniepokojenie badaczy dotyczyło tego, że zdaniem opinii publicznej, używanie marihuany ma niewielkie ryzyko zdrowotne i ma znaczące korzyści zdrowotne. 

Najważniejsze jest to, że nie ma dowodów na zdecydowaną większość tych opinii,” powiedziała. “Istnieją ograniczone dane na temat szkód, a ludzie myślą, że to jest w porządku.”

Keyhani powiedziała, że sądzi, że powszechna komercjalizacja marihuany w dużej mierze przyczyniła się do coraz bardziej przychylnej opinii w Stanach Zjednoczonych.

“Myślę, że obecnie w tej branży jest mnóstwo pieniędzy, a jak w każdej innej branży, są reklamy” – powiedziała Keyhani.

Naukowcy stwierdzili, że mają nadzieję, że konsumenci będą dążyć do zdobycia wiedzy na temat używania marihuany i będą unikać przyjmowania założeń w oparciu o stronnicze działania marketingowe.

“Brak dowodów nie oznacza nieobecności dowodów” ostrzegła Keyhani.


Pani dr Salomeh Keyhani zalecamy przestudiowanie ponad 28.000 badań na portalu PubMed, z których jasno wynika, że zdecydowana większość Amerykanów ma rację. Konopie mają ogromną wartość leczniczą, a ryzyko związane z ich używaniem jest znikome, jeśli porównamy je z legalnymi narkotykami, takimi jak alkohol i papierosy.

1 Komentarz

1
Skomentuj artykuł!

avatar
1 Wątki komentarzy
0 Odpowiedzi na komentarze
0 Obserwujących
 
Komentarz z największą ilością reakcji
Najgorętsze komentarze
  Subskrybuj temat  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
gośc
Gość
gośc

konopie to lek 21 wieku mi pomogły wygrać z bólem Bolące stawy to naprawdę przykra i uciążliwa dolegliwość. Wiem coś o tym, bo tez przez pewien czas zmagałam sie z tym problemem. Mi pomogła maść uniwersalna z konopi która dzięki wysokiemu stężeniu CBD ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Polecam ją też na bolące mięśnie po większym wysiłku, wyleczyła mnie też z zakwasów. Kupić można oryginalna maść wyłącznie na tej stronce www.*****.pl

Badania

Legalizacja marihuany doprowadziła do powstania ponad 200.000 nowych miejsc pracy

20,000 osób zgłosiło się do pracy jako terster i koneser marihuany

Firmy z branży legalnej marihuany zatrudniły w 2018 roku 64,000 nowych pracowników, a obecnie w całej branży zatrudnionych jest ponad 200,000 pracowników pełnoetatowych – wynika z danych zebranych przez Whitney Economics i Leafly.

Raport, zatytułowany Cannabis Jobs Count, wykazał około 211,000 pełnoetatowych miejsc pracy w legalnym sektorze konopi. Liczba wzrasta do 296,000 miejsc pracy, jeśli uwzględni się również dodatkowych pracowników.Dla porównania szacuje się, że 112,000 Amerykanów pracuje obecnie w przemyśle tekstylnym, podczas gdy w górnictwie węglowym zatrudnionych jest tylko około 52,000 osób.

Legalny przemysł konopi indyjskich pozostaje znaczącym motorem tworzenia miejsc pracy”, podsumowali autorzy. „W rzeczywistości wzrost liczby miejsc pracy w sektorze konopi indyjskich podwoił się w wielu stanach.”

Legalizacja marihuany w Kalifornii doprowadziła do stworzenia 67,000 nowych miejsc pracy, następnie Waszyngton (47,000 miejsc pracy) i Kolorado (44,000 miejsc pracy).

Raport stwierdza:

Niektóre stany, które od pewnego czasu prowadzą legalną sprzedaż marihuany dla dorosłych – Kolorado i Waszyngton otworzyły swoje sklepy w 2014 r. – a dopiero teraz obserwują wzrost zatrudnienia w branży.

Tymczasem nowe stany, które zalegalizowały marihuanę w jakiejś formie, takie jak Floryda (do celów medycznych) i Nevada (dla dorosłych), przeżywają boom na rynku konopi i osiągają niesamowite zyski:

  • Floryda zwiększyła zatrudnienie w branży konopnej o 703% w 2018 r., dodając ponad 9 000 pełnoetatowych miejsc pracy.
  • Nevada dodała ponad 7500 miejsc pracy w tym samym roku.
  • Pensylwania zakończyła 2017 r. z 90 miejscami pracy, podczas gdy na koniec 2018 roku było ich już 3900.
  • Nowy Jork zwiększył zatrudnienie w branży konopnej o 278%, kończąc 2018 r. z ponad 5000 miejscami pracy.

Badanie wykazało również, że konsumenci marihuany znacznie częściej posiadają pracę na pełen etat. Wśród konsumentów 53% ma pracę w pełnym wymiarze godzin. 44% osób, którzy nie używają marihuany ale popierają legalizację ma pracę na pełen etat i tylko 33% przeciwników marihuany pracuje w pełnym wymiarze godzin. Więcej informacji na temat tego badania można znaleźć klikając tutaj.

Czytaj dalej

Badania

Naukowcy zapłacą 140$ za jazdę pod wpływem marihuany. Trwa nabór chętnych

Jazda samochodem pod wpływem marihuany

Naukowcy z Kolorado badają wpływ używania konopi na kierowanie pojazdami i szukają ochotników, którzy zechcą zapalić marihuanę i pomóc w badaniach. Uczestnicy badania otrzymają zapłatę za udział w badaniu, ale będą musieli przywieźć swoją własną marihuanę – informują lokalne media.

Ashley Brooks-Russell, adiunkt w Colorado School of Public Health w University of Colorado Anschutz Medical Campus, jest współautorem badań nad tym, jak codzienne lub rzadsze używanie konopi wpływa na wydajność kierowców za kierownicą.

„Celem jest lepsze zrozumienie jazdy pod wpływem marihuany, abyśmy mogli zapobiec jeździe pod jej wpływem”, powiedział Brooks-Russell.

Wpływ marihuany na prowadzenie pojazdu

Jazda samochodem po paleniu marihuany

 

Micahel Kosnett, profesor kliniczny i toksykolog medyczny, który także kieruje badaniem, powiedział, że podczas gdy jazda pod wpływem alkoholu była przedmiotem szeroko zakrojonych badań, to w przypadku marihuany liczba badań jest mocno ograniczona.

„Wiemy, że niektóre narkotyki naprawdę pogarszają wydajność ludzi za kierownicą. Alkohol jest tego klasycznym przykładem ”- powiedział Kosnett. „Nasze zrozumienie tego, jak marihuana wpływa na prowadzenie pojazdu, jest słabiej rozwinięte”.

Aby przeprowadzić badanie, uczestnicy zostaną poddani testom na umiejętność jazdy przed i po użyciu konopi. Zostaną również poddani ocenie za pomocą innych testów, w tym takich, które śledzą ruchy oczu w okularach VR, a także innych, które mierzą koordynację ręka-oko oraz podejmowanie decyzji za pomocą iPada. Naukowcy chcą dowiedzieć się, czy takie urządzenia mogłyby zostać wykorzystane przez policję do określenia trzeźwości kierowców.

„Jest to jeszcze jedno narzędzie, które mogliby wykorzystać na drodze do zrozumienia upośledzenia” – powiedział Brooks-Russell.

Stężenie THC we krwi

W przeciwieństwie do alkoholu, poziom THC we krwi może nie być dokładnym wskaźnikiem upośledzenia zdolności prowadzenia pojazdu. Mimo to Kolorado ma obecnie limit 5 nanogramów THC na mililitr krwi dla kierowców. Pacjenci używający marihuany do celów medycznych uważają, że ograniczenie jest niesprawiedliwe.

Wielu pacjentów uważa, że limit jest niesprawiedliwy, ponieważ marihuana utrzymuje się w organizmie przez około 30 dni, a jeśli używasz marihuany codziennie, stężenie THC w twoim organizmie będzie się zwiększać. Nawet jeśli zapalisz dziś jointa, to THC będzie wykrywalne jeszcze przez co najmniej kilka dni, więc wynik policyjnego testu będzie pozytywny, a to może skutkować utratą prawa jazdy.

140$ za jazdę pod wpływem marihuany

ceny marihuany w Polsce vs ceny legalnej marihuany

Niniejsze badanie ma na celu zdobycie większej wiedzy na temat zdolności prowadzenia samochodu pod wpływem marihuany. Jeśli jesteś osobą dorosłą w ​​wieku od 25 do 45 lat z aktywnym prawem jazdy, która obecnie używa marihuany lub kiedykolwiek używałeś marihuany, możesz wziąć udział w badaniach, które odbędą się w Kolorado. Dorośli kierowcy, którzy obecnie nie używają marihuany, również są rekrutowani, aby stworzyć grupę kontrolną.

W laboratorium badawczym zlokalizowanym w Kolorado, odbędą się 2 wizyty w okresie 1 tygodnia, a za udział w obu wizytach zostanie wypłacone wynagrodzenie 140$. Pierwsza wizyta (około 1,5 godziny) polega na weryfikacji uczestnika, uzyskaniu zgody i zdobyciu kilku wstępnych ocen. Druga wizyta (około 4 godzin) obejmie ocenę wydajności jazdy na trzeźwo lub pod wpływem marihuany, a w tym czasie naukowcy będą mierzyć między innymi uwagę i czas reakcji. Uczestnicy będą musieli oddać krew do badań przed i po użyciu marihuany.

Jeśli jesteś zainteresowany badaniami, kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej na ich temat.

Czytaj dalej

Polecane produkty

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne